Yenilenebilir Enerji Kaynakları-Güneş

güneş enerjisi

güneş

Ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı yakın zamanlarda oldukça artmakta olduğunu görmekteyiz. Yenilenebilir enerji kaynaklarını listeleyecek olursak;

 • Güneş Enerjisi
 • Rüzgar Enerjisi
 • Biyokütle Enerjisi
 • Jeotermal Enerji
 • Hidroelektrik Enerji
 • Hidrojen Enerjisi
 • Dalga Enerjisi şeklinde sıralayabiliriz.

Güneş Enerjisi

Güneş enerjisinin, birçok elektrik ve ısı enerjisine dönüşme şekli vardır. Bunlardan en yaygın kullanılanlardan birisi, solar enerji panellerini kullanıp elektrik enerjisine çevirmek , diğeri ise güneş enerjisini ısı enerjisine dönüştürüp ( bir miktar suyun panele çarpıp ısınması ile ) ısıtmada kullanılmasıdır.

Güneş enerji panellerinin 3 çeşittir.

 • Parabolik Lens ( oluk )
 • Güneş kulesi
 • Fresnel Lens ( oluk )

Parabolik Lens

Adından da anlayacağımız üzere, yansıtıcı parabolik bir cismin üzerine çarpan güneş ışınlarını, ortadan geçen bir alıcı tüpü ısıtarak ( içerisindeki akışkanın ısınmasıyla- yağ, su gibi ) burada açığa çıkan ısı enerjisinin, buhar türbinleri vasıtasıyla elektrik enerjisine çevrilmesiyle oluşur.

yenilenebilir

Güneş Kulesi

Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere, güneş kulesi tipi güneş panellerinde, birden fazla panel, ortada bulunan bir kuleye yönlendirilmiş paneller bulunmaktadır.

yenilenebilir

Burada yansıtıcılardan gelen ısı, bir alıcı vasıtasıyla besleme suyunu ısıtır. Isınan suyun buharlaşması sonucunda, buhar dolabında saklanan buhar, elektrik enerjisi üretmek için, türbinlere gönderilir.

Fresnel Lens

Fresnel lens de, güneş kulesi gibi çalışmaktadır. Hatta üretim kapasiteleri ( aynı boyutlardaki ) hemen hemen birbirlerine yakındır.

Yakın zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri’ nin Meksika eyaletinde, ENEL Green Power‘ ın kurmuş olduğu bir güneş enerji tarlası ( santrali ) bulunmaktadır. Meksika’ daki bu tarla, yaklaşık olarak 25.000 hektar alana kurulmuştur. Bu santrallerin kurulması çok yüksek maliyetli ( yaklaşık olarak 710 milyon Amerikan Doları )olduğu için, devlet desteği ile birlikte 20 yıllık tarla firmaya kiralanmış, 15 yıl enerji alım garantisi vermiştir. Santralde üretilen enerjinin yaklaşık olarak 1.5 milyon insana elektrik sağladığı söylenmektedir.

Ülkemizde ise, illere göre güneş ışınım değerleri göz önünde bulundurulduğunda Karadeniz bölgesi dışında yılda birim metre kareden 1.100 kWh’lik enerji üretilebileceği gözlemlenmektedir. Yıllık toplam güneşli saat miktarı ise yaklaşık olarak 2640 saattir. Türkiye 2013 verilerine göre, 225 milyar 337 milyon Kilowattsaat (Kwh) enerji tüketmiştir. Bu enerjinin ise sadece %2,6 sı yenilenebilir ve atık enerji kaynakları ile karşılanmaktadır. Ancak bu durum her yıl, bir öncekine göre artmaktadır ve bunun için destekleri de buradan inceleyebilirsiniz.

yenilenebilir

Kaynak:
https://yesilekonomi.com/amerika-kitasinin-en-buyuk-gunes-santrali-devreye-girdi/
https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/302956
http://www.yegm.gov.tr/teknoloji/CSP_gun_enj_sant.aspx

5 thoughts on “Yenilenebilir Enerji Kaynakları-Güneş

 1. Faruk bey, öncelikle okuduğunuz için teşekkür ederim. Beğenmenize ise ayrıca sevindim. Devamı için de endişeleriniz olmasın. Lütfen bizi takipte ve “hoşça” kalın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: