Yenilenebilir Enerji Kaynakları- Rüzgar Enerjisi

Rüzgar Enerjisi konusuna başlamadan önce, ülkemizdeki yenilenebilir enerji kaynaklarını tanıyalım. Yenilenebilir enerji kaynaklarından kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Güneş Enerjisi
  • Rüzgar Enerjisi
  • Biyokütle Enerjisi
  • Jeotermal Enerji
  • Hidroelektrik Enerji
  • Hidrojen Enerjisi
  • Dalga Enerjisi’ dir.
rüzgar türbini
rüzgar türbini

Rüzgar Enerjisi

Türkiye’ de ilk rüzgar türbini (RT), 1986 yılında Çeşme’ de kurulmuştur. İlerleyen yıllarda da Alaçatı’ da ve Manisa’ da da kurulmuştur. Ülkemizde, rüzgar enerji santrallerinin sayısı günümüzde 192 adettir. Rüzgar enerjisi kullanım açısından ülkemizde en yaygın olan yenilenebilir enerji kaynaklarından birisidir.

Rüzgar Enerjisi Santralleri (RES) nin üzerinde anemometre vardır. Bu anemometre, rüzgar türbinlerinin çalışıp çalışmamasını sağlar. Eğer rüzgar hızı 8 mil (yaklaşık olarak 12,87 km) geçerse, rüzgar türbinlerinin rotoru dönmeye başlayacaktır. 8 milin altındaki hızlarda ise, kilitleyici sistemler sayesinde rotorun dönmesi engellenir ve türbinlerde dönüş işlemi gerçekleşmez. Bunun konu hakkında, MidAmerican Energy’ nin yapmış olduğu kısa belgeseli de izleyebilirsiniz. RT’ lerin çok yüksek hızlı rüzgarlarda dönüp parçalanmaması için fren mekanizması bulunmaktadır. Bu sayede, belli hız aralığında çalışırlar. (12-89 km)

Rüzgar Türbinlerinin Çeşitleri

  • Yatay eksenli rüzgar türbini
  • Dikey eksenli rüzgar türbini
  • Eğik eksenli rüzgar türbini

1-Yatay Eksenli

Bu türbinlerde, dönme ekseni rüzgar yönüne paralel, kanatlar ise rüzgar yönüne diktir. Yaklaşık olarak yerden 20-30 metre yüksekte bulunurlar. Verimleri yaklaşık olarak %45′ tir.

a-Rüzgarı Önden Alan

En yaygın olarak kullanılan bu türbinlerde rotor yüzü rüzgara dönüktür. En önemli etkisi rüzgar gölgeleme etkisine (the wake effect) çok az maruz kalmalarıdır.

b-Rüzgarı Arkadan Alan

Bu makinelerin rotorları kule arkasındadır ve en büyük avantajı, yaw mekanizmasına ( Yaw Mechanism) ihtiyaçlarının olmamasıdır. Yaw mekanizması, rotorun rüzgara doğru dönmesini sağlayan bir mekanizmadır.

2-Dikey Eksenli

Bu türbinlerde, dönme ekseni rüzgar yönüne dik, kanatlar ise rüzgar yönüne düşeydir. Bir eksen etrafında döndükleri için, yaw mekanizmasına ihtiyaçları yoktur. Verimlilikleri yaklaşık olarak %35′ tir. Yüksek hızlarda verimsiz çalışırlar.

rüzgar türbini
rüzgar türbini

3-Eğik Eksenli ( Wagner )

Dönme eksenleri düşeyle rüzgar yönünde bir açı yapan tiptir.

Kaynak:

-N Nurbay, A Çınar – III. Yenilenebilir Enerji Kaynakları 

https://wind-energy-the-facts.org/wake-effect.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir