Yağ Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? ( Otomobillerde)

Otomobil yağlarını seçerken, günümüzde pek çok otomobil kullanıcısı, bakım maliyetlerinin de artmasıyla, bakım parçalarını kendisi alıp, sadece bakım ücreti ödeme yoluna gitmektedirler ve yağ seçiminde genellikle sıkıntı yaşamaktadırlar. Otomobil yağları seçerken uygun yağın seçiminde sıkıntı yaşıyorsanız; bu yazı tam da sizin aradığınız niteliklerde olacaktır.

yağ

Motor Yağı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Her otomobil üreticisi, nihai kullanıcının okuması üzerine, kullanım klavuzunda gerekli bilgileri vermekle yükümlüdür. Kullanım klavuzlarında, aracın motor yağının cinsi yazacağı gibi, silecek suyunun doldurma yerinden tutun da, arabanın anahtarının nereye takılıp çalıştırılacağı hakkında en ufak ayrıntıya kadar detay verilmektedir. Örneğin Hyundai Elantra modelinde kullanım klavuzunda üretinin söylemiş olduğu özellikler doğrultusunda, hangi sınıftan, ne kadar yağ konulması gerektiğini belirtmiştir.

yağ

Ancak eksik kalan bilgiler de mevcuttur. SAE (Society of Automotive Engineers) (Amerikan Otomotiv Mühendisleri Birliği ) tarafından, viskozite numaraları ve dayanım sıcaklığını belirtmiş bulunmaktadır. Tüm araçlar için burada kullanılan grafik geçerlidir.

yağ

Vizkosite: Akışkanların akmaya karşı gösterdikleri dirençtir.

Ülkemizde ” Benzinli araban mı var 5W-30 koy, 10W-30 koy yeter” diyen ustaları daha önceden de duymuşsunuzdur. Peki nedir bu 5W-30, 20W-50, 10W-30? Ancak, aracınızın motorunun istemiş olduğu özellikleri taşımayan bir yağın kullanmanız durumunda, yağın vizkositesi çok çabuk bozulabilir. Ayrıca, yağın soğutma için de kullanılmakta olduğunu da unutmamak gerekir. Bu durumda akıcılığın artmasıyla, soğutma özelliklerini kaybedecek ve yağ çok çabuk yanacaktır.

Motor Yağı Numaralarının Anlamı Nedir?

İlk sayının ve ardından W harfinin anlamı: İlk sayı, yağın soğuktaki akışkanlığını tanımlar, W ise; Winter yani kış anlamına gelmektedir. İlk sayı ne kadar düşükse, yağ düşük sıcaklıklarda o kadar akışkan ve ince olacaktır.

İkinci Sayının Anlamı: Yüksek sıcaklıklar altındaki yağ akışkanlığını temsil eder. Sayı ne kadar yüksekse, yağ yüksek sıcaklıklarda o kadar kalın ve az akışkan olacaktır.

Motor Yağı dışında, Fren ve Debriyaj hidroliği yağı ve şanzıman yağları da mevcuttur.

Şanzıman yağlarında da motor yağında olduğunu gibi benzer ifadeler kullanılmaktadır.

DOT (Department of Transportation – Ulaştırma Birimi)

DOT, fren yağları olarak da bilinmektedir. Peki nedir bu DOT 3, DOT4, DOT 5, DOT5.1 diye soracak olursanız;

DOT 3

DOT 3 Kuru: 205°C – Islak: 140°C  aralığında çalışan bir fren hidroliğidir. Higroskopik (havadan nem emme) niteliği olan fren sıvısı özelliği vadır.

DOT 4

DOT 4 Kuru: 230°C – Islak: 155°C aralığında çalışan bir fren hidroliğidir. Higroskopik (havadan nem emme) niteliği olan fren sıvısı özelliği vadır. DOT 3 ile arasında kaynama sıcaklığı farkı vardır.

DOT 5

DOT 5 Kuru: 260°C – Islak: 180°C aralığında çalışan bir fren hidroliğidir. Silikon içerir ve boyaya zarar vermez Daha fazla sıkıştırılabilir olduğu için frenlerde süngerimsi bir his oluşturur. Suyla karışmadığı için fren sisteminde su/yağ/su/yağ şeklinde bir durum oluşur.

DOT 5.1

DOT 5.1 Kuru: 270°C – Islak: 190°C aralığında çalışan bir fren hidroliğidir. Higroskopik (havadan nem emme) niteliği olan fren sıvısı özelliği vadır.

DOT 3 için 12 ay veya 20.000km, DOT 4 için ise 18 ay veya 30.000 km ( hangisi önce gelirse ) kullanım süresi kabul edilmektedir. Ayrıca, araçlarınızın kullanım klavuzlarında periyodik bakımlara baktığınız zaman, önerilen fren hidroliği değişim periyodlarını da görmeniz mümkündür.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz. 🙂

Kaynak: Wikipedia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir