Uzay Yürüyüşü Nedir?

uzay yürüyüşü 2

Uzay yürüyüşü, astronotların belli amaçlar doğrultusunda uzay araçlarından dışarı çıkmak durumunda kaldıkları duruma verilen addır. Uzayda yürüyüş yapan astronotlar dış ortam koşullarına uyum sağlayabilmek için çok özel kıyafetlerle donanmışlardır. Astronot kıyafetleri ile ilgili detaylı bilgi için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

uzay yürüyüşü 1

Uzay yürüyüşü aynı zamanda EVA ( Extravehicular Activity ) olarak da adlandırılmaktadır. Türkçe karşılığına bakacak olursak; araç dışı aktiviteler / faaliyetler anlamına gelmektedir.

Uzay yürüyüşünü görsel olarak görmek, en yaşlı kadın astronotun yaşını ve en uzun süreli uzay yürüyüş rekorunu öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

İnsanlık tarihinde ilk uzay yürüyüşü yapan kişi Ed White’tır. Kendisi 3 Haziran 1965 yılında 23 dakika sürmüş olan uzay yürüyüşünü yaparak bir ilke imza atıp adını tarihe geçirmeyi başarmıştır.

Uzay Yürüyüşü Neden Yapılır?

Astronotlar gerek bakım, gerek ekipman yerleşimi, gerekse araştırmalar yapmak amacıyla uzay yürüyüşü yapmak durumunda kalırlar. Yalnızca üç şey için değil, tabi ki bu ve benzeri nice faaliyet için uzay yürüyüşü yaparlar. Dünyadan götürülen bir canlının uzaydaki davranışlarını incelemek amacıyla yürüyüş yaptıkları dahi bilinmektedir.

Uzay yürüyüşü yapabilmek için belki de dünyanın en pahalı kıyafeti olan uzay giysilerini giyerler. Bu kıyafet astronotların su, enerji, oksijen gibi temel ihtiyaçlarını karşılar. Aynı zamanda üzerinde bulunan özel sensörler yardımı ile sağlık durumunu da gözetim altında tutar. Bu kıyafet aynı zamanda tehlikeli uzay koşullarına karşı astronotları korumakla yükümlüdür. Astronotlar uzay yürüyüşüne çıkmadan hemen önce değil, yürüyüşün birkaç saat öncesinde kıyafetlerini giyerler. Çünkü kıyafetin oksijen ile doldurulup gerekli olan basınç değerlerine getirilmesi gerekmektedir. Uzay kıyafetleri ile daha detaylı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

uzay yürüyüşü 2

Yürüyüş Esnasında Güvenlik ve Geri Dönüş

Sonsuz uzayda yürüyüş yapan bir astronot tabi ki başı boş bir şekilde değil, uzay aracına geri dönebilecek şekilde gerekli tedbirleri alarak hareket etmektedir. Bu tedbirler neler olabilir diye sorulacak olursa ilk akla geleni kendisini uzay aracına bağlamak olurdu herhalde. Evet ilk aklımıza gelen cevap bizi pek de şaşırtmıyor. Çünkü bir ucu kıyafete, diğer ucu uzay aracına bağlı olan güvenlik halatları ile fazla uzağa savrulmamaları sağlanıyor.

Bir diğer güvenlik tedbiri ise SAFER isimli özel bir cihazdır. Bu cihaz içerisinde basınçlı hava bulunduran özel jet iticilerinden ibarettir. Bu jet iticiler sayesinde gitmek istedikleri yöne doğru kendilerini yönlendirebilmektedirler. SAFER bir joystick yardımı ile kontrol edilmektedir.

Kaynak : NASA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir