İngilizce Hikaye Upper Intermediate Seviye No : 1

ingilizce öğrenmek

ingilizce öğrenmek, ingilizce öğren

İngilizce için Reading (Okuma) Önemli mi? Yazımda sizlere yeni bir seriye başlayacağımın bilgisini vermiştim. Bu yazı bu serinin ilk yazısı olacak. Elimde her seviyeye uygun İngilizce hikaye kitapları var. Zaman zaman bu hikaye kitaplarından kısımlar paylaşıp dil bilgisi , kelime , cümlede anlam analizi yapacağım. Kimilerine göre İngilizce hikaye ve İngilizce için gramer sıkıcı gelebilir ama ben bunu sizler için elimden geldiğince keyifli hale getireceğim.

Ne Yapacağız?

Jene Eyre adında bir kitabım var ve Upper Intermediate İngilizce Hikaye kısmına bu kitaptan alıntılar ekleyeceğim. Seviyeye uygun cümlesini biraz açmamda fayda var. Örnek olarak Upper Intermediate seviyesine gelmiş birisine hikayede “There is , There are” , “ vardır , var olmak ” demektir diye söylemeyeceğim. Çünkü zaten temelde olan bu bilgiyi biliyor kabul ederek paylaşımlar yapacağım. Ancak Pre-Intermediate seviyedeki birisine bu bilgiyi vereceğim yahut biliyorsa da hatırlatacağım. Hatırlattığım gramer konusuyla alakalı detaylı bilgiler için de link paylaşımında bulunacağım. Kitabın ilk paragrafıyla başlıyorum 😊

There was no possibility of taking a walk that day. The cold wind , dark clouds and freezing rain that chilled us to our bones made outdoor exercise impossible. I was glad ; because, I did not like long walks , especially on winter days , and  with my three cousins  and Bessie , our nursemaid. My cousins were bigger and stronger than me and often bullied me , and Bessie continually scolded me.

Analiz kısmında karışıklık olmaması için hikayede yer alan kısımlar altı çizili yazılmıştır.

Analiz

There was no possibility of taking a walk that day.

 O gün yürüyüş yapmanın imkanı yoktu. 

*** “ Of kelimesi nın-nin iyelik bildirir öncesinde ve sonrasında her zaman isim gelmesi zorunluluğu vardır ve take a walk fiili taking a walk olarak isimlendirilmiştir.

 The genius of mathematics is dead / Matematiğin dehası öldü.

The cold wind , dark clouds and freezing rain that chilled us to our bones made outdoor exercise impossible.

Soğuk rüzgar , karanlık bulutlar ve kemiklerimize kadar bizi ürperten dondurucu yağmur açık hava egzersizini imkansız hale getirdi.

Önemli!

            *** Freezing rain that chilled us to our bones / Kemiklerimize kadar bizi ürperten yağmur. Bu bir relative clauses kullanımıdır. That’den sonra gelen kısım , That’den öncesini tanımlar.

            The book that you have bought for me / Benim için aldığın kitap. Bakınız That’den sonrası That’den öncesini tanımlamış.

            Relative Clauses konusunun detaylı anlatımına buradan ulaşabilirsiniz.

Önemli!

            *** Make something adjective : Make outdoor exercise impossible. Make ve Adjective’in arasına istediğiniz nesneyi koyabilirsiniz.

            Make photo beautiful / Fotoğrafı güzelleştirmek , güzel yapmak.

I did not like long walks , especially on winter days , and  with my three cousins  and Bessie , our nursemaid.

Uzun yürüyüşleri sevmezdim. Özellikle kış günlerinde 3 kuzenim ve bakıcımız Bessie ile.

My cousins were bigger and stronger than me and often bullied me , and Bessie continually scolded me.

Kuzenlerim benden daha büyük ve daha güçlülerdi ve sık sık bana zorbalık yaptılar. Bessi devamlı olarak beni azarladı.

Önemli!

***My cousins were bigger and stronger than me / Kuzenlerim benden daha büyük ve güçlülerdi. Bu bir Comperative (kıyaslama , karşılaştırma) konusudur. Sıfatlara “DAHA” anlamı yükler. Bigger / Daha Büyük. Smaller/Daha Küçük. Çoğunlukla önlerinde “be“ yardımcı fiili vardır. Bu cümlede geçmiş zaman olduğu için “were” olmuş. Sıfat düzenli ve tek heceli ise –er eki alarak DAHAlaşır. Tek heceden büyükse önüne more alarak DAHAlaşır. More Important / Daha Önemli.

The people who live in Turkey are more conservative than european people / Türkiyede yaşayan insanlar avrupa insanından daha muhafazakardır.

Altı çizili kısmın bir relative clause olduğuna dikkat etmişsinizdir. Eğer yukarıda Relative Clauses ile ilgili verdiğim linke tıklayıp bir göz gezdirdiyseniz. who’dan sonrası , who’dan öncesini tanımlamıştır.

Comperative konusunun detaylı anlatımına buradan ulaşabilirsiniz.

Kelimeler :

Take a walk : Yürüyüşe çıkmak

Chill : Ürpermek , Ürpertmek

Bone : Kemik

Bully : Zorbalık Yapmak

Scold : Azarlamak

2 thoughts on “İngilizce Hikaye Upper Intermediate Seviye No : 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: