Tarihteki En Ölümcül Hastalıklar

Hayatımızın her anında hastalıklara maruz kalabilmekteyiz. Ancak içlerinden ölümcül olanlarına karşı pek de hazırlıklı olamamaktayız maalesef. Tarihteki ölümcül hastalıklara baktığımız zaman;

1-Justinyen Veba Salgını

M.S. 541-542 yılları arasında Bizans İmparatorluğu, ama özellikle başkenti Konstantinopolis’i, Sasani İmparatorluğu, Akdeniz etrafında bulunan liman şehirlerini etkileyen bu salgın tarihteki en büyük veba salgınlarından biri olarak gösterilmektedir. Bu hastalık askerlerle birlikte yanlarında getirdikleri malzemeler arasında yer alan fareler yoluyla girdiği söylenmektedir. İlk salgında yaklaşık 25 milyon sonra gelen 200 yıl boyunca tekrarlarında 50 milyon kişinin öldüğü tahmin edilmektedir.

Kara Veba

1346 – 1353 yılları arasında meydana gelen Kara Veba salgınında 50 milyon insanı öldürdüğü düşünülmektedir. Tam sayıları bilmek mümkün olmasa da özellikle Avrupa nüfusunun bu yıllarda yüzde 30 ile yüzde 60 oranda azaldığı belirtilmektedir. Salgına Yersinia Pestis adı verilen bir bakterinin yol açtığı tahmin edilmektedir.

HIV/AIDS

Uzun adıyla Human Immunodeficiency Virus (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü), bu virüs AIDS‘ e yol açan bir virüstür. Bağışıklık sistemine zarar vererek hastalığa neden olur. AIDS ( Acquired Immune Deficiency Syndrome), Sonradan Edinilen Bağışıklık Sistemi Yetersizliği Sendromu anlamına gelir. Bağışıklık sisteminin yetersiz gelmesiyle insanlar, en basit olan gripte bile çaresiz hale gelmektedir.

HIV ilk kez 1960 yıllarında ortaya çıksa da o zamanlar pek bilinmemiştir. Bu döneme sessiz dönem adı verilmiştir. 1970′ li yıllarda ise tıp ve bilim dünyasının dikkatini çekmeye başladı. 2000 li yıllara kadar bu virüs Afrika’ nın uzak bölgelerinde sınırlı kalmıştır. Daha sonrasında virüs tüm dünyaya yayılmıştır.

Dünya üzerinde 36,9 milyon kişinin HIV ile birlikte yaşadığı belirtilmektedir. 2017 yılında HIV ilişkili sebeplerden 940 bin ölüm ve yaklaşık 1,8 milyon yeni HIV enfeksiyonu vakası tespit edilmiştir. DÖS ( Dünya Sağlık Örgütü )‘ ünverdiği rakamlara göre bu hastalık nedenli 32 milyondan fazla insan ölmüştür.

İspanyol Gribi

I. Dünya Savaşı’ nı takip eden yıllarda 500 milyon insana bulaşan H1N1 influenza virüsü, neden olduğu yüksek ateş ile dünya genelinde 50-100 milyon arasında sağlıklı insanın ölümüne neden olduğu söylenmektedir. Bu sayı I-II. dünya savaşlarından ölen insanların sayısından fazladır. Bu virüsü diğer, virüslerden ayırt eden özellik ise, bağışıklık sistemi ne kadar güçlü ise o kadar çok ateşin çıkmasıdır. İspanyol Gribi, tarihteki en büyük ölümcül hastalıklardan birisidir.

Ölümcül

Kolera Salgınları

Tarihte pek çok kez kolera salgını olduğu bilinmektedir ve yaklaşık olarak 4,2 milyon insanın öldüğü düşünülmektedir.

İlk kolera salgını 1817-1824 yılları arasında Asya kolera salgını veya Asya kolerası olarak bilinen, Kalküta çevresinde olmuşmuş ve Güneydoğu Asya, Ortadoğu, Doğu Afrika ve Akdeniz kıyılarına kadar yayılmış bir salgın hastalıktır.

I. Dünya Savaşı Sırasındaki Tifüs Salgını

Öncelikle Tifüs Rickettsia bakterilerinin etken olduğu bulaşıcı hastalıktır. Neden olan etken bakteriler hücre içinde yaşama özelliği gösterirler, hücre dışında uzun süre canlı kalamazlar. Bitlerin taşıdığı mikrobun insanlara bulaşmasıyla gelişen bulaşıcı hastalıktır. Savaş sırasındaki malum ortamın da buna yer vermesiyle Avrupa ve Asya’ da 25 milyon kişi hastalanmıştır. Özellikle Sovyetler Birliği ülkelerinde 3 milyona yakın insan hayatını kaybetmiştir.

Ölümcül

SARS

Geçtiğimiz yıllarda ilk defa (Şubat 2003′ te) Çin‘ de patlak veren ve 8 bin kişinin etkilendiği ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu ( SARS ) salgını nedeniyle dünya genelinde yaklaşık 800, Çin’ de ise 350 kişi yaşamını yitirmiştir.Hastalığın kuluçka dönemi 2-7 gündür. Bu dönem 10 güne kadar da uzayabilir. Belirtileri, öksürük, ateş, titreme, baş ağrısıdır. Genellikle 38 derece üzerinde yüksek ateşle başlar ve hasta soğuk terleme, baş ağrısı, genel bir rahatsızlık hali, yaygın vücut ağrıları, kuru öksürük ve solunum zorluğu da hastalığa ilave olur.

Ebola Salgını

2014-2017’de Batı Afrika ülkeleri Gine, Liberya ve Sierra Leone’de 11 bin 600 kişinin hayatını yitirmesine neden olan Ebola salgınından sonra 2018 yılında bir salgın daha gerçekleşmiştir.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti‘ nde Temmuz 2018’de görülmeye başlayan Ebola salgını, 1649 kişinin ölümüne neden olmuştur. Hastalığın salgın sırasında ölüm oranı %90‘ lara ulaşmaktadır. Viral kanamalı ateşlerden bir tanesidir ve vücutta akut başlangıçlı yüksek ateş ve gastroinsestinal kanamalarla seyreden bir enfeksiyon hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ölümcül

Çok yakın zamanlarda da Coronavirüs‘ ün (2019-nCoV) de ölümcül hastalıklardan bir tanesi olacağı düşünülüp, Dünya Sağlık Örgütü‘ nün de önderliğinde yeni korunma yöntemleriyle ilgili açıklamalarda bulunmuştur.

Kaynak: Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir