Starlink Uyduları Nedir?

starlink uyduları

Starlink Uyduları, Elon Musk’ın sahibi olduğu uydu şirketi olan SpaceX tarafından hayata geçirilmek istenen bir projedir. Projenin amacı uydu internet erişimi sağlamaktır. Bir takımyıldızı uydu sistemi hedeflenmektedir. Starlink uyduları yer istasyonları ile birlikte koordineli bir biçimde çalışacak. Seri üretimle imal edilen bu uydular, küçük küçük binlerce uydulardan oluşacak.

SpaceX firması ayrıca bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlamaktadır

Bu aydan itibaren her ay gerçekleştirilecek fırlatmalarda, fırlatma başına 60’dan fazla uydunun yerleştirilmesi planlanmaktadır. 

starlink uyduları

Projenin Amacı

Starlink projesinde, SpaceX şirketi kendi tasarladıkları telekomünikasyon uyduları ile Dünya’nın en ücra noktaları da dahil olmak üzere her yerine çok hızlı ve ekonomik internet sağlamayı planlamaktadır.

Peki kaç uydu gönderilecek?

Starlink uyduları nın nihai hedef adedi 42 bin uydudur. Unutmayalım ki Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan veritabanına göre 1957 yılında Uzaya gönderilen ilk araçtan itibaren bugüne kadar gönderilen tüm araçların sayısı 9447 (22 Nisan itibari ile) adettir. Bildiğiniz üzere gönderilen uzay araçlarının birçoğu görevlerini tamamladılar. Şuan aktif olarak uzayda görevde bulunan uydu sayısı yaklaşık olarak 2 bin civarındadır. Bu 2 bin uydunun da yaklaşık yüzde yirmisi son 6 ayda gönderilen starlink uyduları dır.

Tabi bu kadar uydunun uzaya gönderilmesi de gökbilimciler tarafından bazı endişelere yer açıştır. Gerçekleştirilecek bu girişimle beraber, binlerce uydunun 340 ila 1.550 km. arasındaki yörüngeye yerleştirilecek olmasının gökbilim üzerinde olası etkilerinin olabileceği ve uzun vadede uzay çöplüğü oluşacağı endişelerine yol açmıştır.

İlk olarak ne zaman başlandı?

Ürünün geliştirilmesine 2015 yılında başlandı ve prototipler için hedef olarak 2017 yılı gösterildi; ancak hedef olarak gösterilen 2017 yılı tutturulamadı. 2018 yılı Şubat ayında ilk iki prototip uydu (TinTin A & B), test uçuşu ile denendi. TinTin ismi, çizgi romandaki bir karaktere ait. Aya gidilmeden 10 yıl önce yayımlanan bir romanı da mevcut : Explorer on The Moon (Ay Kaşifleri)

İkinci test uyduları seti ve ilk büyük çaplı konuşlandırma ise 60 adet küçük uydu barındırıyordu ve bu uçuş 24 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir