Spor Anime Önerileri

herkesim.net

Spor anime önerileri, az bilinen ve izlenmesi gereken animeler yazı dizimdeki 5. tür olarak karşınızda.Spor anime lerinde konu olarak aksiyon,dram,komedi, arkadaşlığın önemi, takımdaşlık, çok çalışanlar, doğuştan yetenekliler… Her konuda spor anime si bulmak mümkündür. Efsane olan spor animelerden(hajime no İppo, haikyuu,one outs, kuroko no basket gibi ) ziyade daha az bilindik animelerden önerilerde bulunmaya calışacağım.Daha önceki shounen ,seinen, komedi, shoujo önerilerimede bakmanızı tavsiye ederim. Başlayalım mı ?

Tsurune: Kazemai Koukou Kyuudoubu

spor anime

Hoş bir okçuluk animesiyle başlayalım. Hikaye; Minato Narumiya‘nın etrafında şekillenir. Minato ortaokulda kyudo (geleneksel Japon okçuluğu) yapmıştır ama bir olaydan sonra bu spordan kaçmıştır. Lisede Minato yeni arkadaşlarla tanışır ve okulun kyudo kulübünün bir parçası olarak birlikte bölge turnuvasını kazanmayı hedeflerler.

Giant Killing

spor anime

En popüler spor olarak bol bol futbol animesi önermesem olmaz. Takeshi Tatsumi 34 yaşında eski bir futbolcudur. Yıllarca formasını giydiği ve efsane olduğu East Tokyo United‘dan iyi bir para karşılığı dünyanın en prestijli ligi olan Premier Lige transfer olur. Onun gidişine çok sinirlenen takıma gönül vermiş olan kişiler onu bir hain olarak ilan ederler. Takeshi Tatsumi futbolculuğu bıraktığı İngiltere Premier liginden sonra İngiltere’nin mütevazı bir amatör takımının başına geçer. Federasyon Kupasında bir amatör takımı 5.tura getiren ilk teknik direktör olur. Öte yandan East Tokyo United ise Takeshi‘nin gidişinden sonra bir türlü toparlanamaz ve küme düşer. Bir sene sonra Japonya Süper Ligi (J-League) ne tekrardan çıkan ETU(East Tokyo United) bir türlü istenilen başarıyı yakalayamaz ve alt sıralardan kurtulamayan bir takım haline gelir. Takımın genel menejeri Goto tek çare olarak yeni sezon için teknik direktörlüğe Takeshi Tatsumi’yi getirir ve asıl hikaye bundan sonra başlar. Taraftarlar tarafından istenmeyen Tatsumi takımı daha iyi yerlere getirmek için Teknik direktörlük sıfatıyla oldukça çok çalışır.

Hungry Hearts

spor anime

Kaptan Tsubasa‘nın yaratıcısı olan Yoichi Takahashi‘nin kalmeninden çıkmış bir animedir. Anime Jyoyō Orange Lisesine serinin başında transfer olan genç lise öğrencisi Kano Kyosuke‘yi konu alıyor. Kyosuke’nin abisi Kano Seisuke ünlü A.C Milan futbol takımında oynamakta ve Kyosuke’ye futbolun nasıl oynandığını ilk öğreten kişidir. Kyosuke abisine büyük bir hayranlık duymaktadır. Seisuke Japonya’dan ayrılıp İtalyan A.C Milan takımıyla sözleşme imzaladığında, insanlar Kyosuke ile kardeşini farklı oyun stilleri dolayısıyla karşılaştırıp eleştirmeye başlar. Kardeşinin gölgesinde yaşarken, Kyosuke futbola karşı yavaş yavaş hevesi söner. Jyoyo‘ya transferinden sonra futbola büyük bir hevesle bağlı bir kız olan Tsujiwaki Miki ile tanışır. Bu tanışmadan sonra futbola olan hevesini yeniden kazanmaya başlar. Jyoyo erkek futbol takımına transfer olduktan sonra burada bir çok arkadaş edinen Kyosuke bu arkadaşlarının yardımıyla futbola karşı olan tutukusunu ve içindeki saklı yetenekleri ortaya çıkarmaya başlar.

Over Drive

spor anime

Biraz hızlanalım mı? O zaman atlayın bisiklete… Okulda garip giyimi ve dışlanan kişiliğiyle üst sınıflar tarafından ezilen bir öğrencinin hoşlandığı kızın teklifiyle bisiklet kulübüne girmesi ve sonrası olayları konu alıyor. Kahramanımız bisiklet sürmeyi bilmiyorken son olarak geldiği aşamayı gelişimsel olarak yansıtıyor.

Dear Boys

herkesim.net

Kazuhiko Aikawa, Tendoji Lisesi’nin Japonya’nın önde gelen basketbol takımının kaptanı idi. Ancak kendi isteği üzerine bu okuldan ve basketbol takımından ayrılıp, Mizuho Lisesi‘ne yazılır. Amacı buradaki basketbol takımına katılmaktadır. Okula gittiği ilk gün, lisenin basketbol takımının dağıldığını öğrenir. Bunun nedenini araştırırken okulun eski basketbol takımının oyuncuları Kazuhiko‘nun basketbol tutkusundan oldukça fazla etkilenirler ve yeniden takımı kurmaya karar verirler. Ama sadece 5 kişi olan bu yeni takımın, önünde geçmeleri gereken çok engel vardır.

Area no Kishi

herkesim.net

Kakeru Aizawa ve abisi Suguru Aizawa Japonya’nın 15 yaş altı takımında futbol oynamaktadır. Kakeru iyi bir oyuncu olmasına rağmen yeteneğine güvenmediği için menajer olarak futbol hayatına devam etmek ister. Abisi ise Kakeru’nun devamlı oyuncu olmasını istemektedir.

Abisinin ısrarına dayanamayan Kakeru tekrar oyunculuğa döner. Fakat kısa zaman sonra abisiyle beraber bir trafik kazası geçirir ve abisi Suguru hayatını kaybeder. Kakeru ise abisinden yapılan kalp nakliyle kurtulur.

Bundan sonra Kakeru’nun tek hedefi abisinin hayali olan dünya kupasında oynamak ve kupayı almak olacaktır.

Hinomaruzumou

herkesim.net

Spor animesi önerip de sumo önermezsem olmaz. Bu kutsal bir ritüel, bir dövüş sanatı, bir dövüş sporu, bu sumo!! “Küçük” öğrenci Ushio Hinomaru, Oodachi Lisesi’nin zayıf sumo kulübünün önünde belirir. “Büyük” ve “Ağır” kelimeleri bu spor için birer kural ama bu yeni öğrenciye hiç uymayan kelimeler. Buna rağmen bu çocuk gidip ne yapıyor? Ushio ve küçük sumo kulübü zirveye doğru yol almaya başlar! Hedef Hinoshita Kaisan! (Profesyonel sumodaki en yüksek seviye, Yokozuna’nın karşılığı) Tutkuyla alevlenmiş bir lise sumo hikayesi. Geri dönüş yok!

Ookiku Furikabutte 

herkesim.net

Mihoshi ortaokulunun beyzbol takımında atıcılık (pitcher) yapan Ren Mihashi, kendine güvensiz ve herşeye çabucak ağlayan bir gençtir. Çok sevdiği bu sporu oynamak için Mihoshi ortaokulana gelen Mihashi’yi, takımın yakalayıcısı (catcher) başta olmak üzere kimse sevmemiştir. Çünkü okulun sahibi büyükbabası olunca takım arkadaşları, onun, büyükbabası sayesinde bu pozisyona geldiğini düşünmüş ve Mihashi’den nefret etmişlerdir. Takım arkadaşları Mihashi’yi istemeyince de Mihoshi takımı, maçları kaybetmiştir. Arkadaşlarını üzdüğünü ve onun yüzünden arkadaşlarının beyzboldan zevk alamadığını düşünen Mihashi, Mihoshi ortaokulunu terketmiştir. Ancak beyzboldan kopmak amacıyla Nishiura lisesine transfer olan Mihoshi’yi hoş bir sürpriz beklemektedir. Daha önce beyzbol takımı olmayan bu lisede, besybol takımı kurulmuştur. Takıma katılıp katılmamayı düşünürken takımın bayan koçu olan Momoe tarafından test edilir. Takımın yakalayıcısı (catcher) Takaya Abe, Mihashi’nin yavaş topları karşısında şaşkına döner. Çünkü toplar yavaş da olsa Mihashi mükemmel bir kontrole sahiptir. Mihashi, yeni takımında, kendine, arkadaşlarına ve yeteğine güvenmeyi öğrenirken Koshien’e gitmek için zorlu mücadeleler verecektir.

Free!

herkesim.net

Hadi biraz serinleyelim.

Hikaye her zaman suya dalmayı ve içinde yüzmeyi sevmiş bir çocuk olan Haruka Nanase’nin etrafında döner. İlkokuldan mezun olmadan önce, o yüzme kulübünün diğer üyeleri Makoto Tachibana, Nagisa Hazuki ve Rin Matsuoka ile birlikte bir yüzme turnuvasına katılmıştır. Zafer elde ettikten sonra, çocukların her biri kendi yollarına gitmiştir.

Zaman geçmiştir, olaysız lise hayatlarının ortasında Rin ortaya çıkar ve Haruka’ya bir maç için meydan okur, Haruka ona ezici gücünü gösterir. Böyle sona ermesini istemeyen, Haruka bir kez daha Makoto ile Nagisa’yı bir araya toplar ve Rei Ryugazaki adlı yeni üyeyi ikna edip Rin’i yenmek amacıyla Iwatobi Lise Yüzme Kulübünü oluşturur.

Umarım spor anime önerilerimi beğenmişsinizdir. Bu yazıyı hazırlamamda bana yardımcı olan Emel’e teşekkür ederim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Kaynak : türkanime

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir