Powerbank Nedir?

Powerbank, aslında bir enerji deposudur. Türlerine göre değişse de aslında temel prensipleri aynıdır.

Powerbank ( Taşınabilir Şarj Aletleri ) nin içerisinde pil bulunur. Güçleri yüksek olduğu için genellikle 18650 tip pil kullanılmaktadır. Bu pillerin standart olarak 3,7V ( Volt ) çıkışı bulunmaktadır. Anlık (pik) ve sürekli akım, içerisinde kullanılmakta olan pilin çeşidine göre değişmektedir.

Tabi bunun yanı sıra, powerbank lerde 14500 tip pil de kullanılabilir. Siz de duymuşsunuzdur. Powerbank 10000 mah, powerbank 20000 mah peki nedir bu değerler?

Bu değerler, miliampersaat (mah), pilin içerisindeki toplam hacmi gösterir. Örneğin 10000 mah bir Taşınabilir Şarj Aletleri niz olsun. Telefonunuzu veya herhangi bir USB ( Universal Serial Bus ) ile şarj için bağladığınızı varsayalım. Telefonunuz saatte 1000 mah gibi bir değer ile şarj oluyorsa ve telefonunuzun da kapasitesinin 10000 olduğunu düşünürsek, 10 saatte bu Taşınabilir Şarj Aletini boşalıp, telefonunuzu şarj edecektir. Ancak maalesef gerçekte bu şekilde olmamaktadır. Sizin de 2 batarya da 10000 mah ise birbirini nasıl şarj edebiliyor dediğini duyar gibiyim. Bu işlemin sağlanabilmesi için bir devre şeması ve devre kartı gerekmektedir. Ayrıca, tek yönlü akışın da sağlanabilmesi için diyot gerekmektedir. Diyot, bir yönde akım geçiren devre elemanlarıdır.

powerbank

Taşınabilir Şarj Aletleri nin fiyatları, pil çeşitleri, içerisinde kaç adet pil olduğu ( kısaca gücü ) ve son olarak içerisinde kullanılan pilin kalitesine bağlı olarak değişmektedir. Ancak günümüzde pil teknolojisindeki gelişmeler halen devam etmekte iken, 18650 tip pilin 18 mm’lik bir çapa ve 65 mm’lik bir boya sahip olduğunu düşünürsek; küçük ebatta bir Taşınabilir Şarj Aleti nde, 10000 mah gibi bir değerin olması söz konusu olmayacaktır.

Kendi Taşınabilir Şarj Aletimi Nasıl Yaparım?

Kendi Taşınabilir Şarj Aleti nizi yapacaksanız bunlara kesinlikle dikkat edin!

  • Önce içerisinde kaç tane pil barındırması gerektiğini düşünün ve buna uygun kapak tasarlayın veya satın alın.
  • Pil alırken, ucuz yollu ve kalitesiz değil; tanınan markalardan ve üzerinde kare kod barınan pillerden almaya özen gösterin.
  • Devre kartınızı kesinlikle akım korumalı alın! Aksi takdirde olası bir durumda bağladığınız cihazınıza veya Taşınabilir Şarj Aleti nize zarar gelebilir.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz. 🙂

Kaynak: Wikipedia

1 thought on “Powerbank Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: