Petrol Platformu nedir? Ne işe yarar?

Petrol platformu

Petrol platformu, açık deniz platformu veya açık deniz sondaj kulesi, deniz tabanının altındaki kaya oluşumlarında bulunan petrol ve doğal gazı keşfetmek, çıkarmak, depolamak ve işlemek için kuyu açma imkanlarına sahip büyük bir yapıdır. Hazır petrol demişken akaryakıt çeşitlerinin olduğu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Petrol platformu

Pek çok petrol platformunda işçilerin yaşayabileceği tesisler mevcuttur. Petrol platformları çoğu zaman kıta sahanlığında görev almalarına rağmen nadiren de olsa göllerde ve iç denizlerde de kullanılabilirler. Açık deniz sondaj operasyonlarının gerçekleştirildiği birçok farklı tesis türü vardır. Bunlar arasında, taban temelli sondaj kuleleri (jackup mavnaları ve bataklık mavnaları), alt tabanlı veya yüzer platformlar için kombine sondaj ve üretim tesisleri , yarı dalgıçlar ve matkaplar dahil derin deniz mobil açık deniz sondaj üniteleri bulunmaktadır. Bunlar 3.000 metreye kadar su derinliklerinde çalışabilir. Sığ sularda, mobil birimler deniz tabanına sabitlenmiştir. Bununla birlikte, 1500 metreden daha derin sularda, yarı-dalgıçlar veya matkaplar dinamik konumlandırma kullanılarak gerekli delme yerinde tutulur.

1891 yılında, ilk batık petrol kuyuları, Ohio’daki Grand Lake St. Marys tatlı sularındaki yığınlar üzerine inşa edilmiş platformlardan delinmiştir. 1896 yılında, tuzlu suya ilk batık petrol kuyuları, California’daki Santa Barbara Kanalı’nın altında uzanan Summerland alanının bir bölümünde delinmiştir. Kuyular, karadan kanala uzanan iskelelerden delinmiştir. Dünyanın en derin merkezlerinden biri, şu anda 2.438 metre su içerisinde yüzen Meksika Körfezi’ndeki Perdido’dur. Royal Dutch Shell tarafından işletilmektedir ve 3 milyar $ maliyetle inşa edilmiştir.

Petrol platformu
Deepwater Horizon’un kazadan hemen sonra alev topuna dönüşmesi

KAZALAR

Kazalar böylesine büyük Petrol platformu yapıları için kaçınılmazdır. Petrol platformu kazalarına kısa bir göz atalım dersek. 6 Temmuz 1988’de Occidental Petrole’nin Piper Alpha açık deniz üretim platformu, Kuzey Denizi’nin İngiltere sektöründeki Piper sahasında bir gaz sızıntısından sonra patladığında 167 kişi öldü. Mart 1980’de, ‘flotel’ (yüzen otel) platformu Alexander L. Kielland, Kuzey Denizi’ndeki bir fırtınada 123 can kaybıyla alabora oldu. 2001’de Brezilya’daki Petrobras 36 patladı ve beş gün sonra 11 kişiyi öldürecek şekilde battı. 21 Nisan 2010 tarihinde, Venedik, Louisiana’nın 52 kilometre açığındaki Deepwater Horizon platformu patladı, 11 kişiyi öldürdü ve iki gün sonra battı.

Petronius Petrol platformu

En Yüksek Platformlar

Petronius Petrol platformu – 610 metre

Baldpate Petrol platformu – 579.1 metre

Bullwinkle Petrol platformu – 529.1 metre

Petrol platformu

Film Tavsiyesi

Petrol platformlarını daha fazla merak edenler Mark Wahlberg’in başrolünde oynadığı Deepwater Horizon : Büyük Felaket filmini izleyebilirler. Çok sürükleyici ve son derece etkileyici bir film.

Kaynak : https://www.wikipedia.org/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir