Paraşüt Nedir?

yamaç paraşütü

yamaç paraşütü

Bugün sizlere kısa ve sade bir anlatım tarzı ile Paraşüt Nedir? sorusunu yanıtlamaya çalışacağım. Paraşüt çeşitleri 5 tanedir. Bunlar aynı zamanda kendi içlerinde de ayrılmaktadır.

  • Serbest Paraşüt
  • Statik Paraşüt
  • Yamaç Paraşütü
  • B.A.S.E.
  • Wingsuit

Serbest Paraşüt Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, kullanıcının insiyatifinde kalan bir paraşüt tipidir. Paraşütle atlama denilince ilk akla gelen paraşüt tiplerindendir. Ancak tercih edilen paraşüt açma yüksekliği, atlayış merkezlerinde en az 3500 Feet’ dir. Kullanıcıların, paraşüt açmalarını bilmeleri için (genellikle) ellerinin üzerinde altimetreler vardır.

paraşüt nedir

Statik Paraşüt

Genellikle askeri personellerin, hava indirmede kullandığı paraşüt tipidir. Paraşüt tipi, kubbe şeklindedir ve kullanıcının güvenli bir şekilde hızla yere inmesini sağlamak amacıyla yapılmıştır.

paraşüt nedir

Yamaç Paraşütü

Özellikle Avrupa ülkelerinde son dönemlerde hızla gelişen bir spor tipidir. Ülkemizde de bu kursun son dönemlerde gelişmekte olduğu söylenmektedir. Yamaç paraşütü yapılacağı zaman, kullanıcı pilotun kilosu çok önemlidir. Kullanıcının, kendi kilosuna göre harnes de önemlidir. Günümüzdeki yamaç paraşütlerinde 6:1 – 10:1 gibi en çok görülen süzülme oranları mevcuttur. Yani 1 metre alçalmada 6 veya 10 metre süzülme imkanı vardır. Bu oran arttıkça, paraşütünüzün kontrolü tamamen sizde olmaya başlayacaktır. Yani 6:1 süzülme oranı olan bir paraşütte yanlış yaptığınız bir hareketi paraşütünüz telafi edebilirken, 10:1 süzülme oranındaki paraşüt bunu telafi etmeyebilir. Ülkemizde Fethiye’ de sıklıkla yapılmaktadır. Yamaç paraşütü yapmak için rüzgar enerjisi olmazsa, olmazlardandır.

paraşüt nedir

B.A.S.E.

İngilizce harflerin kısaltılması ile ortaya çıkan bu paraşüt tipi ( Building, Antrenna, Span, Earth ), sabit bir yükseklikten atlayış ile gerçekleşen türdür.

base

Wingsuit

Ülkemizde Yarasa Adam adı altında da bilinmektedir. Oldukça riskli ve ölümle sonuçlanabilecek bir türdür. Vücudu kaplayan özel kıyafet, havalı kanatlar ve sırttaki paraşütle bu uçuş gerçekleşebilmektedir. 4:1 süzülüş oranı vardır. Bu uçuşlar, çok riskli olduğu için profesyonellerin sporudur. Saatte hızları yaklaşık olarak 150-200km ye kadar çıkabilmektedir.

paraşüt nedir

Paraşüt Malzemeleri

Paraşüt malzemeleri çok pahalı ürünlerdir. Öncelikle paraşüt alacakların, bu malzemelere hassas davranmasını tavsiye ederim 🙂 Paraşüt ipi, adından da anlaşılacağı üzere, paraşütün, sizin ağırlığınızı taşıması için kullanılan bir malzemedir. Standartlara uygun bir paraşüt ipi, yaklaşık olarak 250kg’ a kadar yük statik yük taşıyayabilmektedir. Paraşüt kumaşı, paraşütün formunu vereceğiniz kumaş türüdür.Uçmamızı sağlayan ve özel olarak üretilmiş kumaşlardan ve çeşitli polyester malzemelerden üretilir. Piyasada metre olarak satılabilmektedir. Harnes, pilotun paraşütü sürmek için oturduğu kısımdır. Kısacası paraşütlerin tüm parçaları önemlidir. Paraşüt fiyatları da burada kullanılacak malzemelerin kalitesine göre değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir