Mevsimler Nasıl Oluşur?

mevsimler nasıl oluşur 3

Mevsimler nasıl oluşur diye soru soracak olsak muhtemelen Güneş’in Dünya’ya yakınlık ve uzaklık mevzusu ile alakalı olduğunu anlatan cevaplar alabilirsiniz. Peki gerçekten mevsimler Dünya’nın Güneş’e uzaklaşıp yakınlaşması ile mi oluşur? Hep duyduğumuz dünyanın eksen eğikliği mevzusu nedir? Mevsimler nasıl oluşur, gelin hep birlikte inceleyelim.

Mevsimler nasıl oluşur sorusuna geçmeden kısaca mevsim nedir ‘in tanımını yapalım.

Mevsim Nedir?

Mevsim, dünyanın güneş etrafında dönmesi sonucuyla oluşan, gün ve gecelerin uzunluklarına bağlı olarak belirlenen, senenin her dört bölümünden biridir.

Mevsimler Nasıl Oluşur ?

Mevsimler; dünyanın güneş etrafında dönerken ve olduğu varsayılan yörünge düzlemi ile dünyanın ekseninin arasındaki açı sebebiyle oluşur. Bu yörünge düzlemine ekliptik denir. Kısaca ekliptik ile dünya ekseni arasındaki açı, mevsimlerin oluşmasını sağlar.

Peki bu açı nasıl olur da mevsimlerin oluşmasını sağlar?

Güneşin etrafında dünya bir turunu 1 yılda tamamlar. Dünyanın eksen eğikliği sebebiyle bu bir yıllık süre zarfında güneş ışıkları bazı dönemlerde kuzey yarım küreye bazı dönemlerde ise güney yarım küreye dik düşecek şekilde gelir. Güneş ışıklarının dik açı ile gelmesi demek, dünyamız için ışıkların dik olarak geldiği yerde yaz mevsiminin yaşanması anlamına gelmektedir. Gezegenlerin güneş etrafındaki dönüş süreleri, gezegenlerin güneşe uzaklıkları, gezegen nedir, güneş sistemimizdeki gezegenler gibi bilgileri bulabileceğiniz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

mevsimler nasıl oluşur 2

Mevsimler nasıl oluşur sorusunun cevabını üstteki görseli dikkatlice incelediğimizde daha kolay anlayabiliriz. Buna sebep olan dünyanın eksen eğikliği de görselde gösterilmiştir.

Ayrıca güney yarım kürede yaz mevsimi yaşanırken kuzey yarım kürede kış mevsiminin yaşandığını hatırlatmakta da fayda var.

Dünyanın Eksen Eğikliği

Dünyanın eksen eğikliği sonucunda dünyamız için dört önemli gün ortaya çıkar. Bunlar; 21 Mart, 23 Eylül, 21 Haziran ve 21 Aralık ‘tır. 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerine ekinoks denir. Ekinoks ne demektir? Ekinoks kelimesinin kökeni Latince aequinoctium (aequi- “eşit” ve -noct “gece”) kelimesine dayanır ve ekinoks dünya genelinde gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu gün olarak bilinir.

21 Mart : Gece ve gündüz süreleri eşit olur. Kuzey yarım kürede ilkbahar, güney yarım kürede ise sonbahar başlar.

23 Eylül : Gece ve gündüz süreleri eşit olur. Kuzey yarım kürede sonbahar başlarken güney yarım kürede ise ilkbahar başlar.

21 Haziran : Kuzey yarım kürede en uzun gündüz dolayısı ile en kısa gece yaşanırken güney yarım kürede ise en kısa gündüz ve en uzun gece yaşanır.

21 Aralık : Kuzey yarım kürede en kısa gündüz dolayısı ile en uzun gece yaşanırken güney yarım kürede ise en uzun gündüz ve en kısa gece yaşanır.

Kaynak:
nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir