Kuzey Işıkları Nasıl Oluşur ?

kuzey ışıkları aurora borealis

Kuzey ışıkları namı nedir? Kuzey ışıkları nasıl oluşur? Aurora Borealis hakkında bilinmesi gerekenler…

kuzey ışıkları

Kuzey ışıkları ; diğer ismi ile “Aurora Borealis” Dünya’ nın kutup noktalarında görülebilen muazzam bir doğal fenomendir. Esasında kendisini her ne kadar kuzey ışıkları olarak tanıyor, adlandırıyor olsak da Güney yarımkürede (Avustralya) de görülebilmektedir.

Kuzey Işıkları Nasıl Oluşur?

Genellikle Güneş ‘ten gelen ışıklar ile oluştuğu bilinmektedir; ancak Güneş ışıklarından ziyade Güneş’ten gelen parçacıklar sayesinde oluşmaktadır. Peki bu parçacıklar nasıl oluşuyor? Güneş ‘te her an patlamalar gerçekleşmektedir. (Yıldızları anlamak, Güneş’i anlamak için bu yazımıza göz atabilirsiniz.) Bu patlamalarda ortaya çıkan parçacıklar, kazandıkları enerji ile uzayda yayılmaktadır. Uzayda yayılan bu parçacıkların sayısı o kadar fazladır ki bunların bir kısmı Dünya’mıza bir kısmı diğer gezegenlere, cüce gezegenlere, gök cisimlerine ulaşmaktadır. Dünya’ya ulaşan bu parçacıklar gezegenimiz etrafındaki manyetik alan ile etkileşime girmektedir. (Dünyamızın manyetik kutupları kayıyor mu? Güneş Batı’dan mı doğacak? Manyetik kutuplar nedir? gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz makalemize buradan ulaşabilirsiniz.) Manyetik alan Dünya’mızın derinliklerindeki sıvı metallerin hareketleri nedeniyle oluşmaktadır. Bu manyetik alan atmosferin en üst tabakası olan manyetosferdir. Kuzey ışklarının oluşmasını sağlayan manyetosferin bu kısmına ise Van Allen kuşakları adı verilir.

Güneş’ten gelen ve manyetik alanla etkileşime giren bu parçacıklar manyetik gücün etkisi ile kutuplara doğru hareket eder. Hareket halindeki bu parçacıklar atmosferdeki gazlarla etkileşime girer. Normalde yüksüz olan oksijen ve azot gazları bu etkileşim sonucunda yüklenirler. Yüklü hale gelen atomlar geri eski haline döndüklerinde atmosfere ışık saçarlar. Bize adeta bir şölen olarak görünen ışıkların oluşumu bu şekildedir.

kuzey ışıkları aurora

Kuzey Işıklarını Nerede Görebiliriz?

Kuzey ışıkları en güzel biçimde; Alaska, Kanada ve Norveç gibi İskandinav ülkelerinde gözlenebilir. Güney ışıkları ise en güzel biçimde; Avustralya ve Yeni Zellanda’da gözlenebilmektedir.

Kuzey Işıklarını Görmek

Kuzey ışıklarını görmek amacıyla gidip de göremeden dönen birçok insan olduğunu unutmayın lütfen . 🙂 Tabi bu ihtimali düşünüp hiç gitmeyelim de demiyoruz. Gidip görmeyi uman bir kimse olarak öncelikle gitmek istemenizi tavsiye ederim. Gidip de göremeden dönmemeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir