Koronavirüse Yeniden Yakalanmak Mümkün Mü?

Koronavirüse Yeniden Yakalanmak Mümkü Mü

Koronavirüse yeniden yakalanmak mümkün mü? Koronavirüsü yenen bir kişi tekrar virüse maruz kalır mı? Coronayı yendikten sonra tekrar yakalanma ihtimali nedir?

Koronavirüse Yeniden Yakalanmak Mümkü Mü

Öncelikle 11 Nisan tarihli şu haberi inceleyelim.

Kovid-19 salgını nedeniyle geniş tedbirler alarak virüsü yenmeyi başaran Güney Kore’de, son yapılan testler paniğe neden oldu. Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (KCDC), iyileşen 116 koronavirüs hastasına test yapıldığı ve aynı kişilerin yeniden koronavirüse yakalandıkları ifade edildi. Bilim insanları, iyileştikten sonra tekrar hastalanan bu kişilerin virüsü başkalarına bulaştırıp bulaştırmadığını araştırıyor.

Sabah Gazetesi

Sabah Gazetesi 116 kişi dese de birçok kaynakta farklı sayılar mevcut. 91 kişi, 110 kişi 56 kişi bunlardan yalnızca birkaçı. Bu haberle alakalı olarak şu eklemeyi de yapalım: Bahse konu olan kişilerin yeniden enfekte olup olmadıkları ya da eski kapmış oldukları enfeksiyonun yeniden aktif hale gelip gelmediği hakkında bir bilgi yok. Kesin bir bilgi olmamasının yanı sıra uzmanlar eski enfeksiyonun yeniden aktif hale geldiği kanaatindeler.

Geçtiğimiz günlerde yine buna benzer bir vaka Rusya’da olmuştu. Koronavirüse yakalanmış ve 3 haftalık tedavisinden sonra iki ayrı test sonucunda negatif sonucunu almış olan bir hasta taburcu edildikten bir müddet sonra “yeniden koronavirüse yakalanmış” ve test sonucu pozitif çıkmıştı. Ancak o zaman da Rus yetkilileri bunun doktor ihmali olduğunu öne sürmüşlerdi.

Uzmanlar Ne Diyor?

Virüsle olan savaşını kazanmış bir birey tekrar virüse yakalanır mı? Bu soruya Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Ahmet Demircan virüse yakalanmış olan bir kişinin iyileştikten sonra tekrar enfekte olabileceğini belirterek yanıt veriyor. “Maalesef bağışıklık tek bir seferle kalmıyormuş. Tekrardan yakalanma riski varmış. O yüzden virüsten korunmaya devam edelim.” diyen Prof. Dr. Ahmet Demircan Bilim Kurulu üyesi olmakla beraber kendileri aynı zamanda Gazi Üniversitesi Başhekimi’dir.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Özkan da Sn. Demircan ile aynı görüşte. Kendisinin yapmış olduğu açıklama ise şu şekilde. ” Çin’de son literatür bilgisinde 4 vaka yayımlandı. Bu kişiler iyileşip PCR testi 2 kez negatif çıktığı için taburcu edilmiş, ancak 14 gün sonraki kontrolde testleri tekrar pozitif çıkmıştır. Bu durum bize yeniden bulaşabileceğini göstermektedir.”

Bu iki açıklama da bizlere Koronavirüse Yeniden Yakalanmak Mümkün Mü? sorusu hakkında ne yazık ki kesin bir fikir vermiyor. Henüz koronavirüsü tanıyamamışken tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılması bir yana, yeniden bulaşıp bulaşmayacağı konusunda uzmanlar kesin konuşmamakla beraber tedbirli olmamız gerektiğini tekrar vurguluyor.

Koronavirüse Yeniden Yakalanmak mümkün mü değil mi bilinmez ancak; bizler kendi sağlığımız için elimizden geldiğince tedbirli olmalı, uyabildiğimiz kadarı ile izolasyon kurallarına uymalıyız.

Unutmayın, virüsten korunmak ELİNİZDE!

#evdekal #hayatevesığar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir