Koronavirüs ve Yeni Dünya Düzeni

koronavirüs

Koronavirüs ‘ün Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmasından bu yana (Corona virüsü nedir, nereden yayıldı, nasıl bulaşır gibi tüm bilgileri bulabileceğiniz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.) yaşam şartlarımız bir hayli değişti. Yeni bir eğitim sistemi düzeni, yeni çalışma düzenleri, yeni yasaklar… Koronavirüs hayatımızı nasıl etkiler sorusuna en azından kafamızda bir fikir oluşturabilecek bu yazımızda, bu sıkıntıların bizleri psikolojik olarak nasıl etkilediğini yahut nasıl etkileyeceğini ele alacağız. Keyifli okumalar.

koronavirüs 2

Koronavirüs ve Değişen Hayat Şartlarına Uyum

Dünya baştan sona bir değişiklik içinde ve hayatlarımız bundan oldukça etkileniyor. Ve bu değişim bitecek mi eski hayatımıza dönecek miyiz bunu bilen yok. Bildiğimiz şey bu sürecin biraz daha sürebileceği ve bu süreçte bizim neler yapabileceğimizi düşünmemiz. Evet, hayatımız değişiyor okullar sanal ortama geçti, evden çalışma yapan insanların sayısı bir hayli arttı. Üretim bir süreliğine yavaşladı ve daha da yavaşlayacak gibi görünüyor. Bu tür küresel olayların yaşandığı her dönemde olduğu gibi üretimde bir yönüyle azalma yaşanırken bu dönemin ihtiyaçlarına yönelik üretimlerde de artış yaşanabilir. Krizi fırsata mı çeviriyoruz yoksa krizle birlikte yok olup gidiyor muyuz bunu zaman gösterecek. Ama o zaman gelmeden önce de elimizden gelenin ne olduğunu bilmemiz gerekebilir. Peki, bu duruma nasıl uyum sağlayacağız? Gelin öncelikle uyum ne demek birlikte inceleyelim.

koronavirüs

Uyum Nedir?

Uyum, organizmayı çevre ile etkileşimi açısından ele alan biyolojik kökenli bir kavramdır. Darwin’in evrim kavramının özünü oluşturan bu kavram, bir anlamda insanın doğal çevreye uymasını ifade eder ve doğal çevreye uymayan organizmalar canlılığını yitirir. Buna göre yaşamak bir uyum sürecidir. Psikolojik açıdan ele alındığında ise; her organizmanın çevre ile etkileşim yoluyla doyurulması gereken birtakım gereksinimleri olduğu düşünülürse, uyum süreci organizmanın bir gereksinmesinin doyurulması sırasında ortaya çıkan engellemelerin üstesinden gelme çabalarını kapsar.

Durumu psikolojik olarak ele alırsak; insan yaşamak için birçok şeye ihtiyaç duyar. Ve bu ihtiyaçlar karşılanamayacağı durumda insan bu durumla nasıl başa çıkabileceğiyle ilgili bazı çabalar gösterir. Bu çabaların tümü uyum sağlama davranışı ile ilgilidir. Bu durum hayatın başından sonuna devam eder. İhtiyaçlarımızı karşılamayacak bir durumla karşılaştığımızda dengemiz altüst olur ve bu durumla mücadele etmek için sahip olduğumuz potansiyelleri kullanırız. Mücadele için gerekli güç bazen bizde bulunur bazen de bu gücü kazanmamız gerekir. Hangi güce sahip olduğumuzu veya hangi güce sahip olmamız gerektiğini bilmenin yolu da kendimizi tanımaktır. Kendimizi tanımamız için ihtiyaç duyduğumuz şey çevremizden aldığımız doğru tepkilerdir. Çevreden gelen bilgiler doğru değerlendirilirse, eksiklerimizi görebilir ve kendimizi hangi yönde geliştirmek istediğimize karar verebiliriz. Böylece yeni durumla baş etme yolunu öğrenirken kendimizi sağlıklı bir şekilde geliştirebiliriz.

İnsanın diğer bir potansiyeli de geleceğini düşünüp, planlama yapabilmesidir. Dolayısıyla, sağlıklı uyumun diğer bir basamağı da insanın hayatını daha güzel yapabileceği düşüncesi ile geliştirdiği amaçlar için kendindeki ve çevresindeki kaynaklara ulaşma ve kullanma mantığına dayanan uzun ve kısa vadeli planlar yapması olabilir.

koronavirüs

Corona hayatımızı nasıl etkiler? Kısa ve uzun vadeli planlarımız ne olabilir?

Kim bu dönemi nasıl geçirirse, kuvvetle muhtemel önümüzdeki yılları da aynı şekilde geçirecektir. Daha doğru bir biçimde izah etmek gerekirse, şimdi yaptıklarımızın karşılığını o zaman alabileceğimizin kanısındayım. Bundan belki on yıl önce duyduğum “öğrenmeyi öğrenmek” tabirini şu an çok daha iyi anlıyorum. Bilgilere ulaşmak bu kadar kolayken yapmamız gereken öğrenmeyi öğrendiğimizi göstermek olabilir.

Bilgiye ulaşmak mı; yoksa doğru bilgiye ulaşmak mı?

Bilgiye kolay ulaşılıyor; fakat bizim için gerekli olan bilgilerin neler olduğunu biliyor muyuz? İnternet kullanımı bu kadar yoğunken bilgileri süzebiliyor muyuz? Hangisi bizim için yararlı? Eğer bu soruların cevabı olumluysa bu dönemi fırsata çevirebiliriz. Dil öğrenmek, akademik bilgilerle donanmak, yeni hobiler edinmek bu dönemde mümkün olabilir. Bu dönem hiç bitmeyecekmiş gibi kabul edip harekete geçmemiz uyum sürecini kolaylaştırabilir. Belki de sizlere bu konuda verebileceğim en büyük tavsiye bunu uygulamanız olabilir. Bir ömür bu sürecin bu şekilde devam edeceğini varsayarak durumu kabul edebilirsek yaşam koşullarımızı buna uyarlayabilir, psikolojik olarak bu süreçten zarar görmeyebiliriz.

Uyum sürecini başarıyla tamamlamak

Uyum sürecini başarıyla tamamlayabilirsek; sosyal ilişkilerinde açık, içten, dürüst, güvenilir ve yüzeysel olmayan ilişkiler kurabilen, kendi yaşamı üstünde kontrol sahibi olabilen, üretken ve belli bir işe kendini verebilen, hedeflere ulaşmanın verdiği doyumu yaşayabilen, ayrıca hedeflere ulaşmaya çalışırken haz duyabilen, yaşanan duyguların farkında olan ve olumsuz olsalar dahi bunları açık; ama ilişkileri bozmayacak şekilde ifade edebilen kişiler olduğumuzu fark edebiliriz.

Bizler yetişkin bireyler olarak bu sürece uyum sağlarken çocuklarımızın da bu sürece ayak uydurabilmesine yardımcı olmalıyız. Yardımcı olmaya çalışırken, koronavirüs ü onların anlayabileceği dilde anlatmalıyız. Bu yazımızda çocuğuma koronavirüsü nasıl anlatmalıyım sorusuna cevap bulabilirsiniz. Alanında uzman kişilerce hazırlanmış olan görseller bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Unutmayın ki bir başkasına faydamızın dokunmasını istiyorsak öncelikle kendimize faydalı olmalıyız. Teşbihte hata olmaz ise oksijen maskesini önce kendimize takmalı, sonra yardıma ihtiyacı olanlara yardımcı olmalıyız. Yani önce kendi sağlığımız. Kendi sağlığımızı korumalıyız ki aile bireylerimizin de sağlığını koruyabilelim. Koronavirüs ile mücadele ederken hayat şartlarımızın değişimine uyum sağlayabilen sağlıklı bireyler olabilmemiz temennisiyle…

1. BİLAL, G. (1984). Demokratik ve Otoriter Olarak Algılanan Ana-Baba Tutumlarının Çocukların Uyum Düzeylerine Etkisi, Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü (Yayınlanmamış Doktora Tezi). 2. ALPAN, A. (1992). Cumhuriyet Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Öğrencilerinde Çevreye ve Üniversiteye Uyum Sorunları, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü (Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi).

3. KIZILTAN, G. (1984). Üniversite Öğrencilerinin Kişisel ve Sosyal Uyum Düzeylerini Etkileyen Etmenler, Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü (Yayınlanmamış Doktora Tezi).

https://dergipark.org.tr/tr/pub/kriz/issue/41094/496660

1 thought on “Koronavirüs ve Yeni Dünya Düzeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir