Koronavirüs Türkiye

Koronavirüs, hatırlarsanız Ocak aylarında dünya genelinde duyulmaya başlanmıştı. Çin‘ in Vuhan kentinde yayılmaya başlayan bu virüs hakkında da sizlere kısa bir yazı paylaşmıştık. Bu yazıya da buradan ulaşabilirsiniz. Bugün de sizlere ülkemizdeki koronavirüs vakasından bahsedeceğiz.

koronavirüs

10.03.2020 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA, Türkiye’ de koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonuçlarının pozitif olduğunu açıklamıştı. Koca, ” Hastanın virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler bu anlamda gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir” dedi.

Koronavirüsteki toplam vaka sayısını ve detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sayın Koca, “Bir veya birkaç vaka salgın olarak görülmemelidir. Bu durum sadece koronavirüsün ülkemiz sınırlarına girdiği anlamına gelir. Yurtdışına lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayalım. Bakanlığımızca bildirilen koronavirüsten korunma programına lütfen uyalım. Yurt dışından dönenler için 14 kuralı, dönüşlerinde 14 gün kendilerini özellikle izole etmelerini istiyoruz. Büyük çoğunluğumuz için anahtar kelimemiz yine 14’tür.” dedi.

Komşu ülkeler için ise, bizim aldığımız sıkı tedbirleri almadıklarını söyleyen Koca, bizim strateji ve disiplinli eylem planında direncimizin hiçbir şekilde azalmadığını söyledi.

Ayrıca, Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN, “Maske ve sıhhi malzemelerde piyasalarda aşırı fiyat artışları oldu. Amacımzı ihracatı engellemek değil. İhracat ön izinlerini Sağlık Bakanlığı’nın ön iznine verdik. Ticaret Bakanlığı olarak 2 bin 193 firmamızı denetime aldık 2 bin 641 ürünü denetledik 2 bin 180’ini de soruşturma kapsamına aldık. Bugün yeni bir olay daha var. Gıda ürünlerinde de fahiş fiyatların başladığını görüyoruz. Panik yapacak bir durum yok. Yeterli ürün stoğumuz var. Fırsatçılara göz açtırmayacağız. Halkın makul fiyatlarla maskeye ulaşılmasını sağlayacağız.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü ( DSÖ ), koronavirüsün bir salgın değil, pandemi ilan etti. Peki pandemi nedir? dediğinizi duyar gibiyim.

koronavirüs

Pandemi, dünyada birden fazla ülkede veya kıtada, çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel isimdir. Pandemi durumu virüslerde karşılaşılabilmektedir. Virüsün yayılması ve tutunması pandemik olarak yorumlanmaktadır.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

2 thoughts on “Koronavirüs Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: