Koronavirüs e karşı alınması gereken önlemler nelerdir?

Koronavirüs (corona virus) hakkında hatırlarsanız daha önceden bir arkadaşımız sizlere detaylı bir yazı yazmıştı. ( Yaklaşık 2 ay önce ). O yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bugün sizlere, hastalığın henüz aktif olarak aşısı bulunmadığı için, korunma yollarından bahsedeceğiz.

Kurtulmak zor; ama korunmak çok kolay!

Koronavirüs ile tedavi henüz tam tedavisi bulunamamışken; kendinize bir ilke edinin. Bu ilkede de, korunma yollarını nasıl uygulayabileceğinizi düşünün.

Sağlık Bakanlığı‘ nın da, Dünya Sağlık Örgütü gibi bu virüs hakkında bir bildirgesi yayınlanmış ve bu talimatlara uymamız için uyarılarda bulunmuştur. Bu talimatlara buradan ulaşabilirsiniz.

Korunmak için en önemli etkenlerden bir tanesi, ellerimizi sık sık ve en az 20 saniye kadar su ve normal sabunla yıkamadır.

koronavirüs

Maske çoğu bilim dünyası insanı tarafından, uygun görülmese de, birçok açıklamaya bakıldığı zaman; sağlıklı bireylerden çok, sağlıksız bireylerin takılması ve bu maskeyle birlikte sağlık kuruluşlarına müracaat etmesi yönündedir. Ülkemizde de, Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA, ” Son 24 saatte yapılan 1.981 TESTTEN 168’İ POZİTİF ÇIKTI. 191 olan hasta sayımız 359’a ulaştı. Hastalarımızdan 85 yaşındaki bir hanımefendiyi kaybettik. Daha önce vefat eden bir hasta COVID-19 olarak değerlendirildi. Toplam kaybımız maalesef 4 oldu. Acımız arttı ama başaracağız. ” dedi.

Virüslerin gün be gün artması ile, raflara saldıran ülkemiz insanı için ise, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “9 bin 800 kişiye umre dahil karantina uygulamamız var. Kıbrıs’a transfer olacak şahıs Türkiye’de karantina altında” dedi. Sokağa çıkma yasağı ilan edileceği iddialarına da değinen Soylu, “Bunlar, ABD, Almanya mahreçli FETÖ’cülerin hesapları. Sosyal medyada infial yaratmaya çalışıyorlar. Vatandaşlarımız bunları paylaşmasın” dedi.

Evden çıkarken yapmanız gerekenler nelerdir?

Öncelikle yanınızda bulunması gerekenlerden bahsedelim.

  • Taşınabilir bir alkol bazlı el ve cilt temizleme solüsyonu
  • 1 veya daha fazla çift eldiven
  • Maske
  • Tek kullanımlık peçete

Eldiven ve maske ile kendinizi izole ettikten sonra, ev veya iş yerlerinden çıkışınızda, mümkün mertebede topluluklardan uzak durun. Bir topluluğa girme zorunluluğunuz var ise, en az 3-4 adım geriden konuşun ve aranızdaki mesafeyi korumaya çalışın. Çok fazla kişinin dokunduğu veya dokunacağı yerlere dokunmaktan kaçının. Bir ürünü alacağınız zaman, hepsini tek tek elinizle inceleyerek değil, gözünüzle seçin ve alın.

Evinize girmeden önce eldivenlerinizi atın ve ellerinizi solüsyon ile temizleyin.

Eve geldiğinizde yapmanız gerekenler nelerdir?

Kendinize bir kirli çamaşır odası belirleyin. Bu odada giyinin ve bu odada soyunun. Burada çıkaracağınız çamaşırlar, en kısa sürede ve 60-90 derece arasında yıkayın. Sık sık evinizi havalandırın ve ellerinizi yıkayın.

Unutmayın! Koronavirüs, alacağınız tedbirlerden daha güçlü değildir.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz. 🙂

Kaynak: Sağlık Bakanlığı

1 thought on “Koronavirüs e karşı alınması gereken önlemler nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir