Karadelikle Dans Eden Yıldız

karadelikle dans eden yıldız

Karadelikle dans eden yıldız konusuna geçmeden önce şunu belirtelim ki aşağıda bahsedeceklerimizi Einstein çoğu meselede olduğu gibi çok önceden öngörmüş ve bunu yaşadığı dönemde söylemişti. Yani kısaca söylemek gerekirse ” Einstein bir kez daha haklı çıktı. ” demek yanlış olmayacaktır.

karadelikle dans eden yıldız

Yine konuya geçmeden önce yukarıdaki görselden de göreceğimiz üzere kainat aslında sanatın ta kendisi. Sizce de öyle değil mi? Evren, yeri gelir kuzey ışıkları, ile yeri gelir Güneş sistemimizle ve bu yazıda olduğu gibi karadelikle dans eden yıldız ile adeta sanatsal tablolar ortaya çıkarmayı başarıyor.

Einstein Haklı Çıktı!

Einstein, Genel Görelelik Kuramı ‘ndan yola çıkarak yukarıdaki görselde görülen yıldızın yörünge hareketini bundan yaklaşık yüz yıl önce hesaplamıştı. Yakın zamana kadar böyle bir yörüngeyi her ne kadar keşfedemiş olsak da bu onun var olmayacağı anlamına gelmez.

Einsten bir kez daha haklı çıktı. Çünkü Avrupa Uzay Ajansı‘nın (ESO) çalışmaları Einstein’ın hesapladığı yörüngeye benzer bir yörüngede seyir eden bir yıldızın olduğunu açıkladı. Bilim İnsanları, Avrupa Uzay Ajansı’na ait, Şili’nin Atmaca Çölünde’ki ” Çok Büyük Teleskop ” ile yaptıkları araştırmada buna tanıklık ettiler.

Galaksimizin Merkezinde Ne Var?

Galaksimizin merkezinde ne olduğuna dair kesin olarak net bir bilgi verilemese de bilim insanları galaksimizin merkezinde 4 milyon tane güneşin kütlesine sahip olabileceği düşünülen devasa bir kara deliğin olduğu tahmin edilmektedir. Peki galaksinin merkezi bize ne kadar uzak? Galaksimizin merkezinden yalnızca 26 bin ışık yılı uzaktayız 🙂 .

Galaksimizin merkezi uzun sürelerdir bilim insanlarının dikkatini çekiyor, ve üzerine dair bir çok araştırmalar yaptırıyor. Burayla ilgili araştırmalar yapan bilim insanları merkezimizdeki karadelikle dans eden yıldız ı keşfettiler. Bu yıldızın ismi ise ” S2 Yıldızı “dır. Bu yıldızın yörünge hareketlerini yaklaşık olarak 30 yıldır takip etmekteydiler.

Bilim insanları, 16 Nisan 2020 tarihli bir makalede S2 yıldızının elips dışı bir yörüngede hareket ettiğini açıkladırlar. Bu makalede açıklanan “elips dışı yörünge” ile Einstein’ ın 100 yıl önce Genel Görelilik Kuramı ile hesapladığı yörünge örtüşmekte.

Einstein 100 yıl önce ne demişti?

Bilindiği üzere gezegenlerin Güneş etrafındaki yörüngeleri elips şeklindedir. Bilim insanları yörüngenin sabit olduğunu savunurken Einstein bu konuda farklı düşünüyordu. Kısaca anlatmak gerekirse; Einstein yörünge eliptiktir; ancak sabit olmayıp devinim yapması gerekir. Çok az bir açı ile her seferinde biraz yer değiştirmesi yani dönmesi gerekir. Tıpkı yukarıdaki görselde olduğu gibi eliptik olan şeklin her seferinde bir tık sağa yahut sola kayarak devam etmesi ve bunun sonucunda ise rozet şeklini oluşturması gibi. Daha net anlaşılması için alttaki videoyu izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Kaynakça:
indyturky
Barış Özcan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir