Kağıt Nasıl Üretilir?

Kağıt nasıl üretilir ? Kağıt nasıl yapılır? denildiğinde öncelikle, kağıt için ekilen ağaçların kesildiğini bildirmekte fayda vardır. Bu ağaçların dışlarındaki kabukları soyulur ve hemen sonrasında ağaç gövdeleri sanki rendelenmiş gibi çıra haline getirilir.

kağıt nasıl

Çıra haline gelmiş olan ağaçlar, temizlenmesi için yıkamaya gönderilir ve üzerindeki pislikler ve tozlardan arındırılır. Temizlenmiş olan çıraları kağıt haline getirilebilmesi için, 150-160 santigrat derecede bir kaç saat pişirilip, hamur (selüloz) haline getirilmesi için bekletilir.

Hamur haline gelen çıralar, tekrardan yıkayıcıya girer ve temizlenir. Buradan çıkan hamurun rengi grimsidir. Kağıdın beyazlatılması için kademeli olarak ClO2 (Klor Dioksit) kullanılır. Beyaz hale gelmiş olan hamurun içerisindeki su oranı çok yüksek olduğu için, hem su oranını azaltmak hem de hamuru kağıt formuna dönüştürmek için, ütüleme yapılması üzerine makineye gönderilir.

Kısaca özetlemek gerekirse,

  • Kağıdın ham maddesi olan selüloz, ağacın işlenmesiyle ortaya çıkar.
  • Selüloz tabakaları taşıyıcı bantlarla tanklara gelir.
  • Su ile selüloz tanklarda karıştırılır ve selüloz tanklarda erir.
  • Klor Dioksit kullanılarak, selüloz beyazlatılır.
  • Kağıttaki nem miktarı yüksek olduğundan elekten geçirilerek bir miktarı düşürülür.
  • Hamur, silindirlerden geçirilerek geniş kağıt rulo haline getirilir.
  • 100 santigrat derece üzerinde buharda kurutulur.
  • 3,5 metre enindeki bobinlere rulo halinde sarılır ve istenilen ölçülere göre kesilip gönderilir.

Diğer kağıtlar nasıl üretilir?

Kağıt havlu ve tuvalet kağıtları da hemen hemen aynı şekilde üretilir. Tek farkı, kağıt havluların üretiminde genellikle yeni kağıtlar kullanılmaz. Geri dönüşümden alınan kartonlar, gazeteler, kağıt vb. gibi atıklar kullanılır. Bu atıkların çoğunlukla %80 i karton kutulardır. Bu yüzden AVM ve endüstriyel fabrikalarda çoğunlukla kağıt havlu makinelerinde görmüş olduğunuz havlular, daha kahverengimsi ve kağıt şeklindedirler.

Kağıt üretiminde olduğu gibi, bu sefer çıralar değil, geri dönüşüm atıklar parçalanarak suda çözülür ve selüloz ( hamur ) haline getirilir.

kağıt nasıl

Hamur haline gelen selüloz, kağıt makinelerine aktarılır ve öncelikle sulardan arındırılması sağlanır.

Yani anlayacağımız kağıt havlu, tuvalet kağıdı ve günlük olarak kullanılan kağıdın üretim şekilleri farklı olsa da mantık olarak hepsi aynı şekilde üretilmektedir.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Google

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir