Japonya Hakkında Bilmediklerimiz

Japonya hakkında
Japonya hakkında

Bugün sizlere Japonya hakkında bilmediklerimiz den bahsedeceğim. Hepimizin bildiği üzere Japonlar son derece saygılı, çalışkan, kurallara uyan insanlardır. Benim gibi Anime izleyip Manga okuyanlar Japon kültürüne biraz da olsa aşidır. Peki ya az bilinen özellikleri nelerdir ? Hadi başlayalım.

-Kara kedi görmek bizdekinin aksine şans getirdiğine inanılır.

-İş yerinde uyursanız patronunuz size kızmaz.Aksine çok çalışıp, yorgun düştüğünüzü düşünüp sizi taktir edecektir.

Japonya nın kendi dilindeki ismi Nihon(  日本 ) Güneşin doğduğu yer anlamına gelir.

-Japonya da çoğu okulda hizmetli görevlisi yoktur. Öğrenciler kendi temizliklerini kendileri yapar. Bu görev çocukluktan aşılandığı için Japon turistlerin başka ülkere tatil için gittiğinde çöp topladıklarına sıkça şahit olabilrsiniz. 2016 Dünya Kupası’nda soyunma odalarının temizliği tüm dünyanın taktirini toplamıştır.

-Her yıl ortalama 1500 deprem olmaktadır.Bunların bazılar gerçekten şiddetli olup tsunamilere yol açabilmektedir.

-Titanik’ten kurtuluğunuzu düşünün. Ne kadar şanslısınız değil mi ?

Japonlar için öyle değil. Titanik’ten sağ kurtulan Masabumi Hosono, gemi batarken Samuray ruhuna ihanet ederek kendini feda etmediği ve kurtulduğu için işini kaybetmiş ve Japon medyası tarafından bir korkak olmakla suçlanmıştı.

-Yemek yerken yanınızda birisi ağzını şapırdattığında ağızına fırın küreğiyle vurma isteği size de geliyor mu ? Japonya da bu olay yemeyin çok beğenildiğine işaret görülüyor.

-Dünyanın en düşük cinayet, en yüksek intihar oranı Japonya’dadır. Buna ek bilgi olarak eğer bir kişi kendini trenin önüne atarak intihar ederse , trende oluşan bütün masraflar , ölen kişinin ailesi tarafından karşılanmak zorundadır.

– Dikkatli biriyseniz aldığınız çoğu fermuarlı ürünün üstünde YKK yazdığını görebilrsiniz. Dünyada kullanılan fermuarların yüzde 90’ının üretimini 1934 yılında kurulmuş olan Japon YKK firması yapar.

-Japonya daki işsizlik oranı oldukça düşük olmakla beraber kendi isteğiyle çalışmayan da oldukça çoktur.

-Dünyanın en fazla yaşlı nüfüsu Japonya ‘dadır.

-Japonya Türkçe gibi sondan eklemeli bir dildir. Sadece bir kaç kelime bilseniz bile basitçe cümle kurabilirsiniz.

Sizinde Japonya hakkında ilginç bilgileriniz var ise yorum kısmına yazabilirsiniz. Daha önceki anime önerilerime ve yazılarıma buradan ulaşabilrsiniz.

Kaynak : wikipedia , onedio

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir