İngilizce Hikaye Upper Intermediate Seviye No : 4

İngilizce Hikaye

İngilizce Hikaye okuma serimizin bilemiyorum tam olarak kaçıncı yazısında yine birlikteyiz. Daha önceki Upper Intermediate Hikaye analizine buradan ulaşabilirsiniz. Hız kesmeden İngilizce Hikaye okumaya geçelim.

Hikaye

I want a clean world

Today when I went to school, I could hardy see the sky because of the smog. The noise pollution from all the construction and the cars and buses almost deafened me. Everywhere, I saw paper and garbage piled up or blowing across the street. Even the trees looked dirty and forlorn.

I hate that some people pollute the environment just to make some money. They are alreayd old and won’t have to deal with the problems they create. They never seem to think about the next generation. The next generation is me and my friends. We are the ones who are going to have to breathe the bad air and drink the poor water. In this case, what will their money have gained them? What is your opinion?

Çeviri

Temiz bir dünya istiyorum

Bugün okula giderken, kirli havadan dolayı gökyüzünü zar zor(güçlükle) görebildim. Bütün otobüslerden, arabalardan ve binalardan gelen gürültü kirliliği neredeyse beni sağır ediyordu. Her yerde, yığılı veya karşıdan karşıya uçan çöp ve kağıt gördüm. Ağaçlar bile harap ve kirli görünüyordu.

Bazı insanların sadece biraz para kazanmak için çevreyi kirletmesinden nefret ediyorum. Onlar zaten yetişkin ve yarattıkları problemler ile uğraşmak zorunda kalmayacaklar. Asla gelecek nesiller hakkında düşünüyorlar gibi görünmüyorlar. Gelecek nesil ben ve arkadaşlarım. Bizler kötü havayı solumak ve kötü suyu içmek zorunda kalacak olanlarız. Bu durumda, onların paraları onlara ne kazandırmış olacak? Fikriniz nedir?

İngilizce Hikaye

Gramer

Gramer konusunda söylemem gereken bir husus var. Hikayenin bütününe baktığınız zaman tamamı gramer kurallarından meydana gelir. Ancak benim bu kuralların hepsinden tek bir yazıda bahsetmem imkansız. Ben her hikayemde 1-2 gramer kuralı seçip onları açıklamaya çalışıyorum. Okuyunca anlamadığınız takıldığınız kısımlar olursa gramerini burada açıklamadığım Instagramda thebestenglishtr adresine DM atabilirsiniz. 10 dk içinde dönüş yapacağımın garantisini veriyorum 🙂

***What will their money have gained them

Yukarıda Türkçe açıklamasını vermiş olduğum bu cümle Future Perfect Tense yapısıdır. Şu an, gelecekteki bir işten bahsederken yapmış olacağım,bitirmiş olacağım,gelmiş olacağım demek için kullanılır. Dikkat şu an biten hiç bir iş yok, ileride bitirmeyi planladığınız bir iş var.

Örnek : Türkçe düşünün. Üniversitede bütün sınavları verdiniz, diplomayı almaya hak kazandınız ama diplomanız 1 ay sonra hazır olacak. Ne dersiniz? 1 ay sonra diplomayı almış olacağım dersiniz. I will have gotten the diploma 1 month later.

Tabii bu yapının olumsuz ve soru cümleleri de mevcut onlar için buraya tıklayabilirsiniz.

Kelimeler

Hardly (zarf) : Zar zor , Güçlükle

Smog (isim) : Kirli Hava , Sis , Duman

Noise Pollution (isim) : Gürültü Kirliliği

Construction (isim) : Yapı , İnşaat

Deafen (fiil) : Sağır etmek , Sağırlaştırmak

Pile up (fiil) : Yığmak

Piled up (sıfat) : Yığılı

Blow (fiil) : Üflemek

Blowing (isim) : Uçuşan

Forlorn (sıfat) : Terkedilmiş , Harap , Sahipsiz

Environment (isim) : Çevre

Make money (fiil) : Para Kazanmak

Deal with (fiil) : … ile Uğraşmak , …. ile Meşgul olmak

Seem (fiil) : Gibi Görünmek

Next Generation (fiil) : Gelecek Nesil

Breathe (fiil) : Soluk Almak , Nefes Almak

Breath (isim) : Nefes , Take a deep breath : Derin bir nefes al 🙂

Gain (fiil) : Kazanmak

Opinion (isim) : Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir