İngilizce Reading (Okuma) Önemli mi ?

İngilizce Hikaye

İngilizce Reading önemli mi ? Evet. Bir önceki yazımda (buradan ulaşabilirsiniz) sizlere İngilizce nasıl öğrenilir ? sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Ancak fark ettim ki ağırlıklı olarak “konuşma(speaking)” üzerinde durmuşum. Birçok kişinin aklına, neden sadece konuşma(speaking) hakkında yazdı acaba diğer kısımlar önemli değil mi ? sorusu gelmiş olabilir. Böyle düşünmekte haklısınız çünkü genel bir başlık atmıştım. Ama kesinlikle öyle değil. Orada vurgulamak istediğim İngilizce nasıl konuşulur ? sorusunun insanımız için hala tam olarak yanıtlanmamış olduğu gerçeğidir. Hangimiz İngilizce anlıyorum ama konuşamıyorum demedik ki?😊. İngilizce öğrenmenin yolları hakkında bizim kadar bilgi sahibi olan başka bir millet var mıdır?

Bugün sizlere İngilizcenin 4 ana taşıyıcısından birisi olan “Reading(Okuma)” kısmından bahsetmek istiyorum. İngilizce okuma teknikleri nelerdir ? sorusundan  ziyade okuyabilmek için neler yapmalıyız sorusunun cevabını arayacağız. Zaman içerisinde diğer kısımlardan da bahsediyor olacağım. Okumak ve okuduğunu anlamanın nispeten konuşma , listening(dinleme) ve writing(yazma)’e göre daha kolay olduğunu fark etmişsinizdir. Aslında bunun sebebi okurken düşünmenin konuşurken , dinlerken ve yazarken düşünmekten daha kolay olmasıdır. Çoğu zaman içinizden okursunuz ve anlamadığınız zaman defalarca okuma imkanınız vardır ki bu da kolaylık açısından bizlere yardımcı olur. Karşınızda sizin cümlelerinizi duymayı hevesle bekleyen insanlar yok ise işimiz basittir.😉

İngilizce Reading (Okuma) için Nasıl Zaman Yaratırım ?

            Peki İngilizce okuma alışkanlığı nasıl kazanılır? İlk iş kendimize boşluk yaratarak başlamalıyız. Abartmadan günde 20 dakika alışkanlık kazanmanız açısından gayet ideal olacaktır. Ancak bazı insanlar ilk günden 2 saat okuyup 1 gün sonrasında ansiklopedi okumayı bekler.Bunu lütfen yapmayın çünkü çabuk bıkarsınız. Günlük 20 dakika boşluğu, işe veya okula giderken bulabilirsiniz eğer çalışıyor ya da öğrenci iseniz. Evde iseniz zaten boşluğunuz var demektir. Bu zamana kadar belki nice boş şeyler için nice 20 dakikalar harcadık. Bu sefer de dil öğrenmek için harcayalım(Bu kısım vaktini biraz boşa harcayanlar için ki herkes kendini bilir. Bahaneye yer yok).

            Biraz yemek tarifi gibi olacak ama hız kesmeden devam edeyim. Sonrasında seviyenize göre bir kitap ya da internetten doküman belirlemeniz gerekir ki bu konuda da sizlere bir önerim olacak. Engin Yayınevi’nin (ki sponsorluk anlaşmam yok 😊 ama ürün güzel) Jane Eyre isimli bir kitabı var. Bu kitap 6 seviye üzerinden 5.seviye. Ancak farklı kitapların 1. , 2. , 3. , 4. , 5. ,  6. Seviyeleri mevcut. Kendi seviyenizi kendiniz daha iyi bileceğiniz için spesifik bir kitap ismi söylemem doğru olmaz. Siz kendi düzeyinize göre bir kitap alıp günde 20 dk okumaya başlayabilirsiniz. Zamanla okumanızın hızlandığını ve okuduğunuzu anlama yeteneğinizin geliştiğini fark edeceksiniz. Lütfen şunu unutmayın İngilizceyi öğrenmek yetenek gerektiren bir durum değildir. Aksine bir melekedir ve pratik yaptıkça kazanılır.

Peki 15 Dakikada Gramer Öğrenseydik ?

            İlerleyen günlerde farklı seviyelerdeki hikaye kitaplarından alıntılar yaparak sizlere bir okuma ve gramer öğrenme alanı yaratacağım. Bir düşünün 15 dakika içinde kalıcı bir şekilde 2-3 gramer kuralı ve cümle yapısı öğreneceksiniz. Bence çok faydalı bir çalışma olacak sizler için. Thanks for reading.

2 thoughts on “İngilizce Reading (Okuma) Önemli mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: