İngilizce Öğrenmeye Nasıl Başlamalıyım ?

İngilizce

İngilizce öğrenmeye nasıl başlamalıyım ? Sorusunun cevabı aslında benim için hayatımın bir ufak kesitidir. Üniversite’den sıfır İngilizce ile mezun olduktan sonra çeşitli işlerde çalıştım ve bir gün herkeste yanan o ampul benim de kafamın içinde yanmaya başladı. İngilizce öğrenmeliydim. Çünkü bu gidişin bir sonu yoktu. Nereye kadar vasat işlerde çalışacaktım. CV mi doldurma vaktinin geldiğini düşündüm. Fi tarihinde bir kereliğine İngilizce Pre-Intermediate kurs almıştım ve İngilizce ile olan bütün bağım buydu.

Peki Nasıl Başladım?

Ev arkadaşıma İngilizce öğrenmek istediğimi söyledim. Sence nereden başlamalıyım diye sorduğumda bana sonraları çok fazla katkısının olacağı bir program önerdi. VOSCREEN. Ben ilk zamanlar bu platformda videolar izliyordum. Defterim vardı ve bilmediğim kelimeler çıktığında bu deftere o cümle ile beraber notlarını alıyordum. İş yerinde, yolda giderken gelirken, boş zamanlarımda bu defterimi açıyor ve kelime tekrarı yapıyordum. Her gün gördüğüm kelimeleri de belli bir zamandan sonra kolaylıkla ezberlemiş oluyordum. Dikkat edin konfor alanımı terk ediyorum. Her boş kaldığımda defterimi açıp ders çalışıyorum. Eğer gerçekten öğrenmek istiyorsanız Yok öyle akşama kadar boş boş oturmak . Ama ortada çok büyük bir problem vardı. 3 kelimeden sonra cümle diye bir şey kalmıyordu bende. Malum speaking. Kanayan yarası olmayan var mıdır? Gerçekten bilmiyorum. İngilizce denildiği zaman en korktuğumuz şeylerin başında gelir. Ama onu da hallettim.

Speaking İçin Neler Yaptım?

English Ninjas adında bir uygulama var. Aynı zamanda bir websitesi. Cambly tarzında bir uygulama. Yabancı hocaların olduğu bir platform var, siz oraya belirli bir ücret karşılığı abone oluyorsunuz. İstediğiniz hoca ile rezervasyon yaptırıp İngilizce konuşmaya başlıyorsunuz. Ben 1 senelik haftada 5 gün 20’şer dakika paketi almıştım. İnanın ilk 2 ay cümle dahi kuramadım. Sıcak basıyor, heyecanlanıyorum, tam bir cümle kuracağım tıkanıyorum, ama bir yerde de kendime diyorum ki Orhan bu kadar insan bunu yapıyorsa sen de yaparsın biraz sabret, ha gayret, sen yaparsın aslan,kaplan derken o 2 ay da geçiyor ve gerçekten kendinizdeki değişimi hissediyorsunuz. Sonrasında sadece programa sadık kalıp devam etmek kalıyor gerisi çorap söküğü misali. Speaking için daha detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bunları Neden Anlattım?

Bu çok fazla bana sorulan bir soruydu. Yanıt vermek ve insanlara ilham olmak istedim. Biliyorum konuşma paketi almak biraz tuzlu gelebiliyor ancak malesef konuşmadan öğrenemiyoruz bu dili. Kendi adıma da söyleyeyim ilk abone olurken kendi maddi sınırlarımı ciddi oranda zorlamıştım. Ancak sonrasında meyvesini misli misli aldım. Sizlere tavsiyem bu tarz platformlara girme imkanınız varsa bir dakika bile düşünmeyin.

Aklınıza takılan bu veya başka konu ile alakalı thebestenglishtr instagram sayfamdan DM yolu ile sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir