İngilizce Öğrenmek : Nasıl öğrenmeliyiz?

ingilizce öğrenmek

ingilizce öğrenmek

İngilizce öğrenmek için birçok nedenimiz var. Gerek iş, gerek eğitim, gerek araştırma… Bu seçenekler daha çok arttırılabileceği gibi gelin biz sadece internet ortamındaki İngilizce’den bahsederek örneklendirelim. İnternet ortamının %2’lik diliminden daha az bir kısmı Türkçe kaynaklardan oluşmaktadır. %52’lik dilimi ise İngilizce’dir. Bu veriler baz alınarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki bir araştırma yapmak, bir haber okumak, dünya çapında makalelere ulaşmak için yalnızca Türkçe kaynakların yeterli olması neredeyse imkansız.

İngilizce öğrenmenin yolları birçok olmakla beraber bunların hepsi için gerekli ve geçerli tek bir şart var : Sabırlı olmak.

Çağımızın getirdiği güzellikler sayesinde eskiye nazaran İngilizce öğrenmek çok kolay. İngilizce kursları, İngilizce eğitim videoları, İngilizce ders kitapları gibi birçok faydalı doküman internet sayesinde elimizin altında. Ücretsiz İngilizce kursları konusunda sınırlı sayıda kaynak olsa dahi bu kurslar bile azimli olduğumuz müddetçe İngilizce öğrenmemizi kolaylaştırıyor.

ingilizce öğrenmek

İngilizce Öğrenmek: 45 Günde

Yazının bu kısmından sonra sizlere İngilizce öğrenmeye ne zaman ve nasıl başladım, ne gibi zorluklarla karşılaştım ve nasıl başardım sorularının cevaplarını vermek istiyorum. Ancak konuya geçmeden önce başlıktan da anlaşılacağı üzere İngilizce’yi 30-45-60 gün gibi kısa süreler de öğretebileceğini iddia edenlere bir taş atmak istediğimi belirtmek isterim.

Bilindiği üzere İngilizce kısım kısımdır. Writing, Listening, Reading, Speaking diyerek ayrılır. Bir çok kişi ilk 3 kısmı güzel bir şekilde yaptığını düşünür ama iş konuşmaya geldiği zaman olay tamamıyla farklı bir boyut alıyor. Çoğu zaman sanki beynimiz konuşmamızı istemiyormuş gibi hareket ediyor diye düşünürüz. Tabii bu genellikle vücuda terleme olarak yansır :). İlk başladığımız zaman belli başlı kelimeleri onlarca defa söyleriz çünkü ötesi bizde yok. Ancak tabii ki bunları aşmanın yolları var.

İngilizce Öğrenmek : Nasıl bir yol izlemeliyiz?

İngilizce öğrenmek isteyen insanların çoğu daha hiçbir adım atmadan “İngilizce öğrenirken dikkat edilmesi gereken şeyler, İngilizce öğrenirken bilinmesi gereken şeyler” başlıklı araştırmalar yaparlar. Bu gibi girişimlere gerek kalmadan İngilizce’yi her ne kadar tam anlamıyla öğrenmemiş olsam da bu yolda epey bir ilerleme kaydetmiş olan bir kişi olarak tek tavsiyem: Sabırlı olun.

Hazır sabırlı olun diye tavsiyede bulunmuşken bu kısımda İngilizce öğrenirken yaşadıklarımdan kısaca bahsetmek istiyorum. Haftada 5 gün yirmişer dakikalık bir konuşma paketi(yazımın devamında bahsediyor olacağım) satın almıştım. İlk 2 ayı hatırlamak dahi istemiyorum. İngilizce cümle kurmak için beş dakika beklediğim zamanlarım oldu. Heyecanım sebebiyle konuşurken sesimin tonunu ayarlayamıyor ve sürekli yüksek sesle konuşup ev arkadaşlarımı rahatsız ediyordum(çok kahrımı çektiler😊). Kendimi yetersiz hissetmeye başlamıştım bu süreçte. Başarısız mı olacağım? Herkes yapabiliyorken ben neyi eksik yapamıyorum? Bu böyle nereye kadar devam edecek? Herkesin sorduğu soruları defalarca sordum kendime.

İngilizce öğrenmeye çalıştığım süre zarfında her ne kadar zor da olsa sabırlı olmayı başardım ve hiçbir gün bir dersimi dahi kaçırmadım. Dersine fazlasıyla sadık bir öğrenciydim. 2 ayın sonunda konuşurken zorlanmadığımı ve daha rahat olmaya başladığımı fark ettim. O günden bugüne bu durum hiç değişmedi. Çünkü aşmam gereken eşiği iki ayın sonunda aşmıştım. Bu süre kişiden kişiye değişebilir ancak kimsede 5-10 ay olacağını da düşünmüyorum. Bu yorumum tamamen sabırlı olup yaptığı her ne ise (İngilizce kursları, İngilizce konuşma paketleri, ücretsiz İngilizce dersler veya ücretli herhangi bir İngilizce öğrenme yöntemi) yaptığı işe odaklanıp bıkmadan, usanmadan İngilizce öğrenmeyi hedefleyenler için geçerlidir.

ingilizce öğrenmek

İzleyeceğiniz yolu iyi bilmek

Öncelikle yukarıda da bahsettiğim gibi 45 günde İngilizce öğretiyoruz diyenlere kanmayınız. Bunu Youtube’da daha da öteye götürüp 1.5 saatte B1 seviye olacağınızı iddia edenlerden bahsetmiyorum bile; çünkü çok komikler. İngilizce kurslarının en büyük handikapı zorlandığınız noktada Türkçe’ye dönme lüksünüzdür ve bu durum sizin gelişmenizi engeller. Peki İngilizce öğrenirken ne yapacağız?

Benim kullandığım ve son derece memnun kaldığım muhtemelen birçoğunuzun da duyduğu “English Ninjas” adında bir İngilizce konuşma platformu var. Bu program sayesinde öğrenme işi eğlenceli bir hal alıyor. Farklı kültürlerden yeni insanları tanıma şansı sunuyor. Bu program Cambly benzeri ve yarı yarıya daha ucuz bir program. Ben haftada 5 gün yirmişer dakikalık üyelik paketini bir yıllık satın almıştım. Dolar bazlı olduğu için fiyat değişken ama İngilizce kurslarıyla hemen hemen yakın bir fiyatı var ki B2 seviye İngilizce kursu almış da bir insanım. Saatlerini ve hocanızı siz belirliyorsunuz, rezervasyon usulü çalışıyor program. Bu program ile konuşma yeteneklerinizi 1 senenin sonunda en az özel bir hava yolu şirketinin yabancı dildeki mülakatını geçecek kadar (acaba nerden biliyorum 😊) geliştirmiş olacaksınız.

İlk 2 ay çok önemli lütfen unutmayın. İlk aylarda konuşamayıp ben yapamıyorum demeyin; çünkü orası bir dönüm noktası olacaktır. Tabii ki iş sadece konuşma da bitmeyecek; ancak en önemli ve en zor kısmını bu program ile halletmiş olacaksınız. Bir çok yabancı dildeki eğitmen konuşmayı öğretirken size bir İngilizce makale, bir olay veya İngilizce hikayeler okutarak ve onları tartışarak öğretir. Bu da sizin okumanızı fazlasıyla geliştirir. Konuşurken karşınızdaki eğitmeni dinlediğiniz için dinleme yeteneğiniz de gelişir. Yazma işi biraz size bağlıdır ki bazı eğitmenler yazı ödevi vererek total bir öğretimi hedefler.

Son olarak :

Bu yazımda sizlere İngilizce öğrenme sürecinde yaşadıklarımdan bahsettim. Programı kullanmak biraz maliyetli gibi gelebilir ki İngilizce kurslarının bir kur fiyatıyla aynı olduğunu söylemiştim. Ancak şu an bunu karşılayacak durumu olmayıp da İngilizce öğrenmeyi çok çok isteyen arkadaşlara tavsiyelerim de olacak diğer yazımda… To be continued.

6 thoughts on “İngilizce Öğrenmek : Nasıl öğrenmeliyiz?

  1. Tavsiyeleriniz çok önemli ve değerli Orhan Bey 🙂 Sabırlı olmanın yanında gerçekten kafaya koymak da önemli diye düşünüyorum aksi halde kişide gevşeklik meydana gelip malesef öğrenmeyi bırakabiliyor..

    1. Sana kesinlikle katılıyorum Gamze. Konuşamadığımız zaman ilk günkü hırsı kaybetmemiz en büyük eksimiz maalesef.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: