İngilizce Hikaye Intermediate Seviye No : 3

İngilizce Hikaye Okuma

Intermediate İngilizce Hikaye Okuma serisinin 3.yazısı ile sizlerle birlikteyim. Daha önceki yazılama buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Vakit kaybetmeden İngilizce Hikaye okuma faslına geçelim ve sonrasında yazımızın İngilizce Analizini yapalım.

Hikaye

(1)I wish my parents understood me better. They are both good people and I love them. And (2)I know that they only want what is best for me. But sometimes they have very old-fashioned ideas. About college for instance. Like every other parent, all they can think about is my going to college. But I study very hard, and I’m very tired of not having time of my own.

Çeviri

Keşke ailem beni daha iyi anlasa. İkisi de iyi insanlar ve ben onları çok seviyorum. Ve sadece, benim için en iyi olan şeyi istediklerini biliyorum. Ama bazen fazlasıyla demode fikirlere sahip oluyorlar. Örneğin kolej hakkında. Diğer aileler gibi, tüm düşünebildikleri koleje gitmem. Ama çok sıkı çalışıyorum, ve kendi vaktimin olmamasından çok yoruldum.

İngilizce Hikaye Okuma

Analiz

1.

***I wish my parents understood me better

Keşke ailem beni daha iyi anlasa

Bu bir wish clause kullanımıdır. “Wish” yerine “if only” de kullanılır. Anlamı “Keşke” olarak geçer. Ama bunu bir dilek tutmak, temennide bulunmak gibi düşünün. Yukarıdaki cümleyi kuran çocuğun dileği ailesinin kendisini daha iyi anlaması. Ardından gelen cümle “Past Tense” ile kurulmuştur dikkatinizi çekerim.

if only we didn’t need money / Keşke hiç paraya ihtiyacımız olmasa

Wish clause ile ilgi daha detaylı bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz.

2.

*** I know that they only want what is best for me

İngilizcede “isim cümleciği” ( “noun clause” ) diye bir yapı var. Çok çok büyük bir yer tutuyor özellikle İngilizce günlük konuşma yapısında. Ancak anlaması bir dert konuşurken isim cümleciği kullanmak başka bir dert. Ancak elimden geldiğince sizlere basit bir yapıda açıklamaya çalışacağım. 2 örnek cümle söyleyip yapıyı anlamanızı sağlayacağım.

1.I know something / Ben bir şey biliyorum.

Bu cümlede yükleme yani “know”a neyi sorusunu sorarsanız buyrun hep beraber soralım. Neyi biliyorum? Bir şeyi biliyorum cevabını alırsınız. İşte o “bir şey” bizim nesnemiz oluyor. Yani yükleme sorulan “neyi” sorusunun cevabı.

I know that you hide something / Ben senin bir şeyi sakladığını biliyorum.

Altı çizili olan (I know) ana cümlem , kalın yazdığım cümle (You hide something) ise yan cümlem oluyor. Aynı formülü burada uygulayalım. Ana cümlenin yüklemi(know)ne “neyi” sorusunu soralım. Neyi biliyorum? Cevap ise “Senin bir şeyi sakladığını” olacaktır. Yani bu cümlenin tamamı yükleme sorulan “neyi” sorusunun cevabıdır. Yani nesnedir.

Kısacası ana cümlede fiilden sonra bir that gelir, that’den sonra ise bir cümle gelir. That’den sonra gelen cümle “NESNE” konumunda yer alır.

I believe / inanıyorum , Everything will be good / Her şey iyi olacak

Baktığınız zaman iki ayrı cümledir. Ama bu iki cümleden Noun Clause ile şöyle tek bir anlam çıkarabilirsiniz.

I believe that everything will be good / Her şeyin güzel olacağına inanıyorum

I can see that some people can’t understand each other

Bazı insanların birbirlerini anlayamadıklarını görebiliyorum.

Noun clause ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı okurken başka gramer yapılarının olduğunu da fark etmişsinizdir. Ancak tek seferde çok fazla gramer yüklemesinin sizleri bunaltacağı kanaatindeyim. O yüzden tek bir yazıda bütün gramer kurallarını vermeyi değil ancak yazıların tamamı bittiği vakit hepsinden bahsetmiş olmayı hedefliyorum.

Kelimeler

Both : Her iki , Her ikisi de , Both of us : İkimiz , Both of you : İkiniz

I wish : Keşke , Dilerim ki

Old-fashioned : Eski moda , Demode

For instance : Örneğin , For Example : Örneğin , Örnek olarak

Parent : Ebeveyn , Anne-Baba , Anne-Babalık yapmak , Family : Aile

Own : Kendi , Sahip olmak

2 thoughts on “İngilizce Hikaye Intermediate Seviye No : 3

  1. I know that you are hiding derken that kullanılması zorunlu mudur açıklayabilir misiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: