İngilizce Hikaye Intermediate Seviye No : 9 Nobel Ödülleri

İngilizce hikaye

İngilizce hikaye severler. Herkese merhaba, bugün yine İngilizce hikaye okuyup İngilizce hakkında bilgilenirken, genel kültür anlamında da bazı bilgiler öğreneceğiz. Bugünümüzün konusu Alfred Nobel adına verilen Nobel ödülleri olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti hakkında bilgiler verdiğim bir önceki yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Diğer İngilizce hikayelere ve çevirilerine İngilizce kategorisinden ulaşabilirsiniz. Hız kesmeden devam edelim.

Hikaye

Every year, the Nobel Prizes are given to people and institutions around the world. These prizes are for the study of science and for world peace. The science prizes include LiteratureScience, and Medicine. The Nobel Prize was started by Alfred Nobel. He gave money for the Prizes in his testament in 1895. The Nobel Foundation now controls the money. The Foundation asks different committees or academies to decide who receives the prizes. For many people, the Nobel Prize is a very great honor. People who receive a Nobel Prize are called “Nobel laureates“. Each prize winner gets a medal, a diploma and a sum of money. In 1901, the winners of the first Nobel Prizes were given 150,782 SEK. The awards are presented in Stockholm, Sweden, in a ceremony on December 10. This day is the anniversary of Nobel’s death.

Çeviri

Her yıl, Nobel Ödülleri tüm dünyada insanlara ve kurumlara verilir. Bu ödüller ilmi çalışmalar ve dünya barışı içindir. İlmi ödüller Edebiyatı , Bilimi ve Tıpı içerir. Nobel Ödülü Alfred Nobel tarafından başlatılmıştır. 1895’de vasiyetnamesinde ödüller için para vermiştir. Şu an parayı Nobel Vakfı kontrol etmektedir. Vakıf farklı komitelerden ve akademilerden ödülleri kimin alacağına karar vermelerini istiyor. Nobel ödülü alan insanlara “Nobel ödüllü” denilir. Her ödül kazananı bir madalya, bir diploma ve bir miktar para alır. 1901’de, ilk Nobel ödüllerinin kazananlarına 150,782 SEK verilmiştir. Ödüller 10 Aralıkta Stokholm İsviçre’de bir törende takdim edilir. Bu gün Nobel’in ölümünün yıl dönümüdür.

Kelimeler

Prize (isim) : Ödül

Institutions (isim) : Enstitü , Kuruluş , Kurum

Science (isim) : Bilim , İlim

World Peace (isim) : Dünya barışı

Include (fiil) : İçermek

Literature (isim) : Literatür , Edebiyat

Medicine (isim) : Tıp , İlaç

Testament (isim) : Vasiyet , Vasiyetname

Foundation (isim) : Vakıf , Kurum

Ask (fiil) : (1)İstemek , (2)Soru Sormak

Decide (fiil) : Karar vermek

Receive (fiil) : Almak

Each (sıfat) : Her , Herbir

A sum of (sıfat) : Bir miktar

Present (fiil) : Sunmak , Taktim etmek

Ceremony (isim) : Tören , Merasim

Anniversary (isim) : Yıl dönümü

Bu yazı özelinde veya İngilizce ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir şey olursa bana “thebestenglishtr” isimli instagram sayfamdan DM yolu ile ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir