İngilizce Hikaye Intermediate Seviye No : 8 Turkey

İngilizce hikaye

İngilizce hikaye serimizin bu yazısında sizlere canım memleketim Türkiye Cumhuriyeti hakkında önce İngilizce sonra Türkçe bilgiler vereceğim. Daha önce İngilizce hikaye başlıklı yazılarımı okuyan kişilerin rahatlıkla anlayabileceği türden bir yazı olacak. Grönland’ı anlatmış olduğum 7 numaralı Intermediate yazıma buradan, diğer hikayelerin tamamına İngilizce kategorisinden ulaşabilirsiniz. Hadi başlayalım.

Hikaye

Turkey  is a country in both Europe and Asia. The area of Turkey is about 780,000 square kilometres

Turkey is a republic. There are 81 provinces in Turkey. The money of Turkey is called Turkish Lira. The capital city is Ankara, a city in the central region. The cultural and economic center is in the European side of Istanbul. In the past Istanbul was called Constantinople. The republic was founded by Mustafa Kemal Atatürk in 1923, after World War I and a war of independence. Before that, Turkey was the core of the Ottoman Empire.

Many civilizations were located in the area that is now Turkey, like the Hittites, the Roman Empire and the Byzantine Empire. Many important events in the history of Christianity happened in places that are now in Turkey. Because Turkey lies in both Europe and Asia, some people see Turkey as the “door” between them.

Turkey is a popular place for tourists to visit. It has hundreds of kilometers of beautiful beaches on its Aegean and Mediterranean coasts, and many important historical places.

Hadi başlayalım

Çeviri

Türkiye hem Avrupa’da hem de Asya’daki bir ülkedir. Türkiye’nin yüzölçümü neredeyse 780000 km2’dir.

Türkiye bir cumhuriyettir. Türkiye’de 81 il vardır. Türkiye’nin parabirimine Türk Lirası denilir. Başkenti Ankara’dır. Merkezi bölgede bir şehir. Kültürel ve ekonomik merkez İstanbul’un Avrupa tarafıdır. Eski İstanbul’a Konstantinopolis denilirdi. Cumhuriyet 1923’de Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu, 1.Dünya savaşı ve Kurtuluş Savaşı’ndan sonra. Bundan önce, Türkiye Osmanlı Devleti’nin bir çekirdeğiydi.

Şimdi Türkiye olan bölgede birçok uygarlık yer aldı. Hititler, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu gibi. Hristiyanlık tarihinde birçok önemli olay şu an Türkiye’de olan yerlerde oldu. Çünkü Türkiye hem Asya hem de Avrupa’da uzanıyor.

Türkiye turistlerin ziyaret etmesi için popüler bir yer. Ege ve Asya kıyılarında yüzlerce kilometre güzel kumsalları ve birçok önemli tarihi yerleri var.

Kelimeler

Area (isim) : Alan, Yüzölçüm

About (zarf) : “Hakkında” anlamının yanı sıra “Hemen Hemen”, “Neredeyse” anlamları da mevcut.

Province (isim) : İl, Vilayet

Capital (isim) : Başkent

Central (isim) : Merkezi

Region (isim) : Bölge

Found (fiil) : Kurmak, Tesis etmek, Aynı zamanda Find : Bulmak fiilinin 2. ve 3.halidir. (DİKKAT!)

Independence (isim) : Bağımsızlık, İstiklal

Core (isim) : Çekirdek

Civilization (isim) : Medeniyet, Uygarlık

Be(am,is,are,was,were,been) located in (fiil) : Yer almak

Event (isim) : Olay

Aegean (isim) : Ege

Mediterranean (isim) : Akdeniz

Coast (isim) : Sahil, Kıyı

Bu yazı özelinde veya İngilizce ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir şey olursa bana “thebestenglishtr” isimli instagram sayfamdan DM yolu ile ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir