İngilizce Hikaye Intermediate Seviye No: 11 Baykal Gölü

İngilizce hikaye

Herkese merhaba, bugün sizlere İngilizce hikaye serimizde Dünyanın en derin gölü olan Baykal Gölü’nden bahsedeceğim. İngilizce hikaye yazma ve çeviri yapmak dışında aynı zamanda Youtube’da da bir kanalım var. İsmi “En Faydalı”. Buradan Youtube kanalıma ulaşabilirsiniz. Orada Baykal Gölü ile ilgili bir video yapmıştım. Gerek manzarası gerek sahip olduğu ekosistem açısından kesinlikle görülmeye değer. Yolunuz bir gün Rusya’ya düşerse muhakkak uğrayın :)Daha önceki yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz. Hazırsak hikayemize geçelim

Hikaye

Lake Baikal is a huge lake in Siberia, Russia. It is the biggest fresh water reservoir in the world. The lake is near Irkutsk. Baikal is about 636 kilometres (395 mi) long. It is 20 to 80 kilometres (12 to 50 mi) wide. At it’s deepest point, it is 1,700 meters (5,600 ft) deep. With this depth it is the deepest lake on Earth. The lake is a UNESCO World Heritage Site. It holds about 20% of the world’s unfrozen surface fresh water, The lake has fish that exist only here and nowhere else. It is home to more than 1,700 species of plants and animals, two-thirds of which can be found nowhere else in the world.

Çeviri

Baykal gölü Rusya, Sibiryadaki büyük bir göldür. Göl dünyadaki en büyük tatlı su rezervidir. Göl Irkutsk’un yanında yer alır. Baykal hemen hemen 636 kilometre uzunluğundadır. 20 kilometreye 80 kilometre genişliğindedir. En derin noktada, 1700 metre derinliğindedir. Bu derinlik ile dünya üzerindeki en derin göldür. Göl UNESCO Dünya Mirası Sit alanıdır. Göl neredeyse dünyanın donmamış tatlı su yüzeyinin %20’sini tutar. Göl başka hiçbir yerde olmayan sadece burda olan balıklara sahiptir. Göl dünyada üçte ikisi başka hiçbir yerde bulunamayan 1700’den fazla bitki ve hayvan için evdir.

Kelimeler

Huge (sıfat) : Büyük , Kocaman , İri

Reservoir (isim) : Rezerv , Depo , Hazne

About (zarf) : Hemen hemen , Neredeyse , Aşağı yukarı

About (zarf) : Hakkında , İlgili

(About için her iki anlam da çok yaygın kullanıma sahip)

Wide (sıfat) : Geniş

Point (isim) : Nokta

Deep (sıfat) : Derin

World Heritage Site : Dünya mirası sit alanı

Surface (isim) : Yüzey

Exist (fiil) : Var olmak , Mevcut olmak

Bu yazı özelinde veya İngilizce ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir şey olursa bana “thebestenglishtr” isimli instagram sayfamdan DM yolu ile ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir