Hortumlar Nasıl Oluşur?

Hortumlar nasıl oluşur? Hortum Nedir? Hortumların hızı kaç kilometreye kadar ulaşabilir? gibi soruların hepsinin cevabını bugünkü yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Hortumlar Nasıl Oluşur?

Türk Dil Kurumu’ na (TDK) baktığımız zaman; hava veya suyun kendi etrafında hızla dönüp buluttan yeryüzüne uzanan sütun biçiminde oluşan, alanı dar bir fırtına türü olduğunu nitelendirmiştir.

Hortumların oluşma süreci çok karşılıktır ve bugüne kadar henüz bir bilimsel açıklaması sunulamamıştır. Ancak en çok kabul gören teoriye göre; Dar bir alanda ani basınç değişikliğiyle meydana geldiği söylenmektedir. Sıcak hava kütlesinin üzerine soğuk hava kütlesinin çıkmasıyla, sıcak havanın yoğunluğu daha düşük olduğundan, sıcak hava hızla soğuk havanın içine doğru yükselir ve bu durum basıncı azaltır. Sıcaklık ve basınçtaki bu ani değişiklik kısa zamanda, şiddetli bir rüzgar oluşturur. Hava yükseldikçe rüzgarın hızı artar ve kuvvetli bir girdap halini alır. Hızla yükselen sıcak hava, soğuduğu için içindeki buharı yoğunlaştırır ve gri renkteki hava kütlesi, yani hortum görünümünü alır. Hortumlar her sene belirli mevsimlerde oluşmak zorunda değildir.

Hortumların hızı kaç km’ ye kadar ulaşır?

Hortumların hızlarını direkt olarak söylemek güçtür. Ancak, yakınlarından geçen rüzgarın hızının saatte 500-700 km’ yi ve dikey akımların ise 350 km’ yi bulduğu tahmin edilmektedir. Bahsi geçen rüzgar hızları, evler, ağaçları ve bir çok yer küreye sabit duran cisimleri söküp götürebilir.

hortumlar nasıl oluşur

Hortumların Hızları Nasıl Değerlendirilir?

Hortumlar, şiddetlerine ve büyüklüklerine göre derecelendirilirler. Bu derecelendirmeler, F1 ve F5 arasında yapılır. En şiddetli hortumlar F5 ile değerlendirilirken; en zayıf olanları ise F1 ile değerlendiliriz.

Genellikle Kuzey Amerika’ da görülmektedirler. Ancak son yıllarda ülkemizde de görülmektedir. Maalesef hortumları şu an için engelleyebilmenin bir yolu yoktur.

Süper Hücreli Fırtına Nedir?

Süper hücreli fırtınalar, yukarı-aşağı ve aşağı-yukarı dengeleri yakın dengede olan uzun ömürlü bir fırtınalardır. Bu fırtınalar uzun süre yerde kalan kasırga üretme eğilimindedir. Süper Hücreli gök gürültülü fırtınalar, rüzgarları 350 km / saatten fazla olan şiddetli kasırgalar üretebilir.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz 🙂

Kaynak: weatherwizkidz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir