Hindistan Hakkında Az Bilinenler

hindistan

Merhabalar. Bu gün sizlere dünyanın en kalabalık 2. ülkesi olan Hindistan Hakkında Az Bilinenler den bahsedeceğim. İnançları, müzikleri,flimleri, ve tabi ki ülkemizde de epeyce hayranı olan dizileriyle öne çıkan Hindistan’ı ne kadar tanıyorsunuz? Hadi başlayalım…

hindistan

-Hindistan, 1 milyar 200 milyon nüfus ile dünyanın en büyük ikinci nüfusuna sahip. Bu alanda Çin’e rakip olacak seviyede olmasa da önümüzdeki yıllarda dünyanın yükselen ülkeleri arasında yer alması muhtemel.

– Pakistan, Çin, Nepal, Bhutan, Bangladeş ve Myanmar ile sınırı vardır.

– Resmi adı Hint Cumhuriyetidir.

– 3.287.000 kilometre kare yüz ölçümü ile dünyanın en büyük 7. Ülkesidir.

– Hindistan’da yer edinmiş resmi bir dil yoktur. Bölgeden bölgeye değişen 17 farklı anadil, insanlar tarafından konuşuluyor ve bu diller toplamda 844 farklı lehçeden oluşuyor.

– Ülkenin para birimi Rupi’dir.

– Ülkede bilinen demir yolları, dünyanın en büyük ve geniş işvereni unvanını elinde bulundururken, kurumda toplamda 1.6 Milyon kişi istihdam edilmektedir.

– Okur yazarlık oranı %65’tir.

-Ülkede %80 Hindu’nun ardından bütün dünya dinlerini görmek mümkündür. Müslümanlar %13 ile en yoğun ikinci dindir.

Hindistan da en ilginç gelenekler arasında kız çocuklarının 7 yaşına geldiklerinde bir köpekle evlendirilmesi yer alıyor. Genç kızların olgunlaşana kadar köpek tarafından korunacağı inancı dolayısıyla bu adet halen daha bazı bölgelerde kendisini gösteriyor.

Hindistan da cenaze törenleri esnasında yas tuttuğunu belli etmek için insanlar beyaz kıyafetler giyiyor. Dünya genelinde yas tutmak siyahla özdeşleşirken, Hindistan’da ise bu gelenek beyaz kıyafetlerle uygulanıyor.

-Ortalama yaşam süresi 64 yıldır.

– Yılda ortalama 44.000 cinayetle Brezilyadan sonra en çok cinayet işlenen ülkedir.

– Drahoma geleneği Hindastan’a özgü oldukça farklı bir gelenek. Anadolu’daki başlık parasının bir nevi Hindistan versiyonu. Ancak Drahoma geleneğinde gelin damada bu parayı veriyor.

– Büyük Sürahi Festivali, her 12 yılda bir kutlanan Hindu dini bayramıdır. 2001 yılında bayrama 60 milyon kişi katılmış ve  dünyanın en büyük toplanma rekorunu kırmışlardır.

– Ülkenin yaş ortalaması 27’dir.

– Dünyaca tanınmış, Pentium, Hotmail, Hewlett Packard gibi firmaların kurucuları hep Hintlidir.

– 1 milyondan fazla Hintli dolar milyoneridir.

– Ülkede nüfusun %35’i fakirlik sınırının altında yaşamaktadır.  Birçok kişi, 2 dolara geçimini sürdürmeye çalışırken, yılda 32.000’den fazla cinayet vakası gerçekleşmektedir. Nüfusu oldukça fazla olan bu topraklar, aynı zamanda en fazla kürtajın yapıldığı ülke olma özelliği taşımaktadır.

– İnekler, Hindistan’da 7 anneden biri olarak kabul edilmektedir. İyi şansın sembolü olarak görülen bu hayvanlar, ülkede rahatça dolaşabilmektedir 

– Dünyanın en büyük muz üreticisidir.

– Dünyanın en büyük süt üreticisidir.

– Dünyanın en büyük çay üreticisidir.

-Ülkedeki Zerdüştler, öldükten sonra cesetlerini Sessizlik kulesi adı verilen büyük kümbetlerin üzerine bıraktırırlar. Burada bedenlerini akbabalar yedikten sonra kalan kemikler bir kuyuda toplanır.

– Hindistan’da bir kadının kocasına ismiyle hitap etmesi saygısızlık olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra, dul kalan bir kadın kötü şans olarak görülür. Bunun nedeni de “iyi kadının neden kocası ölmüş olsun” düşüncesidir.

-Satrancın çıkış yeri Hindistan dır.

-Hindistan’da giyim toplumsal sınıflandırma olarak görülür.

-Ülkedeki evlerin yarısında tuvalet yoktur.

– Ganj nehrinin cennete aktığına inanılır.

-Dünyanın 7 harikasından biri olan Taç Mahal’in mimarı Mehmet İsa Efendi , Mimar Sinan’ın talebelerindendir.

Sizinde Hindistan hakkında bildiğiniz ilginç bilgiler var ise yorum kısmına yazabilirsiniz.Daha önceki yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.Okuduğunuz için teşekkürler.

Kaynak: neoldu , rotadışı, wikipedia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir