Güney Kore Hakkında Az Bilinenler

Güney Kore

Ülkeler hakkında az bilinen bilgilerde bugün ki durağımız Güney Kore. Güney Kore Hakkında Az bilinenler kendimin de merak edip araştırdığım bir konu olup, bulduğum ilginç bilgileri sizlere paylaşmak istedim.Hadi başlayalım.

Kore 2. Dünya savaşından sonra Sovyetlerin ve Abd askerlerinin işgallerinden sonra Kuzey Kore ve Güney Kore olmaz üzere 2 ye bölündü. Güney Kore 1948 yılında kuruldu. Resmi adı Kore Cumhuriyetidir yani kuzey güney diye ayrım yapmazlar. 16 eyaleti içeren başkanlık sistemiyle yönetilmektedir. Resmi dili Korece, nüfusu yaklaşık olarak 52 milyondur.

Güney Kore

-Çoğu ülkelerde uğursuz kabul edilen 13 sayısı gibi Güney Kore’de de 4 rakamı uğursuz kabul ediliyor.

-Yeni doğan bebekler 1 yaşında kabul edilir. Bizde ki gibi kaç aylık sorularına maruz kalmaktan bıktılar heralde…

-Bina numaralarını binanın yaşına göre verirler, yani en eski bina o cadde 1 numarayla anılır.

Korelilerle Akrabalığımız Varmı ?

Kore tarihi M.Ö. 2333 yılında başlamaktadır. Koreliler, Türklerle Göktürklerden beridir akraba olduklarını iddia ederler. Güney Kore’nin Ankara Büyükelçisi Lee Sang Kyu yaptığı açıklamada; Kore ile Türkiye arasındaki kültürel benzerliklere yakından tanık olduğunu dile getirdi. Lee, Türkçe’yi konuşamadığını ancak konuşulanları anlayabildiğini ifade etti. Korece ve Türkçe arasında çok sayıda ortak özelliklerin bulunduğunu belirten Lee, Çince’den Korece’ye, Farsça ve Arapça’dan da Türkçe’ye çok sayıda kelime geçtiği için zamanla iki dil arasında ciddi farlılıklar oluştuğunu vurguladı. İki dilinde Ural-Altay dil grubuna bağlı olduğunu ifade eden Lee, “Cümle yapıları, özneler ve yüklemler aynı” dedi

Japonlara Düşmanlar

Güney Korelilerin en az Kuzey Koreliler kadar kin ve düşmanlık beslediği başka bir ülke var: 1910 yılında Japonya Kore’yi ilhak etmiş ve Kore 35 yıl boyunca Japonya’nın egemenliği altında kalmıştır. Korelilerin Japon düşmanlığı, Japonların işledikleri savaş suçları nedeniyle iyice kemikleşmiştir. İşgal sırasında Korelilere Japon isimlerinin konulması zorunlu kılınmış, 100 binden fazla Koreli zorla Japon İmparatorluk Kara Kuvvetlerinde asker olarak görevlendirilmiştir. 2. Dünya Savaşı’nda Koreli kadınlar seks kölesi olarak kullanılmış, 2 milyondan fazla Koreli zorunlu çalışma için Japonya’ya götürülmüştür. Japonya, Kore’yi ilhak etmesinin 100. yıldönümünde Güney Kore’den özür dilemiştir.

-Doğum günlerini bizde ki gibi pasta yerine Miyeok-guk denilen yosun çorbasıyla kutlarlar.

-Dünyada ki en hızlı internete sahipdirler. Al işte Güney Kore ye gitmek için bir sebep daha …

-Güney Korede askerlik Türkiye’de ki gibi zorunludur. 21 – 22 ay gibi bir süresi vardır.

-Kırmızı mürekkebi sevmiyorlar. Şöyle ki bir kişinin adını soy adı kırmızı mürekkep ile yazılırsa o kişinin başına bir şey geleceğine inanıyorlar.

-Yemeğe en yaşlı kişi başlayınca başlayıp, o kişi sofradan kalkmadan kalmıyorlar. Var baya benzerlik var bizle…

-Erkeklerde güzel gözükmek adına makyaj yaparlar. O kadar da yokmuş benzerlik…

-Dünyanın ilk astronomik laboratuvarı Kore’de

-Yıldı 2 kere sevgililer günü kutluyorlar. Hediyeleşme işi sırayla oluyor.

-Tavuk boynu yerlerse seslerinin daha güzel olacağı konusunda bir batıl inanca sahipler.

-Birine herhangi bir şey verirken iki ellerini birden kullanıyorlar çünkü tek elle verilen bir şeyin gönülsüz verildiğine inanıyorlar

Sizinde Güney Kore hakkında bildiğiniz ilginç bilgiler var ise yorum kısmında paylaşabilirisiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

Daha önceki yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: onedio, wikipedia , neoldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir