Güneş Batıdan Doğacak (!)

Güneş batıdan doğacak iddiası ile Şubat ayının ilk haftasında gazeteler abartılı ve biraz da yanlış bilgiler yayımladılar. Peki Güneş batıdan doğacak mı? Güneşin batıdan doğması mümkün mü? Bu sorulara geçmeden iddianın ne olduğunu tam belirtecek olursak:

güneş batıdan doğacak 3

İddia

Dünyanın kuzey manyetik kutbu, Kanada’dan ve Sibirya’ya doğru çok hızlı bir şekilde kayıyor. Manyetik kutup o kadar hızlı yer değiştiriyor ki, bilim adamları güney ve kuzey manyetik kutup noktalarının değişeceği ihtimali nedeniyle endişeyle takip ediyor. Manyetik kutup yer değiştirdiğinde kuzey, güney olacak; doğu ise batı olacak. En son 780 bin yıl önce gerçekleşen kutup değiştirme olayını hatırlatan manyetik kutup değişimi nedeniyle bilim adamları tedirgin: Güneş Batı’dan doğacak!

Peki İddia Gerçek Mi?

güneş batıdan doğacak

İddia gerçek değil. İddia doğru değil dediysek de dünyanın manyetik kutbunun kayması doğru; ancak Güneş’in batıdan doğacak olması yanlıştır.

Manyetik Kutupların Yer Değiştirmesi Güneş’in Batıdan Doğmasını Sağlar Mı?

Dünya’nın manyetik kutuplarının yer değiştirmesi Güneş’in batıdan doğmasını sağlamaz. Güneşin batıdan doğması için manyetik kutupların değil, coğrafi kutuplarının yer değiştirmesi gerekir. Dünya’yı baş aşağı çevirebildiğimizi varsayalım; ancak o koşullarda güneş batıdan doğabilirdi. Böylesi bir olay ise Dünya’ya devasa bir göktaşının yahut devasa bir başı boş gezegeninin çarpmasıyla olabilir ki bunu da mümkün varsayarsak.

Dünya’nın Manyetik Kutbu Kayıyor Mu?

Dünyanın manyetik kutbu her yıl yaklaşık olarak 50 km Rusya’ya doğru kaymaktadır. Yer çekirdeğinde bulunan sıvı haldeki demir/nikel karışımı, akıntılar oluşturarak gezegenimizin manyetik alanını ve kutupları oluşturmaktadır. Bu manyetik alan devinim halinde olduğu için dünyanın manyetik kutupları yer değiştirmektedir. Son 70 milyon yılda manyetik kutuplar yaklaşık olarak 170 defa yer değiştirdi.

70 milyon yılda yaklaşık olarak 170 defa yer değiştirdiğini nereden biliyoruz? Yanardağ patlamalarında dışarı çıkan sıvı haldeki bazı mineraller katılaşma sürecinde dünyanın manyetik alanıyla aynı yönde olacak şekilde sıralanır. Uzak geçmişte olan volkanik patlamalar sonucunda oluşan kayaları inceleyen bilim insanları bu bilgiye ulaşabilmektedir. Dünyanın manyetik kutbu yaklaşık olarak her 500 bin yılda bir değişmektedir. Uzak gelecekte de bunun olacağını bilmekteler.

güneş batıdan doğacak 2

Dünyanın Kuzey kutbu; aslında dünyanın manyetik Güney kutbudur. Mıknatıslar üzerindeki Kuzey yönünü gösteren ve kırmızı renkle boyanan kısım, Dünya’nın manyetik Güney Kutbuna doğru çekildiği için Kuzey kutbunu göstermektedir.

Kaynak:
evrimagaci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir