Grönland Hakkında Bilinmesi gerekenler

grönland

Biraz uzağa, soğuğa gidelim ne dersiniz? Dünyanın en büyük adası olan Grönlandın konumu Atlantik okyanusunun kuzeyindedir. Nüfüsu yaklasış 56 bin olan Grönland 9. yy da Norveçli Gunnbjorn Ulfsson tarafından keşif edilmiştir.

grönland

Daha önce hiç Grönland bayrağını görmüş müydünüz? Yanda gördünüğünüz bu Polonya Japonya kırması bayrak Grönlandın bayrağıdır.

Gelelim Az Bilinenlere

-Yaygın kullanılan dil Kalaallisut dedikleri yerel dilleridir.

Grönland Adası, adanın yerli halkı Kalaallit dilinde: Kalaallit Nunaat, anlamı “Kalaallit’lerin ülkesi” demektir. Ayrıca, Danca olarak bakıldığında ise Grönland sözcüğü ise, “Yeşil Ülke” anlamına gelmektedir.

-Dünyanın en çok kürtaj yapılan yeri %3 oranıyla Grönlandtır.

-Resmi para birimi Danimarka Kronudur. Gelecekte ise Grönland Kronu’nun kullanılması düşünülmektedir. Mayıs 2007’de Danimarka’da çıkan yasaya göre Danimarka kronunun Grönland versiyonunun basılmasına izin verilmiş.

-Avrupa birliğinden kendi isteğiyle ayrılan ilk ülkedir.

-Yazın bile sıcaklık sıfırın altında olan Grönland’da -50 dereceleri görmeniz gayet normaldir. Ortalama sıcaklığın -7oC olmasına karşın iklim kuru ve güneşlidir. Kışlar soğuktur ve buzlu bölgelerde sıcaklık yazın bile donma noktasının altındadır.

– 2.166.086 km² ile kuzey kutbundaki en büyük buz örtüsüyle kaplıdır.

-Adada buz kalınlığı 3 km yi bulabiliyor ve deniz seviyesinin altında bulunabilyor.

grönland

– Topraklarının sadece %1 i tarıma elverişli olduğundan burada yaşayan yerel halk için geçim kaynağı balıkçılık, avcılık ve turizmdir.

-Nüfusu yaklaşık 56 bin civarında olup nüfusun büyük kesimi batı kıyısındaki küçük kasabalarda yaşar. İki önemli şehri Başkent Godthab (Nuuk) ile Godhavn’dır.

-Ada, 900 yılında Gunnbjorn Ulfsson tarafından keşfedilmiş. 986 yılında ise Kızıl Erik, burada bir Viking sömürgesi kurmuştur.

-1985 de Abd den ayrılmışlardır.Şuan Danimarka’ya bağlı özerk bölgedir.

-Kuzey ışıklarını seyretmek için her sene on binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Son yıllarda ülkemizdende oldukça ziyaret almaktadır.Kuzey ışıkları nasıl oluşur yazımıza buradan bakabilrsiniz.

Ne derseniz , yeni bir tatil rotası olarak Grönland seçilebilir mi ?

Grönland hakkındaki verebileceğimiz bilgiler bu kadardır.Merak ettiğiniz, öğrenmek istediğiniz yerleri yorum olarak yazabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

Daha önceki yazılarım, anime ve manga önerilerime buradan bakabilirisiniz.

Kaynak : Wikipedia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir