Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fotoğraf makinesi alacak insanların çoğunun kafasında ” Hangi fotoğraf makinesini almalıyım?” gibi sorular olmaktadır. Bu kararı vermeden önce, ” Ben bu makine ile neler yapacağım, hangi amaçla kullanacağım? ” sorularını yönlendirmeli kendisine.

Fotoğraf makinesi hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse, fotoğraf makinesi icadı 1685 yılına dayanmaktadır ve Johann Zahn tarafından tasarlanmıştır. Ancak ilk fotoğraf 1814 yılına kadar Joseph Nicephore Niepce tarafından çekilmiştir.

Tabi günümüzdeki makineler baktığımız zaman, bu makinelerden çok daha gelişmiş ve farklı olarak görmekteyiz.

Fotoğraf Makinesini Çeşitleri Nelerdir?

1-Kompakt Fotoğraf Makineleri

Hiç kimsenin bir bilgiye sahip olmadan, kolaylıkla öğreneceği kullanımı ve taşıması kolay olan bir tiptir. Hızlı, pratik ve otomatik çekim modlarının olması yanı sıra, objektif değişimi söz konusu değildir.

Fotoğraf Makinesi

2-Tek Objektifli Refleks Makineler ( Single Lens Reflex – SLR )

Fotoğraf makinesinin üzerinde yer alan objektiflerin değişebildiği makinelerdir. İhtiyaç anında istenilen lensler takılıp, isteğe uygun fotoğraf çekimi yapılabilir. Bunun yanı sıra, günümüzde daha çok DSLR fotoğraf makineleri mevcuttur. DSLR ( Digital single lens reflex ) , eski nesil SLR makinelere nazaran, elektronik ışık yakalayıcı özelliğine sahiptir.

Fotoğraf Makinesi

CCD ( Charge Coupled Device )

Işık algılayıcı sensörler ile, kameraya gelen ışık, burada RGB ( Red / Green/ Black ) dediğimiz filtre yardımıyla filtrelere ayrılır.

CMOS ( Complementary Metal Oxide Semiconductor)

CCD sensörlerden daha kaliteli görüntü elde edildiğinden , günümüzde çok kullanılmaktadır. CMOS sensörler, üretim maliyetleri ucuz olması ve daha az enerji tüketmeleri ve daha küçük yapıda olmalarından dolayı, günümüzdeki çoğu makinede tercih edilme sebebidir. Ancak, CCD sensörler ile çekilen fotoğraflarda daha az gürültü ( Noise ) olmasından dolayı da bir dezavantajları mevcuttur.

Fotoğraf Makinesi

Nedir Bu Noise?

Bu soruyu sorduğunuzu duyar gibiyim. Sensörlerin kendisine düşen ışığı doğru analiz edememe durumudur. Noise seviyesi yükseldikçe, görüntü kalitesi düşmektedir.

Bunun dışında, günümüzde pek çok daha makine tipi mevcuttur. Ancak, bu makinelerin kullanımı hem başlangıç seviyesi için güç, hem de kullanım amaçları daha çok stüdyo tarzı makinelerdir.

Alt Parçaları Nelerdir?

A-Lens

Makinelerin ön tarafında bulunan mercekli yapıya lens denmektedir. Dilimizde yaygın olarak objektif ismiyle de kullanılmaktadır. Günümüzün makinelerinde, ( CMOS sensörlü modeller ) Lensler, vizörde görünen görüntüyü, sensöre gönderir ve görüntüyü sanal olarak sensörün üzerinde oluşmasını sağlar. Bir lensin için mercekli yapılardan oluştuğu için, istenilen aralıklarda çalışılacak mercekli lenslerin alınması mantıklı bir seçim olacaktır. Örneğin, piyasada bir çok DSLR makinede standart donanım olarak, hangi marka olursa olsun ( Canon, Nikon, Fujifilm, Sony, vs vs) 18-55mm F3.5-5.6 Lens ile geldiğini görebilirsiniz. ( Başlangıç kitleri için ) Hatta günümüzde standart lenslerin dışına çıkmak isteyip, sadece gövdeyi alıp, lensi kendi seçimi olarak alanlar da vardır. Peki lenslerde okunan değerler nedir?

Fotoğraf Makinesi

Örneğin 18-55mm lensler, Mercek ile sensör arasındaki mesafeye denir. 18mm lensin en kapalı hali iken, 55mm en uzun odak noktası olacaktır. Peki ya F3.5 nedir? dediğinizi duyar gibiyim. Fransızca ” diaphragme ” kelimesinden gelen kelime, dilimize ” açıklık ” anlamıyla gelmektedir. Işık yoğunluğunu ve net alan derinliğini göstermektedir. Aşağıda da göreceğiniz üzere, diyafram ne kadar açık ise, içeriye giren ışık miktarı çok; ne kadar küçük ise o kadar azdır. Başka bir değişle, odak ne kadar kapalıysa o kadar net çekim demektir.

B-Tripod ( Üç ayak )

Tripod genellikle makine kullanıcılarının olmazsa olmazlarındandır. Fotoğraf çekileceği zaman, bir zemin üzerinde doğru pozlamanın yakalanması ve netliğin sağlanması ve makinenin sabit kalması için, genellikle tripod kullanılır.

Fotoğraf Makinesi

C-Batarya

Fotoğraf makinesi ‘nde batarya, canınızı sıkacak büyük bir etken olabilir. Her ne kadar günümüzün makinelerinde yüksek sayıda fotoğraf çekilebilse de, tam fotoğraf çekileceği esnada bataryanın bitmesi sizi çileden çıkarabilir. Bunların önlenmesi adına, fotoğraf makineleri ve aksesuarları üreticileri, Battery Grip adı verilen aksesuarı çıkarmışlardır. Battery Griplerde, genellikle 2 adet batarya yuvası olur ( bataryalı modeller için geçerlidir. ) 1 bataryanın sağlayacağı fotoğraf çekim sayısına, aynı nitelikte 2. bir batarya ekleyerek 2 katına çıkarabilirsiniz.

D-Parasoley

Parasoley, makinelerin lensinin ucuna monte edilip, istenildiği takdirde sökülebilen bir aksesuardır. Kullanılması zorunlu değildir. Ancak kullanıldığı takdirde, lensi koruyan ve içerisine ışığının yansımasını engelleyen bir aksesuardır.

E-Hafıza Kartı

Çoğumuzun genellikle önem vermediği bir parça olsa da, fotoğraf makinesinde yeri çok önemlidir. Bir çok çeşit hafıza kartı tipi olsa da, günümüzde en çok SD model olan kart kullanılmaktadır. Bunun dışında CF Kart ( Compact Flash Kart ), Memory Stick Pro Kart gibi modeller de mevcuttur. Hafıza kartı, makineler için beyin gibidir. Yazma ve okuma hızı ne kadar iyi olursa o kadar hızlı çalışacak ve makinenizin işlemcisinin izin verdiği süre aralığında, tekrarlı fotoğraflarda seri çekimler yapabileceksiniz. Ayrıca, çekeceğiniz fotoğrafların boyutuna ve ne kadar sıklıkla değiştirmek istediğinize de bağlı olarak, boyutunun da değerlendirilmesi önemlidir.

F-Harici Flaş – Tepe Flaşı

Zaman zaman karanlık ortamda fotoğraf çekmek istediğiniz olmuştur. Ancak fotoğraf makinesi flaşı yetersiz geldiğini düşünüyorsanız. Tepe flaşına da bir göz atmanızı öneririm. Tepe flaşı kullandığınız zaman, ışığın daha yeterli olduğunu görebileceksiniz.

G-Uzaktan veya dahili kumanda

Tripodunuz hazır, kenara oturmuşsunuz ve beklediğiniz o an düzgün fotoğrafı çekmek istiyorsunuz. Makineyi uzaktan kontrol edebileceğiniz bir kumanda var desem size. Uzaktan kumanda, fotoğraf makinelerinde istenildiği zaman, fotoğrafın çekilmesini sağlayan bir aksesuardır. Bu bir kablo yardımıyla makineye bağlı; yahut, uzaktan bir kumanda ile de olabilir. 2 şekilde de amaçları aynıdır.

Fotoğraf Makinesi

H-Çanta

Fotoğraf makinesi çantası, olmazsa olmaz bir parçadır. Yanınızda bulunduracağınız ekipmanlara göre de bir çanta seçmeniz en uygunu olacaktır.

Fotoğraf Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İlk önce kendinize güvenmelisiniz. Ardından yapmanız gereken bir kaç seçim vardır. Hangi konuda fotoğraf çekeceğim? Manzara, spor, portre, gece fotoğrafçılığı gibi.

Örneğin, portre fotoğrafçılığında fotoğraf çekeceğiniz kişinin doğal haliyle fotoğrafını çekmeniz halinde, en güzel fotoğraflardan birini yakalayabileceksiniz. Tabi bu kadarla da bitmemektedir. Bunlardan bir tanesini daha önceden de size bahsetmiştim. ( Diyafram ) Aslında 3 temel vardır. Diyafram, ISO ve Perde Hızı.

A- ISO

Fotoğraf makinesinde genellikle ISO 100, ISO 200, ISO 400… gibi yazılar görülmektedir. “Nedir bu ISO?” veya ” ISO Nedir? ” dediğinizi duyar gibiyim. Kısaca ışığa duyarlılıktır. ISO dengesini kurmanız gerektiğini de unutmamak gerekir. ISO’ yu arttırmak çoğu zaman işe yarasa da, fazla artırımak demek Noisy ( gürültü ) kirliliğe neden olacaktır. Bu sebeple, son kullanıcıların kendisinin belirlemesi daha doğru olacaktır.

B-Perde Hızı (Shutter Speed)

Dijital fotoğraf makinesinin gövdesinin içinde açılır-kapanır perde bulunmaktadır. En genel anlamıyla Perde Hızı, deklanşöre bastıktan sonra perdenin açık kaldığı süre olarak açıklanabilir. Perde hızları saniye cinsinden ölçülür. Perde ne kadar açık kalırsa (sabit cisimler için) perdeye daha fazla ışık düşer ve böylelikle daha aydınlık resimler elde edebilirsiniz. Ancak bunu kullanacağınız zaman tripod ve kumanda kullanmanızı öneririm. (Kumanda yoksa, zamanlayıcı) Perde hızı anlatmışken, Bulb (B) modu ndan da bahsedebiliriz. Bulb modu, deklanşöre basılı tuttuğunuz sürece, perdenin kapanmayacağı anlamına gelir ve makine fotoğraf çekimine devam eder. Deklanşörden veya kumandadan elinizi çektiğinizde pozlama biter ve fotoğraf görüntüsü için işlemci pozlama süresi boyunca pozladığı kareyi size göstermek için çalışır. Bu modda da kesinlikle tripod kullanılması gerekmektedir.

Ufak bir ipucu da vermek isterim. Konu hazır perde modunda iken, örneğin bir ip atlayan çocuk veya hızla hareket eden bir nesneyi çekmek istiyorsunuz. Bu durumda fotoğrafın hızlıca çekilmesi gerekmektedir. Yani, 1/1250, 1/1000 gibi perde hızlarında fotoğraf çekmeniz gerekecektir. Ya da gece ışıksız bir ortamda gökyüzünün fotoğrafını net ve yıldızlı bir şekilde çekmek istediğiniz zaman, perde hızını bu sefer düşürüp, makinenin yeterince ışığı içeri aldığından emin olana kadar ayarlarını yapacaksınız. ( Örneğin 10sn, 30sn, Bulb Modu) Gece fotoğrafı demişken, ay hakkında bilmediklerimizden de bahsi geçen bir yazımız bulunmaktadır. Bu yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf Makinesi

Yukarıdaki fotoğraf için yorumlarınızı beklemekteyim 🙂 Sizce Perde Hızı kaçtır?

Fotoğraf Makinesinde Çekim Modları Nelerdir?

A-Program Modu ( P )

Program modu, makinenin hemen hemen her şeyi kendisine bırakmak demektir. Nihai kullanıcı sadece, ISO değerini ve beyaz ayarını yapabilir. Bunu genellikle amatör fotoğrafçılar tercih etmektedir. Tam otomatik moddan farkı ise, ISO değeri ve beyaz ayarının yapılabilmesidir.

B-Diyafram Öncelikli Mod (A)

Adından da anlayacağınız üzere, bu mod kullanıldığında objektifin diyafram açıklık değerini kendiniz belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz değere göre, perde hızını ve ISO değerini makine kendisi otomatik olarak ayarlayacaktır.

C-Enstantane Öncelikli Mod ( S )

Enstantane öncelikli mod seçildiği zaman perde hızı manuel olarak ayarlanabilir. Diğer modlardaki gibi, kalan tüm özellikler makinenin inisiyatifinde kalacaktır.

D-Manuel Mod ( M )

Fotoğraf makinesinde manuel mod nasıl kullanılır?” dediğinizi duyar gibiyim.Bu modu gerçek anlamda kullananlar, artık profesyonel bir fotoğraf makinesi kullanıcısı olmuş demektir. Manuel Mod da pozlama, fotoğrafta özel bir ışık efekti verilmesi istendiği zaman çok işe yarar. Bu modda her şey fotoğraf makine si kullanıcısının inisiyatifindedir.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Wikipedia

1 thought on “Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: