EVDE İNGİLİZCE NASIL GELİŞTİRİLİR?

Evde İngilizce nasıl geliştirilir? Bir çoğumuzun cevabını fazlasıyla merak ettiği bir soru. Çünkü ev bizim konfor alanımız İngilizce kursu ve / veya İngilizce özel ders almak konfor alanımızın dışına çıkarıyor bizleri. Özellikle de çalışan biriyseniz fazlasıyla üşeniyorsunuz işten sonra kursa gitmeye ve gitseniz dahi ne kadar verimli oluyor tartışılır. Peki ne yapmalıyız ??? Şimdi maddeler halinde açıklayacağım.

1.Günlük Belirlediğiniz Aktiviteleri İngilizce Söyleyin

            İngilizcede konuşmaya ilk başladığınız zaman en basit cümleleri kurmak dahi çok zor gelir. Çok fazla heyecanlanırsınız ve kendinizi yetersiz görüp moraliniz düşebilir. Bu durumu aşmak adına benim önerim günlük aktivitelerinizi belirleyip onları belirli tense (zaman) lerde kurmaktır. Örnek olarak her gün uyanırız. Uyanmak (get up). I get up (uyanırım) , I got up (uyandım) , I will get up (uyanacağım). Bunların her biri cümledir ve siz uyanır uyanmaz 3 İngilizce cümle kurmuş olursunuz. Bu sizce sizin İngilizce konuşmak için özgüveninizi artırmaz mı? Kesinlikle artırır. Uyanmak bir örnekti ve gün içerisinde bunun gibi çok fazla eylem icra ederiz ve hepsini en az 3 zaman ile kullanırsak günün sonunda 50 cümleyi rahatlıkla geçmiş oluruz. Cümlenin ne kadar basit olduğu önemli değil çünkü zamanla o cümle yapısını kendiniz geliştireceksiniz.

2.Her Gün En Az 1 Gramer Konusu Belirleyip Çalışın

            Gramer dediğimiz zaman herkesin aklına “ İngilizce Öğrenmek İçin Gramer Gerekli mi? “ Aslında hem evet hem hayır. İlk başladığınız zaman basit bir seviye gramer bilmeden İngilizce konuşmak mümkün değildir. Bunun için gramer çalışmalısınız. Ama konuşmaya yavaş yavaş alıştığınız zaman oturup gramer çalışmanıza çok fazla gerek yoktur. Kendim için söylemem gerekirse ben gramer öğrenmeyi de seven bir insanım ve fırsat buldukça çalışırım. Gramer çalışmak için youtubeda Sıfırdan İngilizce Öğreniyorum Eğitim Seti var. Ücretsiz İngilizce çalışma kaynağı. Kesinlikle tavsiye ediyorum ben gramer çalışmaya o set ile başlamıştım ve çok faydasını görmüştüm.

3.Seviyenize Göre İngilizce Hikaye Kitapları Okuyun

            İngilizce okumanın önemine bir önceki yazımda değinmiştim. Buradan ulaşabilirsiniz. Okumayı nasıl yapmanız gerektiğini ve ne kadar süre yapmanız gerektiğini o yazımda detaylı paylaşmıştım. Okumanızı tavsiye ederim. Şunu da eklemek isterim ki İngilizce kitap okurken bilmediğiniz kelimeler ile muhakkak karşılaşacaksınız. Bu kelimeleri belirledikten sonra cep telefonundan Türkçe karşılıklarına bakıp ekran görüntüsü alın ve o görüntüleri bir klasörde toplayıp gün içinde boş bir vakit yakalarsanız inceleyin. Eğer mümkünse cümle içinde kullanın. Çünkü bu şekilde İngilizce kelime ezberlemek daha da kolaylaşır. Ben sözlük olarak Tureng kullanıyorum ve tavsiye ediyorum. Unutmayın rutin olarak gördüğünüz bir kelimeyi isteseniz de unutamazsınız.

4.Kendi Kendinize İngilizce Konuşun

            Evde İngilizce öğrenmenin en büyük avantajlarından birisi zamandan yapılan tasarruftur. Bu tekniği uygulamak için boş zamana ihtiyacınız vardır. Evdeyken , yolda yürürken , duş alırken , işteyken herhangi boş bir vaktim varsa aklımda bir senaryo kuruyorum İngilizce düşünmeye ve konuşmaya başlıyorum. İşyerinde deli misin? sorusunu defalarca işittim😊. Bu tekniğin artısı şu ki İngilizce konuşma stresi hissetmiyorsunuz çünkü kimse dinlemiyor sizi. İstediğiniz kadar hata yapabilirsiniz. Örnek bir senaryo olması açısından kendinizi bir iş mülakatında düşünün ne gibi sorularla karşı karşıya kalırsınız ve ne tür cevaplar verirsiniz? Ya da eşiniz ile gün içerisinde konuştuklarınızı bir de kendi kendinize İngilizce konuşmayı deneyin. İngilizce Öğrenmek : Nasıl Öğrenmeliyiz başlıklı yazımda Cambly ve English Ninjas gibi konuşma programlarının faydalarından bahsetmiştim. Eğer maddi imkanınız elveriyorsa bu programlardan birini kesinlikle kullanın derim.

5.İngilizce Videolar , Diziler , Filmler İzleyin

            Başlangıç seviyesi için İngilizce çizgi filmler (Türkçe altyazılı) izleyebilirsiniz. Ben “ Avatar – The Last Airbander “ izlemiştim. Başlangıç için ideal bir seri olduğunu düşünüyorum. Hatta çok sevdim ve sonrasında çekilen “ Avatar – Legend of Korra “ serisini de izlemiştim. İngilizce Animeler izleyebilirsiniz. Animeler ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Seviyenizin orta ve üzeri olduğunu düşünüyorsanız Ted X Talks konuşmalarını (Türkçe altyazılı ya da seviyeye göre İngilizce altyazılı) izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Aynı zamanda çok da öğretici oluyor.

6.Voscreen Sitesini ve Uygulamasını Kullanın

          Evde İngilizce öğrenirken en büyük yardımcınız kesinlikle Voscreen olacaktır. Voscreen size dizilerden , filmlerden , belgesellerden , çizgi filmlerden kesitler sunarak İngilizce anlamanızı , kelime ve cümle yapısını öğrenmeyi kolaylaştıran bir video platformdur. IOS ve Android için de mobil uygulaması mevcuttur. Kesinlikle incelemenizi tavsiye ediyorum. Ufak bir fikir oluşturması açısından bir video paylaşıyorum.

Thanks For Reading That Article

4 thoughts on “EVDE İNGİLİZCE NASIL GELİŞTİRİLİR?

 1. Yaşadıklarınızı tecrübe edinip en içten bir şekilde aktarmanız insanları teşvik etmeniz oldukça başarılı en kısa zaman içerisinde diğer yazdıklarınızı merakla bekliyorum.

  1. Merhaba Büşra,
   Teşekkür ediyorum. Tek gayesi öğrendiklerini aktarmak olan birini bu güzel sözler çok mutlu ediyor. Yazılarımın devamı gelecek 🙂

 2. Merhaba Orhan Hocam,
  Gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş. Verdiğiniz tavsiyelerin, linklerin, benim gibi başkalarına da yardımı dokunacagina şüphem yok. Elinize emeğinize sağlık.
  Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: