Ermiş – Halil Cibran : İnceleme

Ermiş - Halil Cibran

Ermiş – Halil Cibran :

Okuduğum kitapları bir süre sonra hatırlamıyorum. Olay örgüsü, kahramanlar vs kafamdan uçup gidiyor. Sanırım okunan kitapları hatırlamanın en iyi yolu onlar hakkında bi şeyler karalamak.. Aklımda olan ve kahramanlarını tamamıyla hatırladığım 3-5 kitabımın ortak özelliği onlar hakkında bi şeyler yazmış olmam. Bu nedenle arada bir de olsa bazı kitaplar hakkında bi şeyler karalamak istiyorum. Bunlardan biri de Halil Cibran’ın Ermiş adlı eseri.. Ermiş kadar, sayfa sayısı ile anlatım yoğunluğu doğrusal olmayan bir başka kitap daha okumadım. Hayata dair her konu üzerinde durulmuş ve söylenmek istenilen iki cümleye sığmış hem de öyle güzel sığmış ki bir çoğunun altını çizmeden duramıyorsanız. Hatta kitabın her yeri çizimlerle dolu oluyor ve bi süre sonra( kitabı leş ettim deyip) çizmeyi bırakıyorsunuz.
Kitap sanki hayatın özünü sunuyor. Sadece 3-5 alıntı bırakmak istiyorum kitaba dair. Bunlar da burada dursun 🌸
Aşka dair..
“Çünkü aşk taçlandırdığı gibi çarmıha da gerer sizi. Hem besler, büyütür hem de budar sizi…” 🙏🏻Evliliğe dair.. “Birlikte durun ama yapışmayın birbirinize: Çünkü ayrı durur tapınağın sütunları. Hem birbirinin gölgesinde büyüyemez meşeyle selvi..” 🎭Sevinç ve kedere dair.. “Sevinç ve keder birlikte gelir; biri sofranızda sizle otururken, unutmayın, diğeri yatağınızda uyumaktadır..” ⚖️ Suç ve cezaya dair..
“ Nasıl tek bir yaprak bile sararmazsa bütün ağacın bilgisi olmadan, kusur işleyen de hepimizin gizli iradesi dışında kusur işleyemez..” 🦋Özgürlüğe dair..
“Ve tahtından indirmek istediğiniz bir despotsa söz konusu olan, önce onun içinizdeki kurulu tahtını ortadan kaldırın…” Kendini bilmeye dair.. “
🌝Hakikati buldum değil, bir hakikat buldum deyin. Ruhun yolunu buldum demeyin, kendi yolumda yürürken ruhla karşılaştık deyin.. 🌼Hazza dair..
“Çünkü arı için çiçek bir yaşam kaynağı, çiçek için arı bir aşk habercisidir. Hem arı hem de çiçek, her ikisi için de hazzın verilişi ve alınışı bir ihtiyaç bir geçit halidir. Hazlarınızda çiçeklerle arılar gibi olun..”

Sağlıcakla…

Ermiş – Halil Cibran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir