En İlginç Mimari Yapılar

longaberger - piknik sepeti

En ilginç mimari yapılar deyince nefes kesen manzaraları ve dış görünüşleri ile dikkatleri üzerine toplayan mimari yapıları sizler için derledik. Her zaman, herkesin ilgisini çeken bu tarz farklı, görmeye pek de alışık olmadığımız yapıların her birinin, ayrı bir hikayesi vardır.

Dans Eden Ev – Çek Cumhuriyeti

en ilginç mimari yapılar - dans eden ev

Çekya’nın (Çek Cumhuriyeti) Prag şehrinde, Vlatava Nehri kıyısında yer alan binanın yapımı 1992 yılında başladı ve inşası 4 yıl sürdü. Hırvat ve Çek kökenli mimar Vlado Milunić’in Kanada kökenli bir mimar olan Frank Gehry ile işbirliği yaparak tasarladığı bu binanın tarzı, sanat ve mimarlık çevreleri tarafından “yeni barok” olarak nitelendiriliyor. Mimarlar, dans eden evi şehrin kültür merkezi yapmayı planladılar ve bu bina zaman içerisinde Prag şehrinin sembollerinden biri haline geldi.

Wonderworks Ters Ev – ABD

en ilginç mimari yapılar - ters ev

Şiddetli bir fırtınaya maruz kalan bir evin, başka bir ev üzerine tepe taklak düşmesini andıran bu mimari yapıt, Pigeon Forge’u ziyaret etmek için yeterli bir sebep oluşturacak nitelikte. 3200 m²’lik alana yayılmış 3 katlı binada, 100’den fazla bölüm bulunuyor. Yüksekliği ise 25 metre. Mimari yaratıcılığın sınırlarının zorlandığı yapının içinde fizik, matematik ve uzay dünyasının bazı temel prensiplerini özellikle çocuk ve gençlere eğlenceli bir şekilde anlatan; ama her yaştan insana hitap eden öğretici bir müze ve eğlence parkı oluşturulmuş.

Kansas Halk Kütüphanesi – ABD

en ilginç mimari yapılar - kütüphane bina

Dünyanın en ilginç mimari yapılar ından biri olan Kansas Halk Kütüphanesi de görülmeye değer yapılardan biri. Kitaplar; geçmişi ve bilgiyi geleceğe taşıyan en güvenilir kaynaklardır. Bazen bizi güzel bir aşk hikayesinin içine taşırken bazen de kuantum fiziğinin ortasına sürükleyebilir. Ancak bu günlerde işler pek de öyle yürümüyor. Okuma alışkanlığının azaldığı toplumlar giderek artsa da, kimilerinin hala umudu var gibi. ABD’nin Kansas eyaletinde insanların kütüphaneye ilgisini arttırmak için tasarlanan bu bina gerçekten çok ilginç. Raflara dizilmiş kitapları andıran görüntüsüyle, kitaplara verilmesi gereken ilgiyi fazlasıyla artırmış gibi görünüyor.

Amager Bakke – Danimarka

en ilginç mimari yapılar - amager bakke

Danimarka’nın Kopenhag kentinde bulunan bu yapı, ilk bakışta gösterişli bir plaza ya da lüks bir oteli andırabilir. Ama burası 2017 yılında açılan, dünyanın en çevreci ve en büyük biyokütle enerji santralidir. bu tesis 120.000 evin sıcak su ve elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor. Belli açılardan bakıldığında kafa karıştıran bir yapı olsa da, tasarımıyla göz kamaştıran bu tesisin çatısında insanlar yürüyüş yapabiliyor, golf oynayabiliyor hatta kışın kayak bile yapabiliyorlar.

Küp Evler – Hollanda

en ilginç mimari yapılar - küp ev

Hollanda’nın Rotterdam şehrinin en önemli turistik yapılarından biri olan Küp Evler, 1984 yılında Hollandalı mimar Piet Blom tarafından tasarlanmış. II. Dünya Savaşı sonrasında Rotterdam’ın Oude Haven bölgesindeki binaların yıkılması sonucunda Piet Blom, bu bölgeye yeniden bir mimari kimlik kazandırmak için görevlendirilmiş. Küp Evler, Rotterdam’ın savaş sonrası kentsel dönüşüm projesinin bir parçası.  Şehir merkezinde 45 derecelik açıyla duran, altıgen şeklindeki ilginç kübik evlerin her biri bir ağacı, hepsi birlikte ise ormanı simgeliyor. 1977’de yapımına başlanmış Küp Evler’den 55 tane planlanmış olsa da, şu ana kadar otuz sekizi küçük, ikisi süper küp olmak üzere toplam kırk adet ev bulunmakta.

Longaberger Binası – ABD

longaberger - piknik sepeti

Dünyanın en enteresan yapılarından biri olan bu yapı, aslında devasa bir piknik sepeti. Uzmanlığı tahta piknik sepetleri üzerine olan bir firma tarafından tasarlanmıştır. 7 katlı bir yapıdır. ilk bakışta görenleri hayrete düşüren bu yapıya, yapıyı görenler pek anlam veremeseler de, firma bu binayı genel merkez olarak kullanmaktadır. Bu firma ilginç bir mimari yapmakla kalmamış, aynı zamanda yıllar sürecek kalıcı bir reklama da imza atmış.

Piyano Ev – Çin

Klasik bir piyanoya dayanmış cam bir viyolonsel görünümündeki bir binanın da ilginç yapılar listesinde olması bizleri çok da şaşırtmasa gerek. Tamamen camdan yapılmış devasa bir yapının karşınızda durduğunu düşünün. Hem de tamamen camdan yapılmış. Müzik ile mimarinin muazzam harmonisini ziyaretçilerine sunan bu benzersiz yapı, dünya üzerinde görülmeye değer modern sanat yapıtları arasına adını yazdırmayı başarmış. Çin’in An-Hui kentinde bulunan bu ilginç yapı, bölgeyi ziyaret eden turistlerin, yoğun ilgisiyle karşılaşırken mimarisine ve ismine yakışacak şekilde, müzik okulu öğrencileri için oldukça ilham verici bir derslik görevi de görüyor.

Kaynak : En Faydalı

Dünyanın en ilginç mimari yapılar ını yazdığımız bu yazımızda hazır kaynakçada youtube sayfasının linkini vermişken sizleri kanala abone olmaya davet ediyoruz. Araştırmayı, öğrenmeyi ve öğretmeyi seven kadrosu ile faydalı bilgileri sizlere ulaştırmayı hedefleyen bir kanal.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir