DÜNYANIN EN DERİN MAĞARASI : KRUBERA

Krubera

Krubera Mağarası ;

Dünyanın enlerinden birine yolculuk yapmaya ne dersiniz?

Bugün size gezegenimizin en derin mağarası olan Krubera’dan bahsedeceğim.

Dünyanın En Büyüğü : Hang Son Doong

Dünyanın en büyük mağarası Vietnam’da bulunan HANG SON DOONG mağarasıdır. Şimdiye kadar defalarca yapılan denemeler sonucu ancak 11 km ilerlendi. Uzmanlar tarafından uzunluğunun yüzlerce kilometre olabileceği tahmin ediliyor. İçinde nehirler,göller barındıran, ormanları olan, hatta kendine özgü bir bitki örtüsü bile bulunan bu mağara dünyanın en büyük mağarasıdır. Hang Son Doong mağarası ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Krubera
Hang Son Doong Mağarası

Dünyanın En Derini : Krubera

Dünyanın en büyük mağarasını bırakıp , dünyanın en derin mağarasına bakalım. Çünkü yer altına indikçe galerilerin üzerindeki kaya basıncı artıyor. Ayrıca sıcaklık her 100 metrede 3 derece yükseliyor. Bu yüzden Jules Verne’in “Arz’ın Merkezine Seyahat” romanını okuyan hevesli kaşifler için derin mağaralara inmek dev mağaraları keşfetmekten daha zor.

Bu konudaki son rekor da Kafkaslar’dan geldi. Gürcistan ile Abhazya arasındaki tartışmalı bir bölgede yer alan 2195 metre derinliğindeki Krubera mağarasının dibine inmek tam olarak 1 ay sürüyor. Üstelik Krubera sadece en derin mağara değil. 1956 yılında Fransız kaşiflerin keşfettiği tünellerin uzunluğu 13 km’yi aşıyor. Fransızlar o yılların imkanlarıyla sadece 1 km derinliğe inmeyi başarabildiler.

Krubera
Krubera Mağarası

İsim Babası : Alexander Krubera

Ancak Rus jeolog Alexander Kruber 2005 yılında mağaraya bir sefer düzenledi ve 56 kişilik ekibiyle içeriye 5 ton ekipman taşıdı. Mağara o kadar derindi ki Kruber‘in ekibi sanki dünyanın en yüksek zirvesi olan Everest’e tırmanır gibi hazırlandı ve tedbir aldı. Çünkü bu mağaraya inmek Everest‘e tırmanmak kadar zordu ve Kruber bunun farkındaydı. Mağaraya girdikten sonra 700 metre, 1215 metre, 1410 metre ve 1640 metre derinlikte toplam 4 mola verdi. Mola yerlerinde adeta küçük bir köy kuran araştırmacılar kayaların arasında bazen günde 20 saat yol alarak insanın ayaklarını donduran soğuk yeraltı nehirlerini aştılar ve mağaranın dibine ulaşana kadar yer altında tam 1 ay yaşadılar.

2007 yılında ise Ukraynalı Gennady Samokhin “nihai çukur” olarak adlandırılan en derin tünelin dibine erişerek yeni bir rekor kırdı. Samokhin’in bu başarısı Rusya devlet başkanı Vladimir Putin tarafından verilen bir ödülle de taçlandırıldı. Karşılaştıracak olursak dünyanın en derin altın madeni olan TauTona’nın derinliği 3400 metredir. Bu bize Krubera hakkında net bir fikir veriyor.

Kola Süper Derin Sondaj Kuyusu

Öte yandan, dünyada açtığımız en derin çukur Rusya’nın Kola Yarımadası’nda bulunan Kola Süper Derin Sondaj Kuyusu. Kola kuyusunun derinliği 12 km’yi aşıyor ki bu açıdan 11 km ile okyanusların en derin yeri olan Mariana Çukuru’ndan daha derin olduğunu söyleyebiliriz. Elbette derin mağaraların havası da diğerlerinden farklı oluyor. 3 km derinde kayaların sıcaklığı suyun kaynama derecesine ulaşıyor!

Krubera
Kola Süper Derin Sondaj Kuyusu

Adını Rus jeolog Alexander Kruber‘den alan Krubera Mağarası’nın en büyük özelliği dünyada derinliği 2000 metreyi aşan tek mağara olması. İleride daha derin bir doğal mağara bulur muyuz bilinmez, ama Karadeniz’e kıyısı olan Abhazya Cumhuriyeti’ndeki Arabika Masif sıradağlarında yer alan Krubera hem 2 km’yi aşkın derinliği hem de Gürcistan’la tartışmalı bir bölgede yer alması nedeniyle çoktan ders kitaplarına geçti bile.

Bu mağara en çok Ruslar tarafından ilgi görüyor. ve her yıl yüzlerce rus bu mağarayı görmeye geliyor. Ruslar Krubera’ya Voronya diyor ki bu da Rusça kuzgun mağarası anlamına geliyor. Çünkü Krubera’ya 80’lerde merak saran Kiev’li Ruslar mağarayı ziyaret ettikleri zaman girişinde yuvalanmış çok sayıda kuzgun bulmuşlar.

Peki bu mağara neden bu kadar derin?

Krubera mağarası kıtaların kayması sonucunda Kafkaslarla birlikte ülkemizinde içinde bulunduğu  Anadolu yarımadasını da oluşturan büyük tektonik hareketlerin merkezinde yer alıyor. Bu bölgede çarpışan kıtaların üst katmanları bükülerek Arabika Masif gibi dağ zincirleri oluşturuyor. Kaya tabakasının bu şekilde eğilip bükülmesi dünyanın derinliklerine uzanan dev çatlaklar yaratıyor.

Üstelik Arabika Masif’in yamaçları büyük ölçüde kireç taşı içeren “karstik araziden” oluşuyor. Karstik arazideki kireç taşı kayaçları yağmur suyunun toprağa nüfuz etmesiyle aşınarak eriyor ve bunların içinde geniş yarıklar açılıyor. Arabika Masif çatlakları aynı zamanda bölgede görülen depremlerden de etkileniyor. Jeologlar Krubera Mağarası’nın kireçtaşındaki çatlakların depremlerle büyümesi sonucu oluştuğunu düşünüyor.

Krubera Bölgesinde Yaşam

Artezyen kuyuları ile erişilebilen bu mağara, zengin yeraltı su kaynakları sayesinde bölgedeki su ihtiyacının da büyük bölümünü karşılamakta. Artezyen kuyuları sayesinde çıkarılan su hem sulama alanında, hem de çevredeki yerleşim yerlerinin  su ihtiyacında kullanılıyor. Yer altı su kaynakları sayesinde bölgede tarım faaliyetleri de gelişmiştir. Özellikle Çay, Tütün, Şarap, Fındık ve Mandalina çokça yetiştirilmektedir. Karadeniz kıyısında bulunan 40.000 nüfuslu Gagra şehrinin en önemli geçim kaynaklarından biri tarım ve turizm olduğu için, bu doğal kaynaklar bölgedeki insanlar için çok önemli bir yere sahip.

Sonuç olarak Krubera mağarası seferleri tıpkı derin deniz dalgıçları ve astronotlar gibi insanoğlunu bilinmeyen yerlere taşıyan büyük bir macera oldu. Günümüzde jeologlar ve zoologlar Krubera’yı araştırmaya devam ediyor. Bu mağaranın irili ufaklı tüm yan tünelleriyle keşfedilmesi yıllar alacak. Krubera dünyanın derinliklerinde ne tür canlılar yaşadığını araştırmak açısından da büyük önem taşıyor. Krubera mağarası Abhazya’nın Gagra şehri yakınlarında, Arabika Masifi üzerindeki Gagrinsky Aralığı‘nda, denizden 2.250 metre yükseklikte yer alan bu mağaraya yıl boyunca dünyanın çeşitli yerlerinden turistler ziyarete gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir