Crew Dragon (Dragon 2) – SpaceX

crew dragon 2

Crew Dragon Kapsülü ile Elon Musk ‘ın şirketi olan SpaceX firması, iki astronotu (Douglas Hurley, Robert Behnken) Uluslararası Uzay İstasyonu ‘na göndermek için kalkışı gerçekleştirdi. Ocak 2020’de insansız olarak testlerini gerçekleştirip Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ulaşan SpaceX firması bu kez de iki astronot ile ISS’ye gitmeyi hedefliyor.

crew dragon

İlk Deneme

Crew Dragon ile ISS’ye gitmeyi hedefleyen SpaceX, 27 Mayıs 2020’de ilk fırlatma denemesi için tüm hazırlıklarını tamamladı. Yaklaşık 4 saat süren bir yayına müteakip, ateşlemeye tam 16 dakika 54 saniye kala hava koşulları nedeniyle fırlatmayı 30 Mayıs’a ertelediler.

İkinci Deneme

30 Mayıs 2020’de Türkiye saati ile 22:30 sularında fırlatma başarı ile gerçekleştirildi. Şimdi yaklaşık olarak bir günlük bir süre boyunca yörüngede dolaşacak olan Dragon Kapsülü, ISS’ye kenetlenme işlemini gerçekleştirilecek. Kenetlenme işlemi esnasında kontrol manuel olarak yapılacak ve astronotlar yardımı ile kenetlenme gerçekleştirilecek.

Crew Dragon ile ne amaçlanıyor?

Crew Dragon ile amaç Dünya’dan insanları ISS’ye ulaştırmak. Peki neden bu kadar önemli? Çünkü Uzay tarihinde ilk defa özel bir şirket böyle bir deneme gerçekleştiriliyor. Peki bunu amaçlayan başka firma var mı? Bu konuda SpaceX ‘in haricinde Boeing firması da aynı hedef için çalışmalarını yürütüyor. Uzay yolculuklarını ticarileştirmeyi teşvik etmek isteyen NASA ise uzay kapsülü yapımı için SpaceX’e 3,1 milyar dolar, Boeing firmasına ise 4,5 milyar dolar vermişti. Boeing firmasının CST-100 Starliner isimli kapsülünü, 2021’e kadar fırlatması beklenmiyor.

crew dragon 2

Fırlatma aşamasına dair notlar :

Fırlatma esnasında yakıt doldurma, yakıt soğutma, motor soğutma, sıvı oksijen dolumu gibi tüm işlemler ve kontroller bilgisayar tarafından kontrol edilmiş olup otomatik olarak yapıldı. Hatırlatmakta fayda var ki daha önceki fırlatmalarda ateşlemeye son 16 saniye kala bile teknik aksaklıklar nedeniyle iptal edilen fırlatma denemeleri olmuştu. Crew Dragon ‘un ilk denemesinde hava koşulları nedeni ile fırlatma işlemi iptal edilmişti.

ISS’ye kenetlenme esnasında kontroller astronotların elinde olacak ve bu işlem manuel olarak gerçekleştirilecek. Fırlatma işlemi canlı yayın ile tüm Dünya’ya açık bir şekilde gerçekleştirildi. Henüz resmi bir açıklama yok; ancak ümit ediyoruz ki kenetlenme işlemi de canlı yayın ile gerçekleştirilir. Daha önceki uzay görevlerinde genellikle kenetlenme aşamaları da yine NASA tarafından canlı olarak yayınlanıyordu.

Uzay tarihinde böylesi önemli bir dönüm noktası yaşanıyorken umarız görevlerinde başarılı olabilirler ve bizler de bu tarihe tanıklık edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir