Covid-19 için evde maske nasıl yapılır?

Covid-19 (Coronavirus) son zamanlarda hepimizin, hatta ve hatta tüm dünyanın başının belası sayılabilecek bir hastalık. Henüz tedavisi bulunmamasına karşı, korunmak için gerekli tedbirleri almalıyız. Alınması gereken tedbirler için buradan yazımızı okuyabilirsiniz.

covid-19

Son zamanlarda maske, dezenfektan ve temizlik ürünlerindeki fiyat artışı ülkemiz ve dünyadaki pek çok insanın DIY ( Do It Yourself ) ” Kendin Yap ” a itmiştir. Bugün de sizlerle, evde koronavirüs maskesi nasıl yapılabilir onu inceleyeceğiz.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, çevrenizde kullanılan maskelerin büyük bir çoğunluğu dışarıdan gelen virüslere çok fazla koruma sağlamamaktadır. Bunun yanı sıra, Sağlık Bakanı KOCAHerkes kendisini hasta gibi düşünerek hareket etmelidir.” demiştir. Kullanmakta olduğunuz maskelerin aynı zamanda, sizi koruyacağı gibi, dışarıya vereceğiniz öksürük ve hapşırma sonucu su taneciklerini ve virüsleri engellemeye yol açar.

Evde Maske Yapımı için Hangi Malzemeleri Kullanmalıyım?

Cambridge Üniversitesi’ nin araştırmacıları, ev yapımında en iyi kullanılabilecek malzemeleri belirlediler. Araştırmacıların ne kadar koruyucu olduğunu anlamak için maskelere 0.93- 1.25 mikron büyüklüğünde olan Bacillus atrophaeus bakterileri ve 0.023 mikron Bakteriyofaj MS virüsü gönderdiler. Maskeler bu virüs ve bakterileri geçirmediği ölçüde başarılı sayıldı. (Coronavirus 0.1 ile 0.2 mikron büyüklüğünde olduğunu da belirtmek isteriz.)

Araştırmacılar, en fazla koruyan ürünün cerrahi maske, sonra da sırasıyla elektrik süpürgesi torbası ( %80 ), kurulama bezi ( %70 ) ve pamuk kumaşlar ( %70 ) oranında bakterileri ve virüsleri durdurabildiğini söylemektedirler. Aynı zamanda yapılan araştırmada antimikrobiyal yastık kılıfları, keten kumaşlar, tişörtler ve ipek kumaşlar da test edildi. Bu malzemeler üzerine gönderilen virüsler ve bakterilerin %50′ sinden fazlasını geçirmeyecek bir düzeyde başarı gösterdiği de ispatlanmış oldu.

İmkanınızın olması durumunda, evde 3D Printer (3B yazıcı) varsa; kendi maskenizi tasarlayabilir ve içerisine yukarıda bahsedilen ve bulabildiğiniz malzemelerden koyup, koruma sağlayabilirsiniz. Bunlar için tasarım yapmaktan çekinceniz varsa; Thingiverse, Cults3d gibi hali hazırda içerisinde STL dosyası bulunduran siteleri de kullanabilirsiniz.

covid-19

Covid-19 ( koronavirüs )‘ den korunmak için zor durumlarda evde kendiniz de maske yapmanız gerekirse; önce hangi malzemelere önem vermeniz gerektiğini bildiğinizi ve bu husus doğrultusunda seçim yapmanızı dileriz. 🙂

Unutmayın “Hiçbir virüs, alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir.” Sağlıcakla kalın.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak:
https://hackaday.com/2020/03/18/homemade-masks-in-a-time-of-shortage/
wikipedia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir