Corona Virüsü

corona virüsü 3-

Corona virüsü, Çin’in haftalardır mücadele ettiği salgın… Bilinen kayıtlara göre hayatını kaybedenlerin sayısının 106’ya ulaştığı salgın.. Corona virüsü ile ilgili bilinmesi gereken şeyler nelerdir? Corona virüsü nereden yayıldı? Corona virüsü nasıl bulaşır? Corona virüsü belirtileri nelerdir?

Corona virüsü nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tanımlamasına göre coronavirüsünün; soğuk algınlığı semptomlarıyla başlayan ve hayati tehlikeleri barındıran, çok tehlikeli sağlık sorunlarına yol açan MERS ve SARS virüsleri ile aynı aileden olduğu belirtiliyor.

MERS ve SARS virüsleri insanlar ve hayvanlar arasında bulaşıcıdır. MERS virüsünün deveden insana bulaştığı tahmin edilirken, SARS virüsünün ise kediden insanlara bulaştığı tahmin edilmektedir. Corona virüsünün de tıpkı MERS ve SARS virüsleri gibi insanlar ve hayvanlar arasında bulaşıcı olduğu tahmin edilmekle beraber henüz hangi hayvan/hayvanlardan bulaştığı bilinmemektedir.

corona virüsü 1

Corona ne demektir?

Corona kelimesi Latince olup “taç” anlamına gelmektedir. Taç kelimesinin bu virüse isim olarak verilmesinin sebebi ise mikroskobik düzeyde incelendiğinde virüsün şeklinin “taca” benzemesindendir.

Corona Virüsü Nereden Yayıldı?

Virüsün Çin’in Wohan kentinden çıktığı bilinmektedir. Wohan kentinin nüfusu 2015 yılı sayımlarına göre 10,6 milyon olup yüz ölçümü yaklaşık olarak 8,5 milyon km² ‘dir.

Çinli sağlık yetkilileri virüsün kaynağını araştırmaya devam etmekteler. Bazı uzmanların tahminlerine göre ise virüsün kaynağı yasa dışı bir şekilde hayvan ticaretinin yapıldığı deniz ürünleri pazarı olduğu yönünde.

Coronavirüsü vakası ile Çin dahil 17 ülkede karşılaşıldı; ölümle sonuçlanan vakalar ise yalnızca Çin’de görüldü. Ülkemizde ise Çin’den gelen bir kafile karantina altına alınarak kontrollerden geçirildi; ancak herhangi bir tehlike ile karşılaşılmadı.

Birçok ülke, vatandaşlarını zaruri olmadığı müddetçe Çin’e seyahat etmemeleri hususunda uyardı.

corona virüsü 2

Corono virüsü belirtileri nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) koronavirüsü belirtilerini öksürük, ateşlenme, nefes almada zorluk çekme olarak belirledi. Karşılaşılan çoğu vakada coronavirüsünün; şiddetli akut solunum sendromuna, böbrek yetmezliğine ve ölümlere sebebiyet verdiği bilinmektedir.

Coronavirüsü kuluçka süresi tam olarak bilinmemekle beraber 10 ila 14 gün arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Ne kadar ölümcül?

Bazı uzmanlara göre coronavirüsünün; aynı aileden oldukları tahmin edilen SARS virüsü kadar ölümcül olmadığı iddia ediliyor. SARS virüsü çok geniş kitlelere yayılmadığı için isminden bu kadar haberdar olamamıştık; ancak SARS virüsü 800 can almıştı (2002-2003 yılları).

Corona virüsünden korunmak için ne yapmamız gerekiyor?

Coronavirüsü salgını için şuana kadar bir aşı geliştirilememekle beraber belirli bir tedavisi de henüz yok maalesef. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ; aşısı ve tedavisi olmayan bu salgın için oldukça basit önlemler almamızı öneriyor.
-Ellerinizi sık sık alkol bazlı bezler yardımıyla silin.
-Hapşururken/Öksürürken ağzınızı ve burnunuzu bir bez yardımı ile kapatın.
-Ateşi olan veya sık sık öksüren kişilerle temastan kaçının.
-Çiğ ve az pişmiş hayvan etlerinden uzak durun.
-Belirtilerden herhangi biri ile karşılaşırsanız en yakın sağlık merkezine başvurup seyahat ettiğiniz yerler hakkında bilgi verin.

Bir an önce tedavi yönteminin belirlenmesi veya aşısının bulunabilmesi umuduyla… Sağlıkla kalın.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:
vikipedi
hürriyet
– WHO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir