Corona Virüsü ve Çocuklar

corona virüsü ve çocuklar herkesim

Corona virüsü ve çocuklar ile ilgili olarak doğru veya yanlış çokça yazı bulabilmek mümkün. Gelin bir de bu konuyu biz ele alalım.

Koronavirüsü çocuğuma nasıl anlatabilirim?

Dünya, son aylarda Corona denilen bir virüs salgını (En ölümcül salgınları yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.) ile karşı karşıya. Haberlerde diğer ülkelerde nasıl yayıldığını, sonuçlarının ölümcül olabileceğini gördük ve ülkemize ne zaman uğrayacak diye merak ederken sağlık bakanının açıklaması ile resmi olarak virüs gerçeği karşı karşıya kaldık. Virüsün yayılmasına karşı bir sürü önlem alındı, ülkece daha temiz yaşamak için seferberliğe girdik. Ülkedeki herkesi kaygılı bir hale bürüyen Corona, rahatlamak için sağlıklı ya da sağlıksız davranışlar geliştirmemize sebep oldu. Olaylar karşısında yetişkin olarak kaygı düzeyimizi düzenlemekte zorlanırken çocukların olaylardan nasıl etkilendiğini unutuyor olabiliriz.

corona virüsü ve çocuklar

Virüsün henüz ne anlama geldiğini dahi bilmeyen bir çocuğun, etrafında sürekli gergin olan ebeveynlerinin hareketlerine anlam veremediğini ve ne kadar çaresiz hissedeceğini bir düşünün. Anlam veremediğimiz şeylerin bizi ne kadar korkuttuğunu hayal edin. Yanımızda anlam veremediğimiz şeylerden korkan insanların olduğunu bize de ondan korunmamız gerektiğini söyleseler ve bu devamlı olsa biz de o şeyden korkmaktan başka çaremiz olmadığını düşünür farklı tepkiler vermeye başlardık.

Çocukların zihinleri henüz bizler kadar gelişmemiştir ve soyut şeyleri kavrayamazlar. Bu yüzden gözleriyle göremedikleri şeylere anlam vermek onlar için neredeyse imkânsızdır. Çocuk zihninde anlam verilemeyen şeyler, kendilerini güçsüz çaresiz hissetmelerine ve travmaya sebep olabilir. Bu yüzden onlara virüsü anlatırken kavrayabilecekleri şekilde somutlaştırmak düzeyine uygun kelimeler ve resimler seçmek gerekir. Peki, nasıl olacak bu derseniz, Kolombiyalı bir oyun terapisti tarafından hazırlanan resimleri gelin birlikte inceleyelim.

corona virüsü ve çocuklar 1
corona virüsü ve çocuklar 2

Görsellerin orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

Çocuklar bu veya buna benzer etkinliklerle virüsü tanıyıp anlamlandırabilirler. Kaygının travmaya dönmemesine de bu ve benzeri etkinlikler yardım edebilir. Çocuklara virüsten bahsedilirken hastalığa yakalanmamaya değil nasıl korunabileceğine odaklanılmalıdır. Kaygısıyla mücadele ederken virüsle mücadele edebilecek güçte olduğu oyunlarla gösterilebilir. Öncelikle biz yetişkinler gerekli önlemleri aldıktan sonra hastalıklarla baş edebilecek güçte olduğumuzu düşünüp kendimizi rahatlatabilir, sonrasında çocuklarımıza da aynı gücün kendinde olduğunu gösterebiliriz. Virüsün hayali canavar, çocuğun da onunla mücadele eden bir süper kahraman olduğu oyunlar oynanabilir. Oyun oynamak çocukların duygularını anlatması için fayda sağlar. Gerginliğini oyunla atması, güç kazanması sağlanabilir.

Corona Virüsü ve Çocuklar : Milli Eğitim Bakanı neler dedi?

Değerli anne babalar… Biz öğrencilerimize, tedbir amacıyla eğitime ara verdiğimizi anlattık ve yapmaları gerekenleri de biliyorlar. Ancak virüsten korunmayı bütünüyle çocuğa yükleyemeyiz. Lütfen çocukları kalabalık ortamlara götürmeyin; dışarıya çıktığınız durumlarda çocuğun doğada vakit geçirebileceği tenha ve verimli alanları tercih edin. El hijyenini sağlamak, bulunduğumuz ortamları havalandırmak, çocukların beslenmesine ve uykusuna dikkat etmek önceliğimiz olsun. Çocuklarımızın mutlak suretle güvende olduklarını duymaya ihtiyaçları var. Velilerimizden ricam virüsü, çocukta bir travmaya dönüşmeyecek şekilde gündemlerine almalarıdır. Lütfen virüs hakkında konuşurken kısa ve açık konuşmaya, aldığımız tedbirleri virüs ekseninde değil genel temizlik kuralları çerçevesinde anlatmaya gayret edin ve konuşmalarınızla çocuğun kendisini güvende hissetmesini sağlayın. Unutmayın sürekli virüsten bahsetmek, televizyon görüntülerini izlemesine olanak tanımak, bir panik duygusuyla süreci kontrol altında tutmaya çalışmak çocuğun ileriki yaşantısı için büyük sorunlara sebebiyet verebilir. Sizler anne-baba olarak sakin olun ve çocuğunuza sürecin devletimizin kontrolünde olduğunu, bizlerin gerekli hijyeni sağlayıp virüsten korunma kurallarını yerine getirdiğimiz sürece güvende olduğumuzu belirtin. Bazen çocuklar kulaktan dolma bilgilerle, büyük korkular geliştirebilirler. Çocuklarınızı dinleyin, düşüncelerini yargılamayın ve duygularını ifade etmelerine olanak tanıyın. Bu süreci el birliğiyle, birbirimize güvenip destek olarak tamamlayacağız.

Yaşadığımız zor günler bittiğinde psikolojik ve fizyolojik sağlığımızı korumuş olmak için elimizden gelen tüm çabayı hem kendimizden hem de çocuklarımızdan eksik etmeyelim.

Sağlıkla…

1 thought on “Corona Virüsü ve Çocuklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir