Çocuklarla Oyun Oynamak

çocuklarla oyun oynamak 1

Çocuğumla nasıl oyun oynayabilirim?

Çocuklarla oyun oynamak… Dünyamızla, kendi çocuklarımızla oyun oynamak…Bir önceki yazımda ideal oyun başlığı altında ideal oyunun olmadığını ve her çocuğun kendi hayal gücüyle belirlediği oyunları oynadığından bahsetmiştim. Buradan ulaşabilirsiniz. Peki, ideal bir oyun yoksa ebeveynler çocuklarıyla oyun oynarken ne yapabilir, çocuklar için oyun nasıl olmalı?

çocuklarla oyun oynamak 1

Oyun çocuğun en gerçek uğraşıdır. Çocuk ilk iki yaşında kendisini güldürecek, ona şarkı söyleyecek, masal okuyacak bir yetişkine ihtiyaç duyar. İki yaşından sonra oyunlarda rol yapmaya başlar ve kendisine eşlik edecek bir arkadaşa ve nesnelere ihtiyaç duyar. Oyun sadece vakit geçirmek değildir, geleceğe yatırımdır. Çocuğunuzla oyun oynamanın, aranızdaki bağı kuvvetlendireceği ve ileriki yaşlarda oyunla pekişen bu bağın, aranızdaki ilişkiyi sağlıklı bir şekilde sürdürmenize yardımcı olacağı unutulmamalıdır.

Çocukken oyun oynamış ya da oynamamış olabilirsiniz. Oyun oynamak sizin için zor olabilir. Ama hiçbir şey öğrenilemez değildir. Oyun oynarken birlikte eğlenebildiğinizi gördüğünüzde bu durum sizin de hoşunuza gidecektir.

Çocuklarla oyun oynamak : Oyun Oynarken Neler Yapmak Gerekir?

Belirli bir süre oyun oynayacağınızı, sonrasında işlerinizin olduğunu; ama onunla oynamak için gerçekten sabırsızlandığınızı söyleyin. Yetişkin olarak başka görevleriniz olduğunu ve tüm vaktinizi oyunla geçiremeyeceğiniz bir gerçektir. Ama çocuğunuza oyun oynamak için söz verdiğinizde onun güvenini sağlamak için verdiğiniz sözü kesinlikle tutmalısınız. Mesela bir saat belirleyin, o saatin gelmesini bekleyin ve belirlediğiniz sürede telefon, TV vb. her şeyi bırakıp tüm benliğinizle onunla olun.

Kendisine ya da size zarar vermemesi gerektiğini, sert olmayan; ama net bir ifade ile çocuğunuza söyleyin. Eğer oyun içinde hırçınlaşıp kendisine ya da size vurmaya çalışırsa yastık vb. yumuşak bir şeye vurmasını isteyin.

Oyunun liderinin çocuk olduğunu unutmayın! Otorite değil oyun arkadaşı olarak oyuna katılım sağlayın.

Oyuna başlarken oyunu ve oyuncakları onun seçmesini bekleyin. Oyuna katılmaya çalışın ya da size görev vermesi için “Peki şimdi ben ne yapmalıyım diye?” görev isteyin.

Oyun başladığında ne yapacağınızı bilmiyorsanız çocuğunuzun mimiklerini ve konuşmalarını tekrar edebilirsiniz eğer hoşuna gitmezse size tepki verecektir.

Çocuklar oyunlarda aynı şeyleri sıkılmadan tekrar tekrar oynayabilirler. O hangi oyundaysa o oyunda onunla kalmalısınız. Ya da bir anda farklı bir role geçebilirler. Hızınızı çocuğun hızına uydurun ve onunla birlikte siz de rol değiştirin.

Çocuklar İçin Oyun Özgürlüktür.

Yetişkinlerin oyun oynarken yetişkin kimliklerini bir kenara bırakması gerekir. Yetişkinin oyuna müdahalesi çocuğun oyununu engeller ve çocuğunuz bu durumda size ters tepki verebilir. Örneğin; çocuk oyun oynarken elindeki kocaman bebeği küçücük bir arabaya oturtmaya çalışabilir “o bebek ona sığmaz ki” demek oyuna müdahaledir,  çocuğun gözünde önemli olan gerçeklik değil amacına ulaşmaktır. Eğer çocuk durumdan rahatsız değilse, o bebeği o arabaya bir şekilde sığdıracak ve istediği şekilde oyununa devam edecektir.

Eline aldığı oyuncağı o nasıl görüyorsa siz de öyle tanımlamalısınız. Mesela eline aldığı arabayı uçak olarak görüyorsa o uçaktır.

Oyun içinde çocuğun onaylamayacağı sözler ya da davranışlar sergilenmiş olabilir.  Böyle durumlarda çocuk  “Hayıır, o öyle değil, böyle.” diye sizi uyarır. Bu şekilde bir şeyle karşılaştığınızda “Doğru yaa, ben şaşırmışım! Şimdi ne yapmam gerekiyor, ne söylemem gerekiyor?” diye sizi yönlendirmesini isteyebilirsiniz. Çocuk sizi oyuna katmışsa size görevler verir bu durum da sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

 Kuşlar uçar, balıklar yüzer, çocuklar oynar.   Garry Landreth (oyun terapisti)

Aletha J. Solter, Oyun Oynama Sanatı  (İstanbul: Doğan Kitap, 2007)

Aletha J. Solter, Çocuğunuza Kulak Verin ( İstanbul: Doğan Kitap, 2016)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir