Çocuklar için ideal oyunlar

çocuklar

çocuklar

Çocuklar için ideal oyunlar konusuna geçmeden önce gelin öncelikle kelime olarak “ideal” kelimesini tanıyalım.

İdeal ne demek?

TDK’ye göre ideal; (sıfat olarak) düşüncenin tasarlayabileceği bütün üstün nitelikleri kendinde toplayan veya uygun olarak tanımlanıyor. Yani ideal kelimesi olması gereken zorunlulukmuş gibi algılanıyor.

çocuklar

Çocuklar için genelleme yapmak mümkün mü?

Her canlıyı kendi içerisinde ayrı bir kainat olarak betimleyecek olursak hepsi bir diğerinden çok farklıdır. Çokça farklılık içerisinde tüm çocukları bir kefeye koyup onlar için ideal olan diye başlayıp genelleme yapmak mümkün değildir.

Oyunların çocuklara faydası nedir?

Oyun çocuğun bilişsel, fiziksel, psiko-motor gelişimi için gereklidir. Çocuk dünyayı oyun oynayarak deneyimler. Çocuk o an ihtiyacı olan oyunu kendisi icat eder ve oynar. Eğer dikkat ederseniz çocukların hepsinin oyunu birbirinden farklıdır çünkü onların düşünceleri biz yetişkinlerdeki gibi engellenmiş ve tekdüze olmaya zorlanmış değildir.

Gerçekten ideal oyun diye bir şey var mıdır?

Çocukları için en iyisini isteyen ebeveynlerin çoğu, çocuğuma daha fazla ne yapabilirim kaygısını yaşıyor. Kaygılarını yatıştırmak için anne babalar başkalarının belirlediği ve idealize olan oyunları oynamaya yönelebiliyor. Fakat ideal oyun diye bir şey yoktur. Her çocuğun gelişimi, ihtiyaçları kendine özeldir. Ve çocuk kendi ihtiyacını bilir, o oyuna yönelir.

Çocuklar ellerinde gerekli malzeme olmasa bile biz büyükler gibi nesnelerin işlevlerine takılmaz. Hayal gücünü kullanarak elindeki materyali değerlendirir ve istediği oyunu oynar. İstediği role girer, size istediği rolleri verir. Oyun oynarken öğrenmesi gereken bir şeyi öğreniyor, kendisi üzerinde travmatik olan bir olayı çözüyor olabilir. Oyunun çocuk üstünde tedavi edici bir özelliği vardır ve çocuklar normal hayatta güçlük yaşadığı durumları oyun içinde deneyimleyerek o durumla ilgili güç kazanıyor olabilir.

çocuklar

Peki ebeveynlere düşen görevler nelerdir?

Çocuğun kendine has bir şekilde geliştirdiği oyunları oynarken onların hayal güçleri engellenmemeli, kurallar birlikte belirlenmeli, size ve kendisine zarar verecek davranışlardan kaçınmalı(oyunun başında kural olarak belirlenmelidir), hem gözlemci hem de aktif bir katılımcı olarak çocuklara oyunlarında eşlik edilmelidir. Ebeveyn olarak çocuğun potansiyeline güvenmeli, oyunun onun için normal bir süreç olduğunu bilmeli ve aradaki ilişkiyi güçlendirmek için o vakitte onunla çocuk olup oyuna dahil olunmalıdır. Oyun oynamak yetişkin için zor olabilir fakat çocuğun anne babasına sadece fiziksel bakım sağlarken ihtiyacı olmadığı, çocuğa gerektiğinde oyun arkadaşı da olmak gerektiği unutulmamalıdır. Çocuklarımız eğlenirken biz de onlara eşlik etmeliyiz.Birlikte oyun oynayan ebeveynler ve çocuklar arasındaki bağın kuvvetlendiği, çocuğun öz saygısının arttığı gözlemlenmiştir.

Son olarak ebeveynler çocuğun kendisi için ideal oyunu kendilerinin belirlediğini bilmeli ve çocuğuna oyun süresince eşlik etmesinin ikisi için de iyi olduğunu unutmaması gerekir.

4 thoughts on “Çocuklar için ideal oyunlar

 1. Yazı çok güzel olmuş. Emeğinize sağlık. Peki doğru oyun oynamayı biz yetiskinler nasıl ve nerden öğrenebiliriz.Tesekkur ederim.

  1. Merhaba Leyla,
   İlgilendiğiniz için teşekkür ederiz. İlerleyen günlerde merak ettiğiniz konu ile ilgili detaylı bir yazı paylaşıp size daha iyi yardımcı olabileceğimizi düşünüyoruz. Keyifli okumalar…

  1. Merhaba Kazooo,
   İlginiz için biz teşekkür ederiz. Yenilenen içeriklerden haberdar olmak için sitemizi takip edebilirsiniz. Keyifli okumalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: