Boeing Everett Fabrikası – Dünyanın En Büyüğü

Boeing Everett Fabrikası

Future of Flight/Everett Factory doorsK63553-04

Aerial View of Everett Boeing; View from South to North; includes 777X Wing Building; Puget Sound; Sunny Day; Blue Skies; K66575

Boeing Everett Fabrikası Washington’da bulunan Boeing’e ait bir uçak montaj fabrikasıdır. Ne var ki bunda alt tarafı bir fabrika demeyin. Burası dünyanın en büyük binası. Tamı tamına 399,480 m2 alanı kaplamaktadır. O kadar büyüktür ki Disneyland‘ı içine sığdırdığınız zaman Everett’in otopark kısmı boş kalmaktadır. Boeing’in 747 – 767 – 777 – 787 tipi uçakları bu fabrikada montajlanmaktadır. Bugün sizlerle Boeing Everett Fabrikasını kısa bir gezintiye çıkacağız. Ancak ben kendim de gezmek isterim derseniz Boeing Everett Fabrikası kapılarını sizler için açıyor tabii 27$ gibi bir ücret karşılığında. Fiyat listesine buradan ulaşabilirsiniz. Değer mi diye sorarsanız? Kesinlikle.

Yapımı

Boeing 1966 yılında Pan American World Airways‘den 25 adet 747s siparişi aldı. O dönemin parası ile 525 milyon dolara denk gelen para 2019 yılının hesabına göre 4.137 milyar dolar etmektedir. İkinci dünya savaşında Amerikan ordusu tarafından kullanılan Paine isimli tarlanın 780 dönümünü satın aldı. Bugün bile hala dünyanın en büyük binası olma özelliğine sahip olan bina 1.5 sene gibi kısa bir sürede tamamlandı ve neredeyse 50 yıl sonra hala uçak üretmeye devam ediyor. Orjinal bina 1992 yılında Boeing – 777 programı için genişletildi. Muazzam bir endüstriyel başarı değil de nedir?

Everett Fabrikasının Özellikleri

Boeing Everett Fabrikası

Tavanı yerden 27.4 metre yükseklikte içine 8 katlı bir ofis binasını alacak şekildedir. Bazı fabrika kapıları o kadar büyüktür ki tamamının açılması 5 dk sürmektedir. Fabrikayı aydınlatan yaklaşık olarak 1 milyon tepe lambası mevcuttur. Yer altında ise kanalizasyon, elektrik, su hizmetleri için ve işçilerin uçak montaj alanına girmeden istedikleri yere ulaşmaları için 3.7 kilometrelik bir tünel ağı bulunmaktadır. İçeride 1300 adet bisikletli çalışan var. Fabrikanın toplam çalışan sayısı ise 36000. Ancak bu mega yapıda bir şeyler eksik. Klima gibi. Evet şaka değil bu fabrikada klima bulunmamakta. Eğer soğuk olursa daha fazla ışık yakıyorlar, sıcak olursa ise kapıları açıyorlar. Kapılarda bulunan fanlar ile soğutma yapılmaktadır. Kendi itfaiye teşkilatı, bankalar, kreşler, tam donanımlı bir tıp kliniği ve bir su arıtma tesisi bulunmaktadır.

Bir önceki yazımda megayapı olarak petrol platformlarından bahsetmiştim. Buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir