BitTorrent İndirme Araçlarından En Popüler 10′ u

BitTorrent, günümüzde pek çok kullanıcı tarafından kullanılmakta olup; asıl mantığı, bilgisayarlar arasında bir ağ kurarak dosya aktarımını internet üzerinde sağlamasıdır. Pek çoğumuzun son zamanlarda covid-19 (coronavirus) sebebiyle evde kalmasıyla da torrent kullanımı artmış ve cntechpost da bu konu hakkında bir yazı yazmıştır.

Torrent nedir? dediğinizi duyar gibiyim. Öncelikle torrent kavramını mutlaka hayatınızın bir noktasında duymuş olduğunuzu düşünüyorum. Hatta birçok internet kullanıcısı, gerek legal gerekse illegal olarak torrent uygulamalarını kullanıp istedikleri dosyalara erişebilmektedirler. Bu konuda en popüler BitTorrent indirme aracı ise, uTorrent olmuştur. uTorrent, Doğrudan indirmekten farklı olarak, dosyayı indiren kişiler indirme esnasında indirdiği kadarını diğer kullanıcılara paylaşmaktadır. Torrent protokolü, çoğunlukla büyük boyutlardaki dosyaların paylaşımında kullanan bir BitTorrent programıdır.

Son yıllarda BitTorrent’in kaynak sitesinde birçok değişiklik meydana geldi. Torrent sitesi olan “Kickass”, “Thepiratebay” ve “ExtraTorrent” gibi birçok kaynak site, yayın hayatını sonlandırdı, ancak hâlâ milyonlarca dosya, her gün torrent siteleri kaynaklarından paylaşılıyor ve indirilmektedir.

Aşağıda da göreceğiniz üzere, uTorrent haricinde en popüler Bittorent programları ve pazar payları paylaşılmaktadır.

bittorrent

En son görülen istatistiklere göre, bir gündeki 25 milyon aktif BitTorrent trafiğinin %68,6 sını BitTorrent indirme yazılımı olan uTorrent’ ten geldiği görülmektedir.

Dünya genelinde masaüstü işletim sistemleri arasında %77,1’lik Windows’u %18,34 ile takip eden Mac işletim sistemindeki en popüler BitTorrent aracı Transmission olarak açıklandı. Transmission’ın Windows sürümüyse hâlâ beta aşamasında bulunuyor. Transmission’ın pazar payıysa %5,1 olarak görülmektedir.

Mart 2020 itibarıyla programların pazar paylarını gösteren listede Rusya’dan Zona ve MediaGet’in de kendilerine yer bulduğu görülüyor. MediaGet, %3,7 gibi bir pazar payına sahipken Zona ise %3,3 ile MediaGet’i oldukça yakından takip ediyor.

Sizlere daha güncel ve daha iyi içerikler üretebilmek adına, yorumlarınızı tarafımıza iletmenizi rica ediyoruz. Ülkemizin ve dünyanın içinden geçtiği bu zor günlerde (coronavirus) sağlıcakla kalmanız dileğiyle 🙂

Lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin. Bu bizler için en büyük ilham kaynağı olacaktır.

Son olarak unutmayın, ” Hiçbir virüs, alacağınız önlemlerden daha güçlü değildir.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz 🙂

Kaynak:

WebTekno

Wikipedia

Cntechpost

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir