Bitcoin Nedir?Nasıl alınır ? Güvenilir midir?

Bitcoin Nedir

Merhabalar. Bugün ki yazımda sizlere en gözde kripto paraların en gözdesi olan Bitcoin hakkında en çok sorulan Bitcoin nedir? Nasıl alınır? Güvenilir midir? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım. İlk bitcoin işlemi , 2 pizza için 10.000 bitcoin (Yani günümüz Parasıyla 659.045.200‬ TL) olduğunu biliyor muyunuz ?)Hadi başlayalım…

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, Blok zinciri teknolojisini kullanan, tamamen dijital bir para birimi, ödeme sistemi ve merkezi olmayan bir mutabakat ağıdır. Sistem üzerinde, kullanıcılar birbirlerine aracı olmadan doğrudan transferler yapabilir. Transferler merkezi olmayan dağınık bir kayıt ve mutabakat sistemine kaydedilir. Bu kayıt ve mutabakat sistemine Blok zinciri (Blockchain) adı verilir. Bitcoîn ağı üzerinde transfer edilen değer birimi Bitcoin (BTC) olarak adlandırılır. Bitcoin, Blok zincirinin şifreli (kriptolu) yapısı nedeniyle kripto para olarak da tanımlanır. Fiziksel olarak kullanılmaz, tamamen dijital olarak üretilip, eşler arası ağ üzerinden transfer edilir.

Bitcoinin Kurucusu Kimdir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto rumuzlu bir kişi ya da ekibin yayınladığı doküman ile hayata geçen, sahibi ve merkezi olmayan, aracısız bir ödeme aracı ve para birimidir. Herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağlı değildir. Temsilciliği ya da bayileri yoktur. Herkesin kullanımına açık bir teknolojidir ve isteyen herkes herhangi bir engelleme ya da kısıtlama olmadan ağa katılabilir, cüzdandan cüzdanda herhangi bir aracıya gerek olmadan transfer yapabilir, Bitcoin blok zincirini cihazında barındırabilir.

Blok Zinciri (Blockchain) Nedir?

Blok zinciri, Bitcoin ve benzeri diğer kripto paraların güvenilir bir şekilde transfer edilmesine imkan sağlayan işlem kayıtlarının saklanmasında kullanılan şifrelenmiş, dağınık, birbirine bağlı ve sürekli büyüyen bir veri tabanıdır. Bu veritabanının dağınık, merkezi olmayan yapısı, veri tabanının tekel kontrolüne geçmesine engel olur. Blok zinciri, eşler arası ağ ile bir cihazdan diğer cihaza doğrudan bağlıdır ve sayede sürekli güncelliğini korur. Verilerin bir daha değiştirilemeyecek ve silinmeyecek şekilde kayıt altına alınarak bir zincir halkası gibi birbirine bağlı olduğu blok zinciri, eklenen her blokla birlikte büyümeye devam eder…

Bitcoîn’in Fiyatını Kim Belirliyor?

Bitcoin’in değeri tamamen arz talep ilişkisi ile belirlenir. BtcTurk ve benzeri kripto para alım satım platformları, alıcı ve satıcıların emirlerini birbiri ile eşleştiren yazılımları aracılarıdır. Kullanıcıların yaptığı alım ve satım işlemlerini fiyat ve piyasa bilgileri olarak yayınlayan kripto para alım satım platformları birbirine ya da bir merkeze bağlı değildir. Her platform üzerinde Bitcoinn fiyatı bağımsız olarak oluşur. Kullanıcıların alım satım platformları arasında yaptığı alım satım işlemleri kripto para alım satım platformlarında fiyatların birbirine yakın olmasına zemin hazırlar.

Bitcoin Güvenli Midir?

Blok zincirinin hem anonim hem de şeffaf yapısı sayesinde ilk Bitcoinn transferinden itibaren tüm işlemlerin kayıtlarına ulaşabilmek mümkündür. Bitcoîn cüzdanları açık kaynaklıdır ve geliştiricilerin katkısına ve denetimine açıktır. Günümüze kadar binlerce bağımsız güvenlik uzmanı tarafından kontrol edilen Bitcoin’in temel teknolojisi ile ilgili geçmişte oluşan problemler hızlıca giderilmiştir. Fakat unutmamak gerekir ki hem blok zinciri teknolojisinin hem de Bitcoin’in geliştirme süreci devam etmektedir.

Gelelim Az Bilinen Değişik Bilgilere

İlk işlem: 2 pizzaya 10 bin Bitcoin

Tarihteki ilk Bitcoinn ile ödeme 2010 yılında Florida’daki bilgisayar programcısı Laszlo Hanyecz tarafından yapıldı. Papa John’s’tan iki pizza sipariş eden Hanyecz, karşılık olarak 10 bin Bîtcoin ödedi.( Güncel 1 bitcoin fiyatı 65.904,52 Tl dir. Yani 659.045.200‬ TL (altı yüz elli dokuz milyon kırk beş bin iki yüz Türk Lirası))

Dokuz evin enerjisi

Bitcoinn madenciliği insanların hayallerini süslüyor. Oysaki bugün her Bitcoin işlemi, ABD’de bir gün içinde dokuz evde kullanılan enerjinin toplamını gerektiriyor. Bitcoinn madencileri sürekli olarak daha çok sayıda ve daha hızlı bilgisayarlar edinmek durumunda kalıyorlar.

Geri dönüşü yok

Bitcoin işlemleri geri döndürülemez. Bir kez gönderildi mi, onları geri almanıza -dolandırılmış bile olsanız- imkân yok. Her geçen gün geliştirilmesine rağmen işler reel para birimlerinde olduğu kadar kolay ilerlemiyor.

Sınırlı sayıda Bitcoin var

Dijital bir para olduğu için Bitcoin’in sınırsız sayıda olduğu düşünülebilir. Oysaki arz miktarının 21 milyon birimle sınırlandırılması daha tasarım aşamasındayken kararlaştırılmış bir özellik. 31 Mart 2017 itibarıyla kullanımda olan Bitcoin sayısı 16 milyon 246 bin birim kadardı. Piyasadaki Bitcoin’ler geçerliliğini 2140 yılında yitirecek.

BTC kabul eden ilk üniversite

Dünyanın Bitcoinn ile harç ücreti kabul eden ilk üniversitesi, Güney Kıbrıs’taki University of Nicosia oldu. Japonya ise 1 Nisan 2017 itibarıyla Bitcoin’i legal ödeme yöntemi olarak kabul etti. Ağustos 2017 itibarıyla dünya çapında 55 ülkede bin 402 adet Bitcoin ATM’si vardı.

Ne dersiniz? Sizce yatırım yapılabilinir mi ?

Okuduğunuz için teşekkürler.Daha önceki yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Kaynak: BtcTurk, Digitalege,Wikipeida

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir