Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günümüzde pek çok insan, akıllı telefonlarıyla işlerini halletseler de, bilgisayarlar hayatımızın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Peki bilgisayar alırken nelere dikkat edilmelidir? Hemen hemen herkes bilse de “bilgisayar nedir?” önce ondan biraz bahsedelim.

Bilgisayar tarihçesi denince, ilk bilgisayar, 1642 yılında Blaise Pascal tarafından yapılan hesap makinesine benzer bir abaküstür.

Bilgisayar, kullanıcıların girdiği bilgileri ve verileri giriş ünitesine alan, işleyen ve belli amaçlarla elde ettiği sonuçları önümüze sunan bir aygıttır. Kişisel bilgisayarlara ingilizce kısaltma olan PC ( Personel Computer ) adı verilir.

Öncelikle satın alacağınız bilgisayarı ne amaçla kullanacağınızı belirlemeniz gerekir. En büyük yaptığımız hatalardan birisi de, ” Bu bilgisayar bana 10 sene gitsin yeter. ” şeklinde aldığımız kararlar doğrultusunda yaptığımız yanlışlardır. Bu sebeple önce bilgisayar bileşenleri tanımamız daha doğru olacaktır.

Bilgisayar Bileşenleri

RAM ( Random Access Memory )

İngilizce adından da anlaşılacağı üzere, “Rastgele Erişimli Hafıza” anlamına gelir. Genellikle çalışma verilerini ve makine kodunu depolamak için kullanılır. Ram özelliklerine baktığınız zaman 2 temel özellikle (bellek boyutu ve bellek hızı) karşılaştığınızı görebilirsiniz.

Bellek Boyutu: Bunu araçla seyir ettiğiniz yola benzetebilirsiniz. Maksimum 3 şeritli bir yolda, tüm araçların aynı hızda gittiğini düşünelim. Sizin aracınız, diğer araçlardan daha hızlı ise, diğer araçlar müsaade etmediği için ilerleyemeyeceksiniz. Burada şeritler, bellek boyutu ifade etmektedir. Günümüzde pek bulunmasa da 2000 li yıllardan sonra 64, 128, 256, 512 Mb olan RAM ler, artık yerini megabyte lara değil, gigabyte lara bırakmıştır. Günümüzde ise, 2GB, 4GB, 8GB, 16GB, 32GB ve 64GB gibi boyutlarda RAM ler mevcuttur.

Bellek Hızı: Adından da anlaşılacağı üzere, burada önemli olan hızdır. Yine aynı şekilde bir yolda giderken, sizin en hızlısı olmanızı bellek hızı belirler. 400,667,800,1066,1333 mhz DDR-1, DDR-2 gibi RAM lerde, 1333-1600-2133-2400-2600-3200 mhz DDR-3, DDR-4 hatta ve hatta günümüzde 4000 mhz ye kadar çıkan DDR-4 RAM ler de mevcuttur.

Her ne kadar biri diğerine göre önemli gözükse de, bellek hızı ve boyutu birbirleriyle ilişkilidir. GSkill, Kingston, Corsair, Hi-Level gibi firmalar RAM sektöründe lider firmalardır.

İşlemci ( Processor ) CPU

Bilgisayarların en temel işlem birimini oluşturan, belirli mantık ve matematik işlemlerini elektronik olarak yapabilen, yürüten ve yongalardan oluşmuş tümleşik bir devredir. Günümüzün işlemcileri, çok çekirdekli yapıya sahiptirler ve bununla birlikte bizlere birden fazla işlemi, tek bir işlemci ile yapmamıza müsaade ederler. İşlemcilerde de RAM ‘ lerde olduğu gibi hızlar mevcuttur ve hemen hemen aynı prensipte çalışırlar. Bunun dışında Cache ( ön bellek ) denilen bir yapıları da vardır. Ön bellek, bir uygulamayı ikinci kez çalıştırdığımızda, ilk açılış hızından daha hızla açılmasını sağlayan bir bellektir. INTEL ve AMD, bilgisayar sektöründe devleşmiş firmalardır.

bilgisayar

HDD-SSD (Hard Disk Drive – Solid State Disk )

Bilgisayarlarımızın beyni olarak da nitelendirilebilir. Tüm yapılan işlemler burada depolanır. Eski nesil (1990 lı yıllardan sonra) depolama birimlerine HDD adı verilir. HDD’ lerin içerisinde neler var? Derseniz boyutlarına bağlı olarak, üst üste geçmiş birden fazla plakalar vardır (büyük boyutlar için) Plakalar sert, metal veya cam malzemeden oluşurlar ve her iki yüzü de manyetik materyallerle kaplıdır. Bu plakaların üzerine mikroskobik boyutlarda manyetik parçacıklar, plakaların üzerinde çeşitli desen oluşturacak şekilde yer alır. Bu desenleri oluşturmak veya yazdığını okumak için ise okuma-yazma kafaları vardır. Lakin, yuvarlak biçimde olan plakalar, dönmezse sadece aynı yere yazımı mümkündür. Bu sebeple de plakaların dönmesi için motora da ihtiyaç vardır. Tüm bunların gerçekleşebilmesi için ise, devre kartı mevcuttur.

Hard disklerde de işlemcilerde olduğu gibi, ön bellek ( Cache ) vardır ve çalışma prensibi aynıdır. Bunun dışında, dakikadaki dönüş hızları da önemlidir. RPM ( Revolutions Per Minute ), sabit disklerde hız kavramı önemlidir. Günümüzde her ne kadar 5400 RPM, 7200 RPM gibi kavramları sabit disklerde görsek de, 3600, 4200,5900, 10000 ve 15000 RPM li diskler de mevcuttur. Seagate, Western Digital (WD), Hitachi, Samsung, Toshiba gibi firmalar HDD sektöründe lider firmalardır.

SSD ler, HDD ler gibi mekanik çalışma prensibinde bir disk değildir. Elektronik kartlardan oluşmaktadırlar. Üzerilerinde RAM’ lerde olduğu gibi, bellekler mevcuttur. Mekanik bir çalışma prensibinde olmadığı için HDD lere nazaran daha hızlı çalışırlar. Ancak ömürleri daha kısadır. Maliyetleri yüksek olduğundan dolayı, depolama işleminde kullanımları pek mümkün değildir. Samsung, Kingston, WD, Sandisk, Hi-Level bu sektörde lider firmalardır.

bilgisayar

Anakart ( Motherboard)

Anakart ne işe yarar? deyince,tüm bilgisayar bileşenlerinin, veri akışını ve iletişimlerini sağlayan bir çeşit yonga kartıdır. Üzerinde bilgisayar bileşenlerinin takılmasını sağlayan portlar mevcuttur. Ham maddesi fiberglas ve bakırdır.

Ekran Kartı ( Graphic Card ) GPU

Ekran kartları ne işe yaradığından kısaca bahsetmek gerekirse, bilgisayarlarda görüntünün monitöre yansıtılmasını sağlar. RAM lerdeki gibi bellek hızı ve boyutu, bunlarda da mevcuttur.

bilgisayar

Optik Sürücü ( CD-DVD ROM&WR)

Optik sürücüler, bilgisayarlara dışarıdan veri akışını kolaylaştıran; ancak USB ( Universal Serial Bus ) bellekler çıktığından bu yana da ömürlerini kaybetmekte olan bileşenlerdir.

bilgisayar

Kullanım Tipine Göre Bilgisayarlar

Ofis Bilgisayarı

Gündelik hayatta Word, Excel, Surf (web sitelerine girme) gibi işlemlerini rahatlıkla yapabileceğiniz bir bilgisayar türüdür. Adından da anlaşılacağı üzere, ofis tipi kullanıma uygundur. Çalışma amacı, daha düşük platformlar olduğu için fiyat olarak bir çok bilgisayar türünden daha uygundur. Genellikle bileşen olarak içlerinde onboard ekran kartları mevcuttur. (Anakart üzerinde RAM ile paylaşımlı bir ekran kartı)

bilgisayar

Oyun Bilgisayarları ( Gaming )

Adından da anlaşılacağı üzere oyun oynamak amacıyla, nihai kullanıcıya sunulmuş bir bilgisayardır. Oyunlar yüksek performans gerektiren bileşenler istediğinden dolayı, burada kullanılması gereken bileşenler ofis bilgisayarlarına göre daha maliyetlidir.

Tasarım Bilgisayarları

Tasarım bilgisayarları, genellikle içerisinde Ar&Ge departmanının da bulunduğu şirketlerde kullanılmaktadır. Burada amaç, tasarım odaklı olduğu için ekran kartları ve diğer bileşenler yüksek özellikli olmalıdır. Bu sebeple oldukça yüksek maliyetlilerdir.

Mini Bilgisayarlar

Kullanım amaçları ofis bilgisayarlarına yakındır. Ancak nihai kullanıcı, ofis tipi bilgisayar dışında, daha küçük ebatta ve daha az işlevselliğe sahip bilgisayar kullanmak istediğinde yönelir.

bilgisayar

Sunucu Bilgisayarlar ( Server Bilgisayar )

Nihai kullanıcı için değil, ağ üzerindeki diğer bilgisayarların ( kullanıcıların ) erişebileceği, kullanıma veya paylaşıma açık kaynakları barındıran bilgisayar birimidir.

Dizüstü Bilgisayarlar ( Laptop / Notebook )

Kullanıcıların, taşıması kolay olarak nitelendirdiği bilgisayar türüdür. Gaming Notebook olduğu gibi, ofis tipi Netbook lar da mevcuttur. Her kesime hitap eden bir çeşidi mevcuttur. Ancak, aynı niteliklerdeki bir masaüstü bilgisayara göre maliyeti daha yüksektir.

bilgisayar

Toplama Bilgisayar Nedir?

Bilgisayar toplama işlemi eskiye nazaran günümüzde daha kolaydır. Büyük firmalar ( ASUS, GİGABYTE, MSI, HP) gibi firmalar, bilgisayar bileşenlerinin birbirleriyle uyumlulukları test edip, ardından nihai sunucuya sunmaktadırlar. Toplama bilgisayar larda ise, uyumluluk konusu, nihai kullanıcı tarafından belirlenmektedir. Bilgisayar alınırken, son zamanlarda çok tercih edilen bir yöntemdir. Ancak burada bilgisayar kasası ndan tutun, diğer tüm bileşenlere hatta ve hatta kullanmakta olduğunuz bilgisayar masası varsa onda bile nasıl duracağını göz önüne almanız gerekmektedir.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz. 🙂

Kaynak: Wikipedia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir