Betelgeuse Yıldızı Patlayacak Mı?

betelgeuse - supernova

Betelgeuse yıldızı, Güneş sistemimizin de içerisinde bulunduğu devasa bir Gök Ada olan Samanyolu ‘nda bulunan Avcı Takımyıldızı ‘nın en parlak ikinci yıldızıdır. Bu arada Betelgeuse Yıldızı ‘nın adında bulunan Betelgeuse; Eski Arap Mitolojisinde “gizemli kadın” olarak yorumlanmaktadır.

betelgeuse Yıldızı - Orion Takımyıldızı

Gökyüzü’nde bulunan iki kırmızı dev yıldızdan biri Antares, diğeri ise Betelgeus Yıldızı ‘dır. İşte bu iki dev yıldızdan biri olan Betelgeuse Yıldızı her an patlayabilir.

Süpernova Nedir?

Yıldızlar da tıpkı canlılar gibi doğar, yaşar ve ölürler. Yıldızların ölmesi demek, harcayabileceği bir enerjileri kalmadığı anlamına gelmektedir. Enerjilerinin kalmaması demek esasında kendilerinin patlaması demektir ki buna Süpernova denilmektedir. Bu patlama esnasında ortaya çıkan enerjiden dolayı parlaklığını kafamızda canlandırabilmek için şu şekilde bir benzetme yapsak yanlış olmaz:
– Bir süpernova patlaması sonucunda ortaya çıkacak olan parlaklık Güneş’in sahip olduğu parlaklığın yüz milyon katına ulaşabilir.

Betelgeuse Yıldızı - Supernova
Crab Nebula – 1054 yılındaki bir süpernovadan geriye kalan Yengeç Bulutsu’su

Betelgeuse Yıldızı ‘nın Patlaması

Bilim insanları Betelgeuse Yıldızı ‘nın beklenenden daha erken patlayacağını tahmin etmekteler. Peki patlayacağı kanısına nereden vardılar? Enerjisinin hızla tükeniyor olmasını göz önünde bulundurarak bir süpernovaya dönüşeceğini tahmin etmekteler. Esasında bu yıldızın bir süpernova olacağından hiç şüpheleri yok; ancak merak ettikleri ne zaman patlama olacağı.

Patlama Ne Zaman Gerçekleşecek?

Nottingham Trent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Daniel Brown bu konu ile alakaları olarak şu sözleri söylemişti.
“Supernova adayı olarak bunları biliyoruz. Mevcut modeller, astronomik zaman ölçeği içinde her an patlamanın yaşanabileceğini gösteriyor ama bu da gelecek 100 bin yıl içerisinde demek oluyor.”

Bu 100 bin yıl bizler için ulaşılması imkansız olarak görünse de astronomik boyutta düşündüğümüzde hemen yarınmış gibi yorumlayabiliriz. Bunu şöyle değerlendirecek olursak; Güneşimiz yaklaşık olarak 4 buçuk milyar yaşında iken Betelgeuse Yıldızı yalnızca 8 ila 10 milyon yaşındadır. Betelgeuse Yıldızı ‘nın ne kadar genç olduğunu anlamak için yine farklı bir açıdan örneklendirecek olursak dinazorlar yaşarken kendileri (Betelgeuse) hayatta değildi. Güneşe kıyasla bu kadar erken yaşta süpernovaya dönüşecek olma ihtimalinin yegane nedeni ise enerjisini diğer yıldızlara oranla çok daha hızlı tükettiğidir.

betelgeuse Yıldızı - şili Alma Gözlem evi
Betelgeuse Yıldızı ‘nın 2017 yılında Şili Alma Gözlemevi’nde çekilmiş fotoğrafı

Patlama bir tehdit oluşturuyor mu?

Süpernova patlamaları olağanüstü boyutlarda yıkıcı bir patlama türüdür. Şöyle ki Güneş bir süpernova olsaydı Güneş sistemimizi gezegenleri ve uyduları ile birlikte komple yok edebilirdi.

” 50 ışık yılından az her şey bir sorun olabilir. Betelgeuse’de böyle bir durum yok.”

Daniel Brown

Bu açıklama ışığında “Bizler yalnızca görsel şölene tanık olacağız.” diyebiliriz. Görsel şölen de öylesi bir şölen ki kimi bilim insanlarınca günlerce, hatta aylarca gündüz de dahil olmak üzere gökyüzünde onu çıplak gözle görebileceğiz.

2 thoughts on “Betelgeuse Yıldızı Patlayacak Mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: