Astronot Kıyafetlerinin Özellikleri Nelerdir?

astronot kıyafetlerinin özellikleri herkesim

Astronot kıyafetlerinin özellikleri, yaşadığımız çağ olan “Uzay Çağı” içerisinde astronomiye meraklı olan kimselerin bir hayli merak ettiği bir konu… 10 milyon doların üzerinde olan fiyatı sebebiyle giyilebilecek en pahalı kıyafet lerden biri desek herhalde yalan söylemiş olmayız.

astronot kıyafetlerinin özellikleri herkesim

İnsanlık tarihinin başından günümüze insanoğlu gökyüzünü hep merak etmiş ve meraklarını giderebilmek için sürekli araştırmalar yapmıştır. Farklı gezegenlerde yaşam olup olmadığını merak etmiştir. Teknolojinin el verdiği kadarıyla araştırmalar yapılmış ve her gelen eskinin üzerine bir şeyler ilave etmiştir. Önceleri göz yardımıyla gözlemler yapan insanoğlu teleskopların icadı ile birlikte gözlemlerinde teleskopları kullanmış ve teknolojinin daha da gelişmesi ile sonsuz karanlığa araçlar gönderebilir hale gelmiştir. Peki ya insan gönderip yerinde keşifler yapabilmek… İnsan yaşamının devamı için gerekli oksijen… Sıcaktan veya soğuktan korunabilmek… Peki ya içmemiz gereken su… Peki ya başı boş bir şekilde çok yüksek hızlarda dolaşan uzay tozları/parçacıkları…

Astronot Kıyafetlerinin Özellikleri

Sıcaklık Farklarına Dayanıklılık

Uzayda atmosfer yok denebilecek kadar az olduğu için güneş ışığına maruz kaldığınız yerlerde çok sıcak, güneş ışığını göremediğiniz yerlerde ise çok soğuk ortam koşulları ile karşılaşabilirsiniz. Astronot kıyafetleri bu koşullar altında, içerisinde bulunan insanı korumaktadır. Astronotlar kıyafetlerini giymeden önce uzay çamaşırı olarak adlandırılan ince bir uzay tulumu giyerler. Bu ince tulum içerisinde elektronik sensörler, tüpler ve elektronik parçalar bulunmaktadır. Vücut ısısı, kan basıncı, kalp atış hızı gibi değerleri anlık olarak takip edilmektedir.

Oksijen İhtiyacı

İnsan yaşamını devam ettirebilmek için oksijene ihtiyaç duymaktadır. Gerekli oksijen ihtiyacını karşılayabilmek için kıyafette bulunan tüpler kullanılmaktadır. Astronot kıyafetleri solunum ihtiyacına da çözüm sağlamaktadır.

Su İhtiyacı

Uzay kıyafetlerinde su ihtiyacını karşılayabilecek bir düzenek mevcuttur.

Toz ve Parçacıklara Karşı Dayanıklılık

Uzayda başı boş bir şekilde çok yüksek hızlarda hareket eden tozlar ve çok küçük parçacıklar mevcuttur. Her ne kadar toz diye bahsetsek de hızlarının çok yüksek olması sebebiyle ölüm tehlikesi taşımaktadır. Kıyafetler dışarıdan gelebilecek fiziki tehlikelere karşı dayanıklı olup içerisindeki insanı korumaktadır.

Hareket Kabiliyeti

Astronotlar uzay yürüyüşü yaparken gemiden uzak noktalara sürüklenebilir. Bu gibi durumlarda astronotların istasyona yahut gemiye geri dönüş yapabilmeleri için, kıyafetin sırt kısmında SAFER adı verilen bir araç bulunur. Bu araçta küçük itici jetler bulunmaktadır. İtici jetler sayesinde astronotlar hareket edebilir ve gemiye dönebilirler.

Enerji İhtiyacı

Elektrikli cihazların ve sensörlerin çalışabilmeleri için gerekli olan elektrik enerjisi kıyafetin sırt kısmında bulunan çantadan karşılanmaktadır. Enerji doğrudan burada üretilmektedir. Kendi enerjisini güneş enerjisi ile karşılamaktadır. Örneğin oksijenin kıyafet içerisine gönderilmesin sağlayan fan enerjisini buradan almaktadır.

Basınca Karşı Dayanıklılık

İnsan için gerekli olan ortam basıncı kıyafet içerisinde sağlanmaktadır. Dış ortam basıncının çok düşük, iç ortam basıncının dış ortam basıncına göre bir hayli yüksek olması sebebiyle kıyafet patlamaya karşı dayanıklıdır.

astronot kıyafetlerinin özellikleri 2
Neil Armstrong’un Kıyafetleri

Astronot Kıyafetleri Kıyafetleri Kaç Kilogramdır?

Astronot kıyafetlerinin özellikleri ni öğrendiğimize göre bunca şeyi içerisinde barındıran kıyafetin kaç kg olduğunu hepimiz merak ederiz herhalde. Dünya’ya göre değerlendirilecek olursa; astronot kıyafetleri 80 kg ile 130 kg arasındadır. 10 milyon dolardan fazla olan bu kıyafetleri giymek bir hayli zor olmakla beraber giymesi de bir o kadar uzun zaman almaktadır. Hatta bu kıyafetlerle yaşamak öylesi komplike bir durum olsa gerek ki astronotlar kıyafeti giymeden önce çokça simülasyondan geçmektedirler.

Kaynakça:
NASA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir